Hextall
15.12.16,16:35
Dobrý deň. Zamestnávateľ mi dňa 15.12. doručil dve výzvy na odstránenie nedostatkov v práci (neuspokojivé plnenie pracovných úloh) za udalosti, ktoré sa stali 22.8. a 5.9.. Je takýto postup v poriadku ? Existuje v tomto prípade premlčacia lehota ? Môže ma zamestnávateľ upozorňovať na niečo, čo sa stalo pred takmer štyrmi mesiacmi ?

Ďakujem za odpoveď.
veronikasad
15.12.16,15:55
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
...
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
Hextall
15.12.16,16:06
Nerozumieme sa. Ja sa pýtam, či ma môže zamestnávateľ písomne vyzvať na odstránenie nedostatkov, ku ktorým došlo pred štyrmi mesiacmi. To, čo vy tvrdíte, je niečo iné.
veronikasad
15.12.16,16:15
Rozumela som ti, len som ti chcela pripomenúť či to náhodou neurobil preto, že ti chystá výpoveď ...
Tweety
15.12.16,16:15
Samozrejme, že môže. Zákon neurčuje taxatívne, kedy môže najneskôr ale už z § 63 vyplýva, že tak môže urobiť do 6. mes. A je tam 2 mes. lehota na výpoveď ,kedy sa o porušení dozvedel.

(4) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.
odst 1.
e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných šiestich mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
veronikasad
15.12.16,16:16
Či existuje zo zákona nejaká premlčacia doba na doručenie upozornenia - neviem. Snáď sa k tomu vyjadria právnici na porade.
sosak
15.12.16,16:21
Môže ťa upozorniť aj po takomto dlhšom čase. Pravdepodobne sa až teraz dozvedel o nedostatkoch v tvojej práci v uvedenom období a si za to zodpovedný.
Hextall
15.12.16,16:28
Určite je to tak ? § 63 ZP hovorí o tom, že zamestnávateľ mi môže dať výpoveď, ak som bol v posledných šiestich mesiacoch písomne upozornený na odstránenie nedostatkov. Znamená to, že ak by som bol upozornený napríklad 1.júna a nedostatky by som neodstránil, tak najneskôr do 1.decembra mi môže dať výpoveď - tomu rozumiem, to je jedna vec.

Druhá vec je, aký dátum na tom upozornení je. V takom prípade by nebolo nič jednoduchšie, ako čakať pol roka, zamestnanca na jeho nedostatky neupozorniť a potom v jeden deň mu dať spätne tri upozornenia a prepustiť ho. Takto to podľa mňa nemôže fungovať.
veronikasad
15.12.16,16:30
Takto to určite nefunguje. Musí ti dať primeranú lehotu na odstránenie nedostatkov a len ak ich v tejto lehote neodstrániš, môže nasledovať výpoveď.
V tvojom prípade - nedostatky na ktoré ťa teraz upozornil, boli odstránené pred doručením upozornenia ?
Hextall
15.12.16,16:33
Ťažká otázka. Denne posielame vyše 30 emailov. Celá pointa je v tom, že v jednom maili, ktorý som posielal ešte v auguste som omylom urobil preklep a zadal som zlého adresáta. Určite o tom musel vedieť už skôr, ako teraz. Či som to odstránil, alebo nie ? Asi áno, nie som si vedomý nejakých ďalších chýb.
veronikasad
15.12.16,16:35
Ak by k výpovedi z tohto dôvodu prišlo, musel by si na súde preukázať jej neplatnosť ...
Hextall
15.12.16,16:39
Tomu rozumiem, ale to už zachádzame príliš ďaleko. Mňa teraz zaujíma, či je možné takéto upozornenie napadnúť z titulu, že mi ho priniesol neskoro a ešte k tomu dve naraz.
veronikasad
15.12.16,16:42
sosak píše, že môže ...
Hextall
15.12.16,16:43
Je pre toto tvrdenie nejaká opora v Zákonníku práce ? (konkrétny paragraf), alebo je to len Tvoja domnienka ?
Tweety
15.12.16,17:01
čítaš ty vôbec odpovede? Napr. tú o 17,15?
Hextall
15.12.16,17:12
Čítaš ty vôbec moju odpoveď na tú odpoveď ? Sformulujem to inak. Ja mám za to, že zamestnávateľ o týchto nedostatkoch vedel už skôr, ale nevyzval ma na ich odstránenie. Čakal, kým sa dopustím druhého nedostatku a potom mi priniesol obidve naraz (čo mu dáva právo mi dať výpoveď). Ja mám za to, že takéto konanie nie je košér a na prvý nedostatok ma mal upozorniť hneď, ako sa o ňom dozvedel, pričom mi mal stanoviť lehotu na jeho odstránenie, čo sa nestalo.
Tweety
15.12.16,17:16
Asi nečítaš poriadne, pretože tam máš uvedený tiež najneskorší dátum na výpoved.
Hextall
15.12.16,17:23
Ešte raz a posledný krát. Nepýtam sa na najneskorší dátum výpovede, pýtam sa, či ma môže v decembri riešiť za skutok, ktorý sa stal v auguste a vtedy ma na neho neupozornil (to mu viem dokázať). Je také ťažké pochopiť rozdiel ?
Tweety
15.12.16,17:32
Môže, ved to všetko tam v tom § máš, problém s pochopením textu nemám