Eva Kosice
18.12.16,11:55
Predaj malého domčeka cez realitku, kúpnopredajná zmluva spracovaná právnikom a podpísaná kupujúcim, predávajúcim a právnikom. 7.11.2016 zložená realitke záloha podľa zmluvy ako rezervačná záloha 1000€. Zbytok mal byť uhradený na môj účet. 14.11.2016 podpísaná kúpnopredajná zmluva a ihneď odoslaná na kataster. Keďže v dome chceli kupujúci robiť neaké úpravy, kľúče od domu odovzdané 16.11.2016, v zmluve bolo do 28.11., kedy sa pani doň nasťahovala a má tam aj trvalý pobyt, vybavila si nový OP. Dňa 6.12.2016 sa stala vlastníčkou pani. Pani kupujúca dala neakú plnú moc právnikovi, ktorý predal jej byt a sedel aj pri podpise zmluvy, ale v zmluve nikde nefiguruje, len peniaze za predaj domu mal vyplatiť on. Dodnes som nedostala peniaze na účet, - v käpnopredajnej zmluve 3 dni po vklade do katastra. Lenže nastal problém, pani čo kúpila domček tam nechce bývať, vymýšľa a hovorí samé hlúposti, ako keby nebola svojprávna, má 66 r. Právnik navrhuje späť kúpiť dom, lenže ja som peniaze nedostala na účet podľa zmluvy, tak čo mám kúpiť. Zatiaľ som nič nepodpísala. Prosím Vás o serióznu radu, ako postupovť ďalej a vypratať pani z domu, zrušiť alebo napadnúť neplatnú zmluvu. Do dnešného dňa mi neprišli peniaze z kúpnopredajnej zmluvy na účet a podľa zmluvy je pani už viac ako 10 dní v omeškaní a ja mám právo odstúpiť od zmluvy. Aj právnik aj realitná kancelária vedia, že tieto peniaze nedostanem a chcú podnikať ďalšie kroky, neviem aké a chcem mať istotu, že to bude v môj prospech a neprídem o nehnuteľnosť, za ktorú som nedostala peniaze. Prostím o radu, ako postupovať pri odstúpení zmluvy, ktorá nebola naplnená nevyplatením sumy podľa kúpnopredajnej zmluvy.
arizona
18.12.16,11:10
Dost zmatocne napisany prispevok, napis to prosim ta zrozumitelnejsie a konkretnejsie
misoft
18.12.16,12:59
Ja som tomu takto porozumel:
Eva predala cez realitku pani A. OK - KPZ je OK, kataster prešiel - OK. Pani A zastupoval právnik P (splnomocnený) - teda vystupoval jej menom.
Pani P "udajne" vyplatila peniaze - ale KOMU? Ak právnikovi P a ten ich nepreviedol Eve - právník P sa už dopustil podvodu (prakticky keďže zastupoval pani A - dopustili sa ho obaja!).
A teraz chce - pretože pani A si to "rozmyslela - aby Eva odkúpila späť svoj dom za peniaze, ktoré zadržiava právnik P.
Navrhujem podať TO na pani A i na právnik P pre tr. čin podvodu.
A už sa nebude baviť o odstúpení od zmluvy, ani o spätnom odkúpení. Bude sa s nimi baviť vyšetrovateľ, prokurátor, ale pre podvod. Majú dom, majú i peniaze - Eva nemá ani dom, ani peniaze a ešte jej "navrhujú" aby si dom kúpila za ďalšie peniaze.

Mimochodom - pri takýchto transakciách sa nepostupuje ako pri kúpe hnuteľnej veci. Raz uzavretá zmluva môže byť zrušená, alebo sa môže od nej odstúpiť, ak sa nesplnili niektoré náležitosti - a keďže to iniciuje kupec, ktorý navyše nedodržal podmienky zmluvy - ani nech neuvažuje o tom, aby Eva na to pristúpila. Eva nech len trvá buď na okamžitom vyplatení + úroky z omeškania - dá sa to aj súdne platobným príkazom, pretože doba splatnosti nebola dodržaná, alebo spomínaným TO (a tak bude KPZ neplatná z dôvodu podvodu).
Mária27
20.12.16,10:55
občiansky zákonník

§ 48
(1) Od zmluvy môže účastník odstúpiť, len ak je to v tomto alebo v inom zákone ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté.
(2) Odstúpením od zmluvy sa zmluva od začiatku zrušuje, ak nie je právnym predpisom ustanovené alebo účastníkmi dohodnuté inak.

§ 517
(1)
Dlžník, ktorý svoj dlh riadne a včas nesplní, je v omeškaní. Ak ho nesplní ani v dodatočnej primeranej lehote poskytnutej mu veriteľom, má veriteľ právo od zmluvy odstúpiť; ak ide o deliteľné plnenie, môže sa odstúpenie veriteľa za týchto podmienok týkať aj len jednotlivých plnení.


Vyzvi kupujúcu aj realitku, aby ti do uvedeného dátumu (uvedie ho) zaplatili. Ani im nemusíš uvádzať, že ak nezaplatia do toho dátumu, tak odstúpiš od zmluvy, lebo to právo máš zo zákona (§ 517).
Ak ti do určeného dátumu nezaplatia, pošli riadne odstúpenie od zmluv im a zašli to aj na kataster. Kataster musí rešpektovať odstúpenie od zmluvy, ak to oni nedajú na súd.
misoft
20.12.16,11:01
Problém je však v tom, že síce dosiahne právne vlastníctvo domu, ale čo z babou, ktorá tam už býva? Ta na 100% nebude ochotná ten dom opustiť (i keď sa jej nepáči) a Eva bude jej ešte povinná náhradné ubytovanie zháňať.....
Mária27
20.12.16,11:52
vypratanie - býva tam bez právneho dôvodu, netreba náhradu