marlejko
18.12.16,18:11
Ahoj. Mam 20r a zijem s mamou a jej priatelom. Vo svojej izbe nemam absolutne ziadne sukromie. Moje osobne zlozky zo skoly, banky, sukromne poznamky, penazenka...vsetko je im pristupne. Na zaciatku mi ani nenapadlo ze mi mozu chodit do veci, no casom sa to prezradit muselo. Moje peniaze tu dlho nevydrzia. Najcastejsie ma citovo vydieraju a bud dostanu peniaze dobrovolne alebo si ich vezmu pocas mojej nepritomnosti. Moj bankovy ucet padol do 500€ minusu vyberom z bankomatu. Peniaze som samozrejme nevyberal ja...To co si zarobim alebo dostanem si vezmu a nevratia. Naposledy mi zmizlo 200€ z penazenky kym som nebol doma...zamrzelo ma to pretoze som na nich musel robit 2 tyzdne. Peniaze vraj sli na najom bytu.. chapem, ale povedzte mi aku ma mat potom mlady clovek motivaciu, rodicovsku podporu a moznosti postavit sa na nohy? Vsetko si hradim sam, kupujem si oblecenie, platim si ucty, stravu...od rodicov nedostavam nic. Peniaze musim mat na ucte, pretoze hotovost tu nema sancu vydrzat. PIN ku karte vedia, takze je na case ho zmenit...no pride citove vydieranie aby som im z uctu daval dobrovolne. Ako sa vyhnut citovemu vydieraniu, ochranit si sukromie a ponechat si hotovost? Dolezite je, ze je to moja mama a sudne spory pre mna niesu cestou. Rad by som sa prestahoval k otcovi, ale bude to mozne az o par mesiacov. Viem, je to moja mama a musim jej pomahat, ale niekedy to prekracuje vsetky hranice...alebo som jediny kto si to mysli? Zacinam by bezradny.
Kabaka123
18.12.16,17:14
odsťahuj sa...
misoft
18.12.16,18:11
PIN sa dá v banke zmeniť. Ak ťa však "vydierajú" a žijú na úkor teba - povedz si "a dosť", nájdi si malý podnájom, zbaľ sa a vypadni od nich. Až potom oni zistia, ako sa žije.....a ty budeš mať pokoj.
Máš 20 - tak začni byť samostatný.
jelalim
18.12.16,18:33
200-500eur nie je polozka koli ktorej by si mal byt bezradny.

Mas 20, si plnolety, prestan nariekat, osamostatni sa.
Ak chodis do skoly, vybav si internat. Ak nie, najdi si najom.
terezamaria
18.12.16,18:42
Jednoznačne by som to riešila nejakou izbičkou, ktorú si zoberieš do prenájmu. Nepotrebuješ veľkú rozlohu, posteľ, stôl, stoličky, TV, PC a nejaké drobnosti, ktoré Ti zútulnia izbu. Si predsa dospelý....ale počítaj s tým, že keď máš doma navarené, opraté, bude Ti mamin fuul servis chýbať. Ale naučíš sa aj prať, aj variť a budeš mať súkromie, nikto Ti nebude zasahovať do Tvojich peňazí.
afrikánka
18.12.16,18:48
Máš 20 rokov....študuješ, pracuješ, alebo len úrad a brigády ???
marlejko
18.12.16,18:55
zacal som pracovat v novembri, doteraz len brigady..no vela z tych penazi nemam
ivka70
18.12.16,19:07
Mate dohodnute ako prispievas na chod domacnosti, najomne, energie atd.?
korela
18.12.16,19:09
Už nič nerieš pred Vianocami, ide o citlivé obdobie, a ak sa rozhodneš pre odchod, tak to svojej mame najprv vysvetli, nech je na to pripravená. Aj dôvody pre tvoje konanie.
korela
18.12.16,19:10
ivka70, dobrá otázka.
marlejko
18.12.16,19:14
otec posiela mame vyzivne a prave toto by sa malo riesit z tych penazi.. nie si odo mna pytat dalsie. neviem, ale asi je to aj napadnutelne na sude
afrikánka
18.12.16,19:17
Prepáč, kde žiješ....keď sa ti položka 200-500 euro zdá zanedbateľná, aby bol niekto bezradný? A to ešte v prípade, keď mladý nie je zárobkovo stabilizovaný a nemá žiadne úspory?
marlejko
18.12.16,19:26
PIN si musim jednoznacne zmenit a musi to skoncit. vies, len potom pridu telefonaty a osobne navstevy..a bude to pokracovat len inym sposobom, to je na tom to najhorsie.
kopretinka
18.12.16,19:28
prečo výživné nechodí na tvoj účet? mal by si ho pod kontrolou a vedel by si,na čo sa použije
marlejko
18.12.16,19:36
vyzivne chodi formou seku na meno mojej mamy, tak ako tomu bolo od mojich 6rokov
afrikánka
18.12.16,19:37
Mínusku nemáš odo mňa, hoci som aj mala pokušenie.....
kopretinka
18.12.16,19:56
tak nech ho otec posiela tebe,veď sa s ním dohodni
ivka70
18.12.16,20:03
Jediny, kto to moze napadnut, je tvoj otec, ktoremu si mal oznamit, ze uz nestudujes a ze tym jeho vyzivovacia povinnost skoncila. Zacni sa spravat ako
dospely clovek a ak chces nadalej byvat s mamou (alebo aj s otcom, to je jedno), v prvom rade si dohodni, kolko treba prispievat na chod domacnosti.
Alebo si najdi podnajom, kde rychlo zistis, ze na co boli mame peniaze od teba.
afrikánka
18.12.16,20:09
Prečo nepracuje mamin priateľ? Prispieva na domácnosť aj on?
Alebo v tom bude aj alkohol?
kukučka
18.12.16,20:22
Je smutné, že sa neviete s matkou dohodnúť. Snaž sa čo najskôr nájsť si lepšie platenú prácu, nielen brigády. Aj mimo svojho bydliska.
misoft
18.12.16,21:15
Telefonáty? Zmeníš si číslo. Návštevy? Nepovieš, kde bývaš. A je to!
antimama
18.12.16,21:47
Dohodni si s mamou koľko jej mesačne prispeješ do domácnosti na stravu, energie a pranie. Zvyšok si ulož v banke alebo peňaženku pod vankúš :) a so súkromím si nepomôžeš, jedine ak dáš na radu ostatných a osamostatníš sa. Začni prácou na trvalý pracovný pomer.
afrikánka
18.12.16,21:58
Mladý muž, v zadaní tvojej otázky ma zaujalo najviac "citové vydieranie"....dospel si do veku, keď máš požiadavku súkromia vo svojej izbe. Mnohí tvoji rovesníci si tieto nároky na súkromie už dávno užívajú, vedeli si ho vydobiť, alebo majú šťastie na "chápajúcich" rodičov.
Od šiestich rokov si vyrastal bez biologického otca. Tvoja matka zostala na výchovu sama, pre teba sa stala matka tou najbližšou...Neviem, kedy a ako matka začala spolužitie s iným partnerom. Matky niekedy nevedia ukončiť vzťah s dieťaťom a pokračujú v nezdravom a sebeckom vzťahu ku dieťaťu. Nie sú schopné svoje dieťa pustiť do života a uznať právo na samostatnosť, čisto iba z materinskej "slepej" lásky. Túto nerozlučnú spolupatričnosť uplatňujú i v otázke ekonomickej a svojim spôsobom majú i právo, v prípade nutnosti, pri financovaní domácnosti. Matka možno len jednoducho požaduje tvoju spoluúčasť, poukazuje na ťažký život, ktorý ste museli spoločne zdieľať bez prítomnosti otca a manžela a nárokuje si od teba dnes "odmenu" za roky strádania, ktoré určite musela prekonávať. Aj ona chce mať po tvojej výchove oddych a kúsok šťastia. Z týchto dôvodov dochádza k nezrovnalostiam medzi vami, čo ty chápeš a nazývaš,ako citové vydieranie.
V tvojom živote nastal čas, aby si dospel, zamyslel sa a pochopil aj matku. Riešenie, že pôjdeš k otcovi nie je dobré....otec má už možno svoju rodinu, svoj život a hrozí ti, že sa neskôr staneš "nadbytočným". Najlepšie bude, ak si nájdeš prácu s možnosťou bývania, alebo takú prácu, aby si bol schopný uhrádzať prenájom. Je načase, aby ty, aj tvoja matka ste viedli finančne neprepojený život a to docieliš, iba keď opustíš spoločnú domácnosť. Ty si financuj svoj život a matka nech si financuje ten svoj, spoločne s jej súčasným partnerom.
Nezabudni na vďačnosť ku matke, ktorá ťa vychovala, zmenu vyrieš citlivo a s rozvahou, aby tvoje svedomie teraz i v budúcnosti neťažili výčitky.
Pridám tebe aj matke na odvahu a porozumenie: "Deti sú rodičom prepožičané Bohom na výchovu....." ináč patria Bohu, rozumej...aj svojmu vlastnému životu.
Veľa šťastia.
BXLmiami
19.12.16,03:21
Tak jediná rada znie osamostatni sa.A otcovi oznám že už neštuduješ.Ved môžeš isť mimo mesto,mimo krajinu.Ten príspevok je ako keby to písal 15 ročný.
jslancik
19.12.16,07:58
to je tak, keď sa chalan nevie rozhodnúť, či sa chce osamostatniť, alebo nie. ale zdá sa, že je to na dobrej ceste, tak mi to pripadá.
jslancik
19.12.16,08:16
súdny spor nie je cesta, to je jasné.
čo môžeš robiť...
- kým sa neodsťahuješ, kúp si dvere, ktoré sa dajú zamknúť.
- kúp si uzamykateľnú skrinku/stôl/hocičo
- peniaze a iné súkromné veci si nos v príručnej kabelke. peňaženku počas spánku vo vrecku
- s PIN si snáď vieš rady (ako je vôbec možné, že ho "predsa" poznajú spolubývajúci???)
- otcovi oznám, že už nemáš nárok na výživné, lebo z toho môžeš mať problémy
- nevieme, aký máš vzťah s otcom, ale aby si nebol prekvapený. čo tak sa osamostatniť a nezavesiť sa na krk zase niekomu?
- hľadaj si vlastné bývanie. kľudne intrák, slobodárka, turistická ubytovňa, prenájom v garzónke, prípadne so študentami si podeľte väčší byt. sú weby, kde sa hľadajú spolubývajúci
- samozrejmosťou je nájsť si prácu. s tým musíš počítať pri hľadaní bývania. vyjdi zo svojej komfortnej zóny, odíď do väčšieho mesta bližšie či ďalej. roboty je dosť, dokonca aj za viac ako minimálnu mzdu. väčšie fabriky hľadajú neustále ľudí. áno, treba tam robiť... o tom niet pochýb.
- veľa šťastia.
afrikánka
19.12.16,18:33
Prosby, náreky, výčitky nepočúvaj. Začni žiť život, ktorý patrí tvojmu veku....Vyzeráš celkom rozumne, možno by si zvládol aj VŠ. Porozprávaj sa s otcom, či by nebol ochotný ťa podržať......