ricco24
13.12.16,20:21
Ahojte,
ohľadom firemného auta používaného na súkromné účely je toho tu aj celkovo na internete popísaného strašne veľa no mám pár nejasností ktoré by som chcel rozlúsknuť.

Najlepšie to bude asi na príklade.
Firma kúpi auto za obstarávaciu cenu 25.000 eur. Rozhodne sa ho poskytnúť zamestnancovi na firemné aj súkromné účely. Kvôli lahšiemu účtovaniu si bude uplatňovať 80% paušál.

Auto zaradí do 1.odpisovej skupiny kde sa odpisuje 4 roky.
Ročný odpis je 5000 eur (80% z 6250 eur)

Zamestnancovi bude účtovať nepeňažný príjem vo výške 1% z obstarávacej ceny auta (bavíme sa o prvom roku).
Nepeňažný príjem zamestnanca je 250e / mesiac
Odvody zamestnanca z nepeňažného príjmu 33,5 eur / mesiac
Daň z nepeňažného príjmu 41,13 eur / mesiac

Moje otázky:
1. Je potrebné aby v takomto prípade viedol zamestnanec knihu jázd?
2. Akým spôsobom sa účtujú minuté PHM na firemné/súkromné účely?
3. Nepeňažný príjem zamestnanca asi nieje možné zaradiť do firemného účtovníctva ako daňový náklad?
4. Ako sa účtuje auto ak ho firma kúpi na leasing? Teda napr v tomto prípade by firma pri leasingu zaplatila za auto vo finále cca 33.000 eur. Počíta sa s touto cenou ako obstarávacou cenou auta? Alebo sa leasingové navýšenie účtuje najako inak?

Vďaka
jakubzemko
16.12.16,13:54
Toto by aj mňa zaujímalo ale podľa mňa ani sama finančná správa vlastne nevie ako to je v prípade paušálu:D V prvom rade začnime tým, že výdavky na spotrebované pohonné látky sa krátia do výšky 80 % a výdavky na prevádzkovanie , opravy a udržiavanie, technické zhodnotenie vždy vo výške 80 % (Ide o dve rozdielne premenné ktoré nadobúdajú zhodom okolností rovnakú hodnotu). Ja si myslím, že musíte viesť knihu jázd, vylúčiť spotrebu pripadajúcu na súkromné účely z daňových výdavkov, zdaniť zamestnancovi nepeňažný príjem z titulu využívania PHL bezodplatne v skutočnej preukázateľnej výške (však prečo by mal platiť vyššiu daň ako prejazdí? Čo keď prejazdil iba 10 % nakúpených PHL?). Som si istý, že v tomto prípade nekrátite výdavky na obstaranie, prevádzkovanie a opravy a udržiavanie vo výške 80 %, pretože zamestnancovi vyčísľujete nepeňažný príjem zo závislej činnosti 1 % z obstarávacej ceny - krátenie by ste robili len ak by bolo auto zaradené v majetku viac ako 8 rokov, kedy by ste už nevyčíslovali príjem zo závislej činnosti vo výške 1% vstupnej ceny z titulu využívania automobilu na súkromné účely. Ešte je možnosť, že zamestnanec si bude hradiť PHL sám, v tom prípade mu nevznikne nepeňažný príjem z titulu bezodplatného nadobunutia PHL a vy zdaňujete len ten nepeňažný príjem zo závislej činnosti zamestnacovi 1 % zo vstupnej ceny. Z celého tohto mi vyplýva, že to už môžem rovno radšej prepočítavať podľa technického. Alebo aby som sa vyhol celému tomuto administratívnemu zaťaženiu tak radšej nepriznať, že sa automobil využíva aj na súkromné účely, uplatňovať si 80 % paušál na spotrebované pohonné látky, neviesť evidenciu jázd a výdavky na opravy a udržiavanie si dávať radšej v 100 % výške do nákladov pretože ak by som ich krátil tak automaticky priznávam používanie automobilu aj na súkromné účely v zmysle zákona o dani z príjmov. No a samozrejme dúfať, že odo mňa nikto nebude chcieť preukázať používanie automobilu na podnikanie iným spôsobom ako knihou jázd nakoľko ju viesť nemusím :)