RastoMa
15.12.16,09:27
Kupili sme postavany novy bungalov, stena 30cm porotherm profi
Zateplenie 10cm polystyren stena, 30 cm mineralna vata strop

Dom zatial nie je omietnuty
SDK strop
Elektricke podlahove kurenie, plavajuca podlaha
Okna 6 komorove 3 sklo, profil Rehau

Miestnost (obyvacka spojena s kuchynou, 4x francuzske okno + 1x normalne okno)
Na termostate je nastavenych 23 stupnov. Momentalnu teplotu ukazuje 23,3. Vonkajsia teplota -2.

Zistene ?anomalie? (alebo bezna vec):

od okennych ramov sa siri chlad, teploty vo vyske 160cm:
na okennych ramoch 17
kusok od okna 18 - 20 stupnov
smerom do miestnosti v urcitych prudoch (vid obr.) 20-21,5
vacsina miestnosti 22-24
sadrokarton strop 22
spoj sadrokartonu a muriva po obvode dome 17,5-18,5
spoj sadrokartonu a muriva v rohoch 15,5-17
spoj sadrokartonu a vnutornych priecok 19,5
z elektrickych zasuviek po obvodovom mure sala chlad

Prikladam obrazky:

nakres miestnosti + rozmiestnenie nabytku a namerane teploty (digitalnym teplomerom pri opakovanych meraniach)
skladba stropu (na obrazku cervenym preskrtnuta chybajuca izolacia ktoru z povale nie je vidiet cize tam nie je, podbytie osb doskami planujeme v buducnosti)




Otazka:

Su zle okna alebo je to normalne?
Su normalne teploty na spojoch SDK stropu a muriva alebo vdaka nedodrzanemu projektu podfukuje/prechadza chlad cez spoj stropu a obvodovych murov ?

Je normalne aby z elektrickych zasuviek salal chlad ? (pri minusovych vonkajsich teplotach dost vyrazny)

Kedze je v dome podla nas neznesitelny prievan (pocitovy) (a to este nie je vonku -10 - 15 stupnov) da sa to nejak rychlo a spolahlivo vyriesit (v ramci reklamacie) alebo lepsie zobrat nohy na plecia a odist (predavajuci vrati peniaze)

V inych miestnostach problem rovnaky (teplo, ale prievan od okien + nizke teploty na spojoch sdk a muriva, niekde len 12 stupnov v rohoch)
vicktor
15.12.16,09:18
Tazko povedat, ale prve (a jedine) poradim kontaktovat vyrobcu okien a opytat sa na parametre skla. Je mozne ze su tam najlacnejsie tabule, a teda aj najslabsie izolujuce..
kukučka
15.12.16,09:35
V tom dome sa budeš trápiť. Ak sa dá, utekaj, kade ľahšie.
chandler
15.12.16,09:40
ak je moznost vratit peniaze tak to urobte. ak sa tan necitite dobre tak to nekupujte. ziadne jednoduche riesenie sa tam spravit neda. ak tam chyba izolacia v strope, tak tam moze byt odflaknute aj hocico ine.
sosak
15.12.16,09:41
Najlepšie by bolo pozrieť termokamerou, kade uniká teplo. Nájdi si na internete firmu, ktorá má termokameru a zaoberá termovíziou: https://www.google.sk/search?q=zis%C5%A5ovanie+%C3%BAniku+tepla+zo+stavb y+termokamerou&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab&gfe_rd=cr&ei=-nJSWJCwMZGu8weD8YngBQ
RastoMa
15.12.16,10:09
Cez sklo samotne to podla mna netaha (aspon to nenasvedcuju vnutorne teploty na skle). Chlad ide skor od pantov a od ramov pod, nad a vedla okien kde su teploty nizsie.
chandler
15.12.16,10:42
termokamera mu ukaze uz len to co vie, ze okolo okien unika teplo.
bettylou
15.12.16,11:31
máte okná dotiahnuté na zimný režim? Tie zástrčky sú zaujímavé, ako z nich môže ťahať.
afrikánka
15.12.16,14:10
Po prečítaní problémov ma zaujali zástrčky-zopár som ich otestovala aj ja na obvodových múroch...tiež mám pocit chladu. Priložila som ruku na okenný rám-pomerne teplé, ale pod oknom hrejú radiátory, čo má určite vplyv. Nikdy predtým ma nenapadlo až takto detailne zisťovať. Najlepšie bude zajednať termokameru, aby bolo jasno, či nejde len o precitlivelosť majiteľa na novostavbu. Výsledky merania sú rozhodujúce.
buchač
15.12.16,16:53
Inak povedané...preložím Tvoj príspevok do hovorovej slovenčiny.

Celý dom na hovno. ;)
pavol54
15.12.16,18:19
Treba si preštudovať niečo o tepelnom odpore konštrukcie to za prvé, každý mechanický zásah do homogénnej konštrukcie pochopiteľne mení jej hrúbku a tým aj tepelný odpor. Ak máš hrúbku izolácie obvodového múru napr 100 mm hrúbka ostenia nemôže byť 100 mm, maximálne 10 mm a tam sa vytvára tepelný most, každý otvor (okno dvere) v obvodovom múre spôsobuje zmenu tepelného odporu konštrukcie napríklad tepelný odpor obvodového múru s izoláciou je iný ako tepelný odpor trojskla a tepelný odpor rámov. Tepelné straty korelujú s tepelným odporom, podobne ako prúdenie vzduchu je v korelácii s nehomogenitou(výplň dverí a okien) obvodového múru. existencia prievanu(prúdenia vzduchu) je pozorovateľná napríklad plameňom sviečky a pod,
Terezia13
15.12.16,18:41
a aké máte dvere? všetky - vchodové, balkónové, ja by som to asi ani neriešila a utekala z toho domu
pavol54
15.12.16,21:51
Inak ešte jedna podstatná vec : Energetický cetifikát budovy - dnes povinná súčasť dokumentácie pre kolaudáciu - vylučuje subjektívne pocity
dmc
17.12.16,07:06
Moje subjektivne postrehy (vlastne skusenosti)

Otazne je ci bola spravne vykonaná montaz okien - spravne montazna pena po celom obvode- velkst otvoru rpe montaz- spravne vymedzenie hlbky - a aj ci boli pouzite pasky.
- Ako dalsi problem moze byt samotna kvalita okien - zmena tvaru - deformacie a tym vznik priestoru na prestup tepla (casto volnym okom nepozorovatelne)

Ja osobne ako problem vidim aj 30 cm mur +10 cm zateplenie - urcite by som daval pri 30cm murive vecsiu (kvalitnejsiu) hrubku zateplenia (ale na to je je vela nazorov)

Dalsi problem je spravne zateplenie ostenia okien - jednak hrubkou zateplenia a jednak spravnou instalaciu - Prave zateplenie ostenia je kriticky bod celeho zateplenia.

Problemom moze byt aj kvalita a tesnenie vstupnych dverí - kvaltine vstupne dvere su radovo drahsie ako lacne - (osobna skusenost)


Osobne som sa stretol s tym ze z vedenia elektrickych kablov (alebo anténny rozvod - alebo dátový rozvod) - ktore boli vedene v ochranke - tzv "husaci krk" bolo citit prestup chladnnejsieho vzduchu. Dokonca pri pasivnych domoch sa kable utesnuju na viacerych miestach silikonom (alebo podobnym pripravkom) prave z dovodu "prievanu"

.......dufam ze najdete riesenie problemu co najskor