evdana
19.12.16,11:19
Dobrý deň, 7 rokov žije u mňa v rodinnom dome priateľ, chcela som ho prihlásiť na trvalý pobyt, ale moje dve dcéry s tým nesúhlasia, po smrti manžela sa stali spoluvlastníkmi 1/6 manželovej časti. Prosím o radu. Ďakujem.
buchač
19.12.16,10:55
Vysvetli dcéram, že trvalý pobyt ešte neznamená to, že by mal priateľ nejaký nárok na daný dom...
Trvalý pobyt má len a len evidenčný charakter.

Viac nájdeš https://www.google.sk/search?q=trval%C3%BD+pobyt+evidencia+a+majetok&client=opera&hs=Zxy&channel=suggest&oq=trval%C3%BD+pobyt+evidencia+a+majetok&gs_l=heirloom-serp.3...21435.25153.0.25855.10.2.0.8.0.0.309.412. 0j1j0j1.2.0....0...1ac.1.34.heirloom-serp..9.1.309.9RV5o1U5lFE

Ak by si ale priateľovi darovala časť svojej časti (lebo aj to je možné), tak to by už bolo iné.
Ale snáď takúto chybu neurobíš a nedaruješ niečo niekomu, kto sa nepodieľal na financovaní domu.

DOPLNENIE :

Neviem, koľko majú dcéry rokov a či žijú vo vlastných domácnostiach alebo sú ešte v danom dome.
Ak sú už dospelé, vydaté a majú vlastné domácnosti, to ešte neznamená, že ich to zbavuje vlastníckych povinností...lebo aj tie majú. Napríklad na spolupodieľaniu sa pri údržbe, opráv, a iných.
lujza.j
19.12.16,11:22
On tam 7 rokov uz byva tak to uz asi predychali....
Katy a R
19.12.16,11:31
riešením je sobáš. Zoberte sa :)
ale ani to vzťahy nevyrieši - to už si musíte nejako v rodine sami, aby sa vzťahy polepšili, nie naopak .
Treba deťom vysvetliť, že trvalý pobyt nezakladá nárok na "statky" . Manželstvo - to už je iná káva. (žeby si sa trošičku, ale ozaj len trošičku a opatrne pokúsila vydierať?;))
evdana
19.12.16,11:48
Dcéry sú už dospelé, majú svoje domácnosti, a priznávajú si len práva, povinnosti ich moc nezaujímajú, a dobre vedia, že priateľ nebude mať žiadne práva na majetok, ani nemá taký záujem, pomáha mne a aj im obom ako len môže.
willma
19.12.16,11:50
nooo sprosto povedané,akby sa s partnerkou po sobaši manželkou niečo stalo, tak ako manžel jednoducho dedí a dievčence sa budú môcť len čudovať.
Tweety
19.12.16,11:59
To, že priateľ by mal TP ešte neznamená, že mu bude niečo patriť. Patriť mu bude len to, čo by ste prípadne nadobudli v manželstve. Takže nech deti z jeho prihlásenia
na pobyt nemajú strach. Nárok na ich terajší podiel na majetku to nijako neovplyvní.

Ten by sa zmenil v prípade prípadného dedenia. Bol by zákonným dedičom po manželke. Ale nie z dôvodu TP.
afrikánka
19.12.16,12:06
Vydať sa môže, ale najskôr nech prepíše svoj podiel v dome na dcéry....lebo ľahko sa môže stať, že dotyčný pán sa stane vdovcom a tým mu vznikne nárok na dedičstvo.
7 rokov býva, k čomu má slúžiť TP? Na udržanie "nespokojného" partnera? Je to jeho požiadavka? Neskôr možno bude požadovať i sobáš.....
buchač
19.12.16,12:14
No mne je síce jedno, ako to vyriešiš.
Dievky budú aj tak v každom prípade nespokojné.
Jáááj...pardóóón...dievky by boli určite spokojné, ak by si prepísala svoj podiel na nich a išla aj s priateľom niekde ta het.

Ale napríklad moje dievky by mali solídne po pukľu, ak sa takto zachovali. ;)
Katy a R
19.12.16,12:16
prečo by mala majetok prepisovať na dcéry? ... môže si robiť čo chce so svojím majetkom - a dokonca aj závet v prospech partnera napísať (aj keď nebude manželom) . každá minca má dve strany.
evdana
19.12.16,12:19
No bez ich suhlasu asi tazko vyriesim, ale niekedy mam 100 chuti to tu vsetko nechat a ist het :-(. Inak dakujem za komenty.
Soňa K
19.12.16,12:21
Ži svoj život tak, ako Ti vyhovuje. Dcéry by mali byť radi, že nie si sama.
buchač
19.12.16,12:24
Hm...

Každá palica má dva konce.
Aj oni raz budú potrebovať na niečo Tvoj súhlas...prípadne pomoc.

No je tak trochu smutné, že sa k tomu teraz takto stavajú...hľadia na majetky a nie na ten život každodenný.
afrikánka
19.12.16,13:03
Veď môže si robiť čo chce......ale ak sú vzťahy v rodine primerané a štandardné ja na to mám svoj pohľad, ktorý ale nikomu nevnucujem
keď sa stavia dom, zvyčajne sú deti malé, býva hypotéka, ktorá sa dlho spláca a deti sa často musia zriecť spoločných dovoleniek, výletov a iných drobných potešení.....prečo by v dospelosti mali pustiť podiel niekomu, čo sa vôbec nepodieľal akýmkoľvek spôsobom na nadobudnutí nehnuteľnosti?
Každá rozumná vdova, alebo vdovec by mal tieto podmienky "poriadne" zvážiť a svoj nový život zariadiť v súlade týchto okolností.
misoft
19.12.16,13:20
@evdana: takže..... dievky si nárokujú len práva, povinnosti im nič nevravia - OK! Tak im začni účtovať každej 1/6 toho, čo si vložila do domu, čo si zaplatila za dom - poistenie, opravy, dane! Pretože ak je to aj ich majetok, tak musia platiť aj DANE. A nebudú chcieť - pohroz im súdom, že sa na tvoj úkor obohacujú. Je to svonstvo, ale niekedy takéto BU-BU-BU svoje urobí. A pripomeň im, že si to môžeš nárokovať i súdne a budeš potom žiadať i to čo si v minulosti vložila.
Ak oni nechcú uznať tvoje väčšinové právo a tvoje právo na osobný život, tak im to pripomeň a znepríjemni.
afrikánka
19.12.16,13:21
evdana...aké "het"??? Ak si doteraz žila 7 rokov s priateľom bez TP, čo ťa "omína", keď chceš túto situáciu meniť, ak dcéry nesúhlasia?
misoft, brzdi.....aj dcéry si môžu uplatniť nárok na nájomné od dotyčného priateľa, pokiaľ sú spoluvlastníčky. Súdenie o svoje práva by som radšej vynechala.
Soňa K
19.12.16,13:22
Zadávateľka otázky sa nepýta na sobáš, nie je blbá a vie, čo a ako. Žijú spolu sedem rokov a chcú deklarovať spoločné bydlisko, nič viac a nič menej.
afrikánka
19.12.16,13:30
Dnes nie je blbá......ale je plno takých prípadov, keď bol najskôr len trvalý pobyt, a skončilo to sobášom
evdana
19.12.16,14:41
súdiť sa s nimi určite nebudem, tak ďaleko nepôjdem, ale zamrzel ma ich postoj....
evdana
19.12.16,14:47
Ďakujem afrikánka za názor, dnes nie som blbá, ale môžem zblbnúť zajtra, to nie je môj prípad.
evdana
19.12.16,14:56
Vďaka Vám všetkým za Vaše názory, vydávať sa nemienim, priateľ na nič netlačí, stará sa o mňa, o nehnuteľnosť, ktorá patrí aj mojím dcéram a nič za to nežiada. Soňa K to presne vystihla. Ešte raz vďaka všetkým a prajem Vám krásne a ničím nerušené Vianoce :-).