martina 25
15.12.16,13:35
Prosim o radu. V marci 2017 mi bude koncit RD. Tehotna nie som. Moj zamestnavatel, u kt. som pracovala od 1.9.2010 zanikol k 31.8.2016 a dostala som odstupne. Na MD som nastupila 29.1.2014.
Moje otazky:
1. Som momentalne nemocensky poistena?
2. Pocas pobytu na UP plati za mna stat nemocenske poistenie?
3. Chceme 2. dieta, ale tiez narok na matersku davku. Mam sa pripoistit alebo zamestnat a kedy?
Dakujem za odpovede.
veronikasad
15.12.16,12:57
Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch a aktuálne nem.poistenie v čase nároku na materské alebo poistenie z ochrannej doby . Počas poberania rod.príspevku, ak pracovný pomer netrvá, nie si nemocenskz poistená. Rovnako nie si ani poistená v nezamestnanosti. Preto ak chceš poberať dávku v nezamestnanosti, obdobie bez poistenia nesmie trvať viac ako 365 dní (potrebuješ 730 dní poist. v nezam. v posledných troch rokoch).

Počas evidencie na ÚP rovnako nebudeš nemocensky poistená, štát platí za uchádzačov o zamestnanie iba zdr.poistenie.

Pre vznik nároku na materské, ak ešte budeš splňať podmienku 270 kal. dní v posledných dvoch rokoch, je potrebné prihlásiť sa ako dobrovolne poistená osoba v soc.poisťovni (na celý balík poistenia). Materské však bude vyplácané len z minimálneho vymer.základu.