besttracker
17.12.16,21:43
Ahojte
na jar by sa maly tažit nejaké topole +- 30 m3,ma zmysel použiť nejaké lepšie kúsky na rezivo ako nahradu za smrekové rezivo ?
dočítal som sa na co vsetko použiva,ale ake sú realne pouzitie reziva pri stavbe domu/chaty na nejaké pomocné ucely ? podla parametrou ako pevnost v tlaku,tahu,ohybe.... je to porovatené so smrekovym,len v parametroch ako su Modul pružnosti v ťahu a Modul pružnosti v ohybe ma iba 1/2 hodnoty smreku ...... Alebo to rovno narezať len na kláčky do kotla ? :-)
Ďakujem za odpoveď
afrikánka
17.12.16,21:25
Aké má u nás použitie topoľové drevo a aké má vlastnosti to dobre vieš......ale v Japonsku sa používa i v stavebníctve, na konečnú obkladovú vrstvu stavby-dekoračnú, čo je v Európe neznáme a prekvapujúce. Možno sa ti ozve niekto, kto reálne použil topoľové drevo na stavbu chatky a podelí sa s tebou o poznatky....Ináč asi len to palivo.
buchač
17.12.16,21:37
Pozri na vysvetlenie ohľadom kubíkovania dreva
http://www.porada.sk/t271397-10-ma-dreva-je-kolko-ma.html

Tým chcem naznačiť, že budeš mať aj nejaký odpad.
Lepšie kúsky = Ak by si chcel rezivo, tak by sa malo jednať o pekné kusy dreva.
Každé drevo môžeš predsa použiť na nejakú stavbu...len záleží, ako dlho vydrží.

Topoľ sa bežne používa na výstavbu sáun.
Ak je kmeň solídnejšej hrúbky a máš nejaké umelecké nadanie, tak sa realizuj dlátami a iným náradím...vytvor nejakú sochu. ;)

Výhrevnosť ale tiež nie je nejaká fajnová.
http://www.drevoasluzby.sk/vyhrevnost-dreva/
Drevo by malo solídne vyschnúť, aby z tých topoľov niečo bolo...a aj tak budeš musieť do ohňa šmariť zároveň s topoľovým aj nejaké bukové alebo dubové.
P.S.:
Úprava textu.
afrikánka
17.12.16,22:02
Nechcem byť protivná.....ale to, čo píšeš, zadavateľ má už dávno vygúglené - sauny, rezbárstvo, modelárstvo....topoľ v stavebníctve, iba ak podkladové hranoly pod podlahou, lebo dobre udržia hlinu. Strapatenie dreva, veľká savosť náterov ho odsúva....Čaká na osobnú skúsenosť s použitím topoľového dreva, reálne príklady,
buchač
18.12.16,07:04
Úprava textu pre tých, čo v noci nespia a oči majú šejdrom...teda nevedia rozlíšiť tým pádom osobnú skúsenosť od iných informácií.

Vetu ohľadom sochy som nezvýrazňoval, ešte som sa k výrobe sôch nedostal....ale aj to raz bude.
sito
18.12.16,09:38
Korytá, necky tiež?
afrikánka
18.12.16,11:29
Korytá, necky v prvom rade...... sochy tiež-ale, tam je lipa vhodnejšia.
pre buchača-nočný kľud je od 22:00, takže kdekomu idú oči "šriegom"a pozornosť klesá, aj malé deti vedia, že palivo na kúrenie má byť vyschnuté
besttracker
18.12.16,11:49
diky za reakciu.ale mal som na mysli ako spominala afrikánka realne skusenosti..... ked z tych 30 m3 bude 10 m3 reziva je mozno realna hodnota,tak za porezanie gulatiny chcu 25 eur za m3 a trebars za smrekove hranoly chcu 210 eur za m3 a dosky nejak 130 eur/m3,tak krov z toho samozrejme nechcem robit :-D len niekedy sa neoplaty setrit,za usetrenych par eur,to budem budem robit 2x a za tie nervy to niekedy nestoji ...:-)
buchač
18.12.16,14:01
Takže si (na rozdiel od iných) pochopil, čo som naznačoval ??? ;)
Neoplatí sa drbať s podradným drevom...také je vhodné len do pece.

Kuwa...aj vyschnutý topoľ sa v ohni správa jak nehorľavý materiál....preto je potrebné dávať s ním aj kvalitnejšie drevo.

P.S.:
Ešte aké reálnejšie skúsenosti chceš ???
Mám snáď pripojiť fotky narezaného dreva alebo ako horí oheň v krbe ?......či ???
viktorviktor
18.12.16,16:14
topoľ má krehké a mäkké drevo, v stavebníctve sa samostatne využíva najviac
buk, dub, smrek, červený smrek, borovica, jedľa, jaseň, čerešňa alebo javor.
U nás keď polesie spílilo topole tak prvý rok ludia brali pne na dračku, lebo bolo zadarmo, po nasledujúcompílení kmene zostali na mieste a zhnili, drevo je potrebné pre domáce použitie ihneď spracovať, po vysušení zviera sekeru a nejde štiepať, rýchlo hnije, zle vyhrieva,
najvhodnejšie využitie je lepenie s iným drevom, pozri aj
http://www.asb.sk/stavebnictvo/drevostavby/porovnanie-vlastnosti-dyhoveho-lameloveho-a-masivneho-dreva