rede
04.07.06,10:34
V našom rodinnom dome renovujeme kúpelňu a rozhodujem sa, či použiť do sprchovacieho kúta termostatickú batériu alebo klasickú. Poradí mi niekto? Usporím tým energiu, alebo je to len komfort? Ďakujem.
Chobot
04.07.06,09:00
V našom rodinnom dome renovujeme kúpelňu a rozhodujem sa, či použiť do sprchovacieho kúta termostatickú batériu alebo klasickú. Poradí mi niekto? Usporím tým energiu, alebo je to len komfort? Ďakujem.

Akurát včera som rozoberal našu termostatckú batériu vo vani, aby som spravil údržbu, prečistil a premazal ju.

Poviem Ti, že je to dobrá vec, môžem ju doporučiť. Neviem, ako je to s úsporou, nemeral som to, ale uvádza sa, že sa s ňou dá dosiahnuť úspora vody. Aj tak si myslím, že najviac sa dá ušetriť spôsobom sprchovania alebo kúpania.

Ale čo sa týka nastavovania vody, pri termostatickej nemusíš šaškovať s kohútikmi ako pri klasickej, kým si nastavíš vhodnú teplotu vody. Ak náhodou zmeníš prúd vody, pri klasickej znovu musíš osobitne nastavovať teplú aj studenú a stratíš čas aj minieš kopec vody. Nehovoriac o tom, že ak máš dieťa, tak neopatrnou manipuláciou si môže pustiť horúcu vodu.

Lepšie sú na tom pákové batérie, kde je nastavovanie vody jednoduchšie, než pri klasickej. Ale ak máš rozdielne tlaky v rozvode studenej vody a teplej vody, tak stále musíš pri zmene prúdu nastaviť teplotu.

Pri termostatickej máš zarážku pre optimálnu teplotu a reguluješ len prúd vody. Termostatické čislo Ti zabezpečí, že pri akomkoľvek prúde bude mať voda nastavenú teplotu. Nemôže sa stať, že by si omylom pustil na seba horúcu vodu, vďaka tej zarážke.

Termostatické vaňové batérie aj so sprchou sa dajú zohnať už od 5.000 SKK. Videl som v Lidli aj jednu za tuším 2.000, ale radšej by som neriskoval a investoval viac.
kattka.c
04.07.06,09:14
tiez mame v celom dome termosticke baterie a mozem vrelo odporucat - je to vyborna vec.
Myslim, ze uporu vody dosiahnes hlavne tym, ze nemusis "saskovat" s kohutikmi kym si nastavis prud a teplotu vody.
borob
04.07.06,10:14
Mám v sprche termostatic... je to super a už by som nikdy nemenil !!!!
POZOR keď renovujete kúpelnu rozteč na termostat bateriach medzi potrubiami je 150mm!!!!!!! a nie 100mm taku "malu bateriu nezoženieš u mna na to majster pozabudol a narobilo to more problémov!!!
Nerozmýšlaj šetrí to vodu aj čas!
boro
rede
04.07.06,11:37
Super, ja ju chcem a manžel nie, lebo ho odhovárajú tzv. odborníci. Díky, pomôžete mi ho presvedčiť. Pridajú sa aj viacerí?
Chobot
04.07.06,12:10
Super, ja ju chcem a manžel nie, lebo ho odhovárajú tzv. odborníci. Díky, pomôžete mi ho presvedčiť. Pridajú sa aj viacerí?

A čím argumentujú tí odborníci? Jediné čo môžu namietať je vyššia cena. Inak konštrukčne je to to isté ako obyčajná batéria, nie sú tam súčiastky, ktoré by podliehali inak opotrebeniu ako v iných batériách. Žiadna elektronika, žiadne nadbytočné mechanické súčasti, jedine jedno termostatické čidlo a pružina.
suzuki
04.07.06,12:17
ja si to môžem len pochvaľovať, je to naozaj výborná vec, najmä ak máš malé deti - už od 4 rokov sa sprchujú samé, jediné, na čo musím dohliadať je, aby mi nestáli pod sprchou 2 hodiny. A keďže máme aj obehové čerpadlo, tak teplá voda ide tak do 2 sekúnd
rede
04.07.06,12:35
Áno. Cenou, že sú to zbytočne vyhodené peniaze.
Orim
05.07.06,18:06
Nič som o tom nevedel, ale intuitívne som sa rozhodol pre ne, chcem totiž prerábať bytové jadro.
rede
19.09.06,08:13
Akurát včera som rozoberal našu termostatckú batériu vo vani, aby som spravil údržbu, prečistil a premazal ju.

Poviem Ti, že je to dobrá vec, môžem ju doporučiť. Neviem, ako je to s úsporou, nemeral som to, ale uvádza sa, že sa s ňou dá dosiahnuť úspora vody. Aj tak si myslím, že najviac sa dá ušetriť spôsobom sprchovania alebo kúpania.

Ale čo sa týka nastavovania vody, pri termostatickej nemusíš šaškovať s kohútikmi ako pri klasickej, kým si nastavíš vhodnú teplotu vody. Ak náhodou zmeníš prúd vody, pri klasickej znovu musíš osobitne nastavovať teplú aj studenú a stratíš čas aj minieš kopec vody. Nehovoriac o tom, že ak máš dieťa, tak neopatrnou manipuláciou si môže pustiť horúcu vodu.

Lepšie sú na tom pákové batérie, kde je nastavovanie vody jednoduchšie, než pri klasickej. Ale ak máš rozdielne tlaky v rozvode studenej vody a teplej vody, tak stále musíš pri zmene prúdu nastaviť teplotu.

Pri termostatickej máš zarážku pre optimálnu teplotu a reguluješ len prúd vody. Termostatické čislo Ti zabezpečí, že pri akomkoľvek prúde bude mať voda nastavenú teplotu. Nemôže sa stať, že by si omylom pustil na seba horúcu vodu, vďaka tej zarážke.

Termostatické vaňové batérie aj so sprchou sa dajú zohnať už od 5.000 SKK. Videl som v Lidli aj jednu za tuším 2.000, ale radšej by som neriskoval a investoval viac.


Pred 2 mesiacmi sme zrenovovali kúpelňu a na doporučenie známeho - odborníka vodára, sme kúpili termostatické batérie zn. Sagittarius (vaňovú sprchovú a stojánkovú do umývadla) S nastavením teploty vody sme veľmi spokojní ale problém je v dizajnovom riešení kohútikov (manžel hovorí, že sa to volá zvršky). Majú taký tvar,že mydlovými rukami sa absolútne nedajú pootočiť. Taktiež sa dosť ťažko otáčajú. Aj sme ich kadečím obtáčali, aby bolo o čo zaprieť prsty, avšak nie sme s tým spokojní. Ešte sme uvažovali kúpiť zvršky z iných typov t.batérií ako náhradé diely a vymeniť ich. Ty si spomínal, že si robil údržbu, vyčistil a premazal ich. Môžeš napísať ako si to urobil a čím si ich premazal? Ak máš záujem, nájdeš ich na www.sagittarius.sk. Ďakujem.
Chobot
19.09.06,09:38
Pred 2 mesiacmi sme zrenovovali kúpelňu a na doporučenie známeho - odborníka vodára, sme kúpili termostatické batérie zn. Sagittarius (vaňovú sprchovú a stojánkovú do umývadla) S nastavením teploty vody sme veľmi spokojní ale problém je v dizajnovom riešení kohútikov (manžel hovorí, že sa to volá zvršky). Majú taký tvar,že mydlovými rukami sa absolútne nedajú pootočiť. Taktiež sa dosť ťažko otáčajú. Aj sme ich kadečím obtáčali, aby bolo o čo zaprieť prsty, avšak nie sme s tým spokojní. Ešte sme uvažovali kúpiť zvršky z iných typov t.batérií ako náhradé diely a vymeniť ich. Ty si spomínal, že si robil údržbu, vyčistil a premazal ich. Môžeš napísať ako si to urobil a čím si ich premazal? Ak máš záujem, nájdeš ich na www.sagittarius.sk (http://www.sagittarius.sk). Ďakujem.

Pozeral som tie batérie - ich kohútiky sú skutočne veľmi hladké. Neviem, ako dlho ich používate, ale po niekoľkých rokoch sa vnútri usádza vodný kameň. My sme mali problém hlavne s kohútikom na nastavovanie teploty vody, lebo ten sme málo používali a potom išiel ťažko. Kohútik na nastavovanie prúdu vody išiel v pohode, s tým problém nebol, lebo bol stále "zabehávaný".

V podstate nie je ťažké rozobrať batériu, ale pokiaľ manžel nemá žiadnu skúsenosť s batériami (napr. ak nevie vymeniť tesnenie pod ventilom na obyčajnej batérii) tak nech sa do toho radšej sám nepúšťa. Taktiež potebuješ na to správne náradie - kľúče veľ. cca 22, 24, hasák, prípadne aj iné.

Ja som to vyčistil tak, že som po odmontovaní batérie vybral z telesa batérie oba ventily (teplotný aj prúdový), tie som namočil na pár hodín do octu. Potom, keď sa rozpustil všetok vodný kameň, som pohyblivé časti nastriekal WD40-kou a znovu zložil. Potom treba vetnilmi z času na čas hýbať, aby sa znovu nezaniesli.

Ešte malá rada pre rozoberanie - teplotný ventil býva do telesa len natlačený a zaistený malou skrutkou - pozri sa odspodu batérie, či tam tú skrutku neuvidíš. Ventil na nastavovanie prúdu vody býva do telesa iba zašróbovaný - treba ho hasákom opatrne povoliť a potom to už ide ľahko
cigicigi
04.02.08,13:02
zdravim,
mame prietokovy ohrev vody plynovym kotlom bez zasobnika. Nastavenie optimalnej teploty vody je vzdy po pusteni velke umenie, pretoze aj kotol reguluje svoj vykon podla prietoku. Mam ale obavy ze termostaticka sprchova bateria to nevyriesi. Neviem si to celkom dobre predstavit ked si na nej nastavim teplu vodu a pustim, tak kedze ta studena nebude mat kam vytiect ako sa dostanem k tej teplej? :) Alebo ta bateria pusti aj studenu ale prioritne je urcena na to aby som sa neobaril?
Vdaka za info.
Chobot
04.02.08,15:09
zdravim,
mame prietokovy ohrev vody plynovym kotlom bez zasobnika. Nastavenie optimalnej teploty vody je vzdy po pusteni velke umenie, pretoze aj kotol reguluje svoj vykon podla prietoku. Mam ale obavy ze termostaticka sprchova bateria to nevyriesi. Neviem si to celkom dobre predstavit ked si na nej nastavim teplu vodu a pustim, tak kedze ta studena nebude mat kam vytiect ako sa dostanem k tej teplej? :) Alebo ta bateria pusti aj studenu ale prioritne je urcena na to aby som sa neobaril?
Vdaka za info.

Práve pre teba by bol ideálny termostatický ventil. Ten totiž zmiešava teplú a studenú vodu tak, že v každom prípade je teplota rovnaká (ako je nastavená).

Pokiaľ je v teplom aj v studenom potrubí studená voda - že teplá ešte nepritiekla, termostatický ventil pustí naplno len teplú vodu, počká kým príde ohriata voda a potom k nej pripustí studenú tak, aby sa dosiahla nastavená teplota. Potom je už jedno, aká horúce voda priteká z prietokového ohrievača (je tam ale myslím limitovaná max. teplota, aby sa nespálili tesnenia), batéria bude priebežne teplotu upravovať miešaním tak, aby na výstupe bola vždy nastavená voda. Také niečo pri klasickej ani pri pákovej nedosiahneš, vždy by si musel upravovať teplotu podľa toho, aká horúca priteká z prietokového ohrievača.
cigicigi
04.02.08,16:36
no vyzera to zaujmavo. dik a rychlu odpoved. musim sa poobzerat po nejakych cenovo dostupnych typoch.. nemam zvysnych 10 000 :(
Chobot
04.02.08,21:03
no vyzera to zaujmavo. dik a rychlu odpoved. musim sa poobzerat po nejakych cenovo dostupnych typoch.. nemam zvysnych 10 000 :(

Sú aj lacnejšie, najlacnejšie typy kúpeľňových stoja od 3000. Ja som kúpil v ČR a vyšla ma na 6000.
cigicigi
05.02.08,13:46
dik. spravim si maly prieskum trhu :)
Chobot
05.02.08,14:14
cigicigi
05.02.08,19:21
super, usetril si mi cas. dik
Chobot
06.02.08,08:30
Bionda
06.02.08,10:29
ja mám osobne najlepšie skúsenosti s Hansa , naozaj toho vydržia dosť a aj tvrdšiu vodu zvládnu lepšie.