Diska
04.07.06,14:08
Dobry den poradaci
mam hlavu v smutku. Nas pracovnik dostal za odmenu zajazd v sume 80 000 Sk. Je mi jasne, ze sa to ma zdanit. Lenze organizacia sa rozhodla, ze dan zaplati tiez.
Hm, a teraz co ? Je mi jasne ze pracovnik dan z nepenazneho prijmu musi odviest, alebo je jedno ci ju odvedie organizacia ? Podla mna nie ...
suzuki
04.07.06,12:26
Podľa mňa, ak ju uhradí organizácia, tak je to daň uhradená za iného daňovníka a je to nedaňový náklad.
A daňovník asi už platiť nebude, veď keby sme to rozoberali do detailov, tak dostal zájazd za 80 tis a ešte k tomu aj daň, čiže čiste teoreticky by mal odviesť daň zo zájazdu aj zo zaplatenej dane.... dobrá blbosť nie??
KEJKA
04.07.06,12:39
ked to zoberieme do dôsledkov, ako sa to potom vysporiada pri ročnom zúčtovaní dane? lebo daň sa platí preddavkovo, túto daň zaplatí organizácia - bude sa tváriť, že to zaplatil zamestnanec? Asi áno, lebo by sa stalo, že pri ročnom zúčtovaní to vyjde ako nedoplatok zamestnanca a platil by druhý raz.... fakt dobrá blbosť.
Chobot
04.07.06,12:44
Podľa mňa, ak ju uhradí organizácia, tak je to daň uhradená za iného daňovníka a je to nedaňový náklad.
A daňovník asi už platiť nebude, veď keby sme to rozoberali do detailov, tak dostal zájazd za 80 tis a ešte k tomu aj daň, čiže čiste teoreticky by mal odviesť daň zo zájazdu aj zo zaplatenej dane.... dobrá blbosť nie??

Biohužiaľ je to tak. Jedna vec je výhra a druhá vec je zaplatenie tej dane inou osobou. Aj keby to zaplatila firma, tak je to pre zamestnanca znovu len príjem, pretože on to pôvodne mal zaplatiť zo svojich peňazí. Takto dostal ešte peniaze navyše.

Nedávno sme my riešili rovnaký prípad. Cenou v spotrebiteľskej súťaži bol zájazd. tiež sme chceli uhradiť daň, aby výherca nemal s tým náklady. Museli sme to poriešiť nasledovne (pre jednoduchosť a prehľadnosť budem uvádzať hodnotu zájazdu ako 100.000 SKK):

Výherca vyhrá zájazd v hodnote 100.000,- SKK. Má z toho odviesť daň 19.000,- SKK. Pri nepeňažných výhrach sa daň platí na konci roka pri zúčtovaní dane, pričom sa v daňovom priznaní uvedie hodnota výhry ako nepeňažný príjem.

AK by sme mu tie peniaze (19.000) dali v hotovosti, znovu musíme aj z nich odviesť daň 3610 SKK. Daň z peňažných výhier sa odvádza zrážkovo pri vyplácaní výhry, takže na ruku by dostal 15.390,- SKK. Na konci roka by však musel zaplatiť 19.000,-, čiže by z vlastného vrecka musel zaplatiť 3610,- SKK.

Preto sme hodnotu výhry v hotovosti museli navýšiť tak, aby po odrátaní dane z príjmu (hotovostného) mu zostalo rovných 19.000,- SKK. Takže oficiálne vyhral zájazd v hodnote 100.000,- plus hotovostnú výhru vo výške 23.456,- SKK.

Z tej hotovosti sme odviedli pri vyplácaní daň 4456,- SKK, čiže mu zostalo čistých 19.000, ktoré potom na konci roka použil na zaplatenie dane z nepeňažnej výhry.

Je to trochu komplikované, ale keď sa nd tým zamyslíte, tak je to logické, keďže z každého príjmu treba odviesť daň (:mee: bohužiaľ).
Jana Acsová
05.07.06,16:53
Pri posudzovaní úhrady dane DÚ skúma súvislosti.

Vzniká situácia napr. v prípade výhry, že aj napriek tomu, že ju uhradí organizácia za výhercu, tak sa to považuje za neuhradenú daň daňovníkom, nakoľko ju mal uhradiť výherca a nie organizácia.
Rovnako by to mohlo byť posúdené aj v prípade, že zamestnávateľ uhradí dań zo závislej činnosti za zamestnanca a zrážka dane by sa nepremietla cez jeho mzdu. Síce by bola odvedená, ale zamestnancovi nezrazená a teda by vznikol zamestnancovi nedoplatok na dani.

Abstrahujem od posúdenia nepeňažného príjmu z titulu "darovanej dane", nakoľko tento problém tu bol už rozoberaný. Rovnako od komplikácií, ktoré by vznikli pri vysporiadaní dane zo závislej činnosti.

Nedoporučujem nepremietnuť zrážku dane cez mzdu.