suzuki
04.07.06,14:22
ahojte, potrebujem poradiť.

Spoločnosť vstúpila do likvidácie k 15.2.2006. Akým spôsobom si uplatniť daňové odpisy pri daňovom priznaník 15.2.2006? A ako pri tom nasledujúcom k 31.12.2008 (ak sa likvidácia dovtedy neukončí??)

Ďakujem za akýkoľvek námet.
renča1
06.07.06,04:35
Skúsim odpovedať:
V otázke nie je zrejme čoho sa týkajú daňové odpisy. Odpoviem všeobecne. Ak spoločnosť vstúpila do likvidácie, tak spoločnosť nemá nárok na daň.odpis. Táto nevýhoda je kompenzovaná úplným uznaním zostatkovej ceny hmot.a nehmotného majetku při jeho vyradení z používania a to na základe predajom, likvidáciou. Vid § 22 ods.11 zákon o dani z príjmu. Zostatková cena sa uplatní do daň.výdavkoch (nákladoch) a to podľa § 19 ods.3 písm.b).
§ 22 ods.11 nadväzuje na ods.12 kedy je povolený daňový odpis a to počet celých mesiacov, počsa ktorých daňovník majetok účtoval alebo majetok evidoval podľa §6 ods.11. Ide o majetok odpisovaný časovou metodou:

§ 26 ods.6 ( otvárky nových lomov…)
§ 26 ods.7 (formy, modely, šablony)
§ 26 ods.8 (hmot.majetok prenajatý formou fin.prenájmu..)
suzuki
06.07.06,05:31
vďaka za odpoveď.
Ide o normálny počítač a o software.
Keď je software - daňové odpisy sa rovnajú účtovným, takže ak mám v účtovníctve zaúčtované účtovné odpisy, tak by mali byť aj daňovo uznané?
Alebo sa mýlim??

Ďakujem
suzuki
06.07.06,05:47
Pozerala som si ten §22/11 zákona o dani z príjmu - tam sa hovorí, že ročný odpis sa môže uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia. Ale keď si pozriem §41/3 - ak sa daňovník zrušuje s likvidáciu, zdaňovacie obdobie, ktoré začalo pred vstupom daňovníka do likvidácie, končí dňom predchádzajúcim dňu jeho vstupu do likvidácie. Takže je to posledný deň zdaňovacieho obdobia, nie?
Prosím, pridajte sa do diskusie.
vďaka.
KEJKA
06.07.06,05:55
Podľa mňa ku dňu vstupu do likvidácie sa robí mimoriadna účtovná závierka - teda 1.1.-14.2., ked vstup do likvidácie je je 15.2. (príklad).
A daňové odpisy by sa nemali rovnať účtovným, ale ide o daňové odpisy ročné.
Potom počas likvidácie sa daňové odpisy už neuplatňujú tak, ako je to v prvej odpovedi.
Poznamenám, že tie daňové odpisy sa nemusia uplatniť - treba zvážiť postup. Môžeš napr. prerušiť daňové odpisovanie.
renča1
06.07.06,05:59
Pozerala som si ten §22/11 zákona o dani z príjmu - tam sa hovorí, že ročný odpis sa môže uplatniť k poslednému dňu zdaňovacieho obdobia.

Posledným dňom zdaň.obdobia je myslený deň k 31.12. daného roka.

Ale keď si pozriem §41/3 - ak sa daňovník zrušuje s likvidáciu, zdaňovacie obdobie, ktoré začalo pred vstupom daňovníka do likvidácie, končí dňom predchádzajúcim dňu jeho vstupu do likvidácie. Takže je to posledný deň zdaňovacieho obdobia, nie?
Prosím, pridajte sa do diskusie.
vďaka.

§41/3
a)zdaň.obdobie pred vstupom do likvid.-začína 1.dňom zdaňovacieho obdobia a končí dňom, ktorý predchádza dňu vstupu do likvidácie. V uvedenej otázke 1.1.-tým dňom je 14.2.06
suzuki
06.07.06,06:18
Podľa mňa ku dňu vstupu do likvidácie sa robí mimoriadna účtovná závierka - teda 1.1.-14.2., ked vstup do likvidácie je je 15.2. (príklad).
A daňové odpisy by sa nemali rovnať účtovným, ale ide o daňové odpisy ročné.
Potom počas likvidácie sa daňové odpisy už neuplatňujú tak, ako je to v prvej odpovedi.
Poznamenám, že tie daňové odpisy sa nemusia uplatniť - treba zvážiť postup. Môžeš napr. prerušiť daňové odpisovanie.

Pri účtovaní nehmotného majetku sa majú rovnať účtovné daňovým, resp. naopak - daňové sa predsa odvíjajú podľa účtovných- §22/8 - Nehmotný majtok sa odpíše v súlade s účtovnými predpismi.
A prerušovať daňové odpisy je zbytočné, ak sa počas likvidácie neuplatňujú daňové odpisy. (Áno je tam tá možnosť uplatnenia zostatkovej ceny, ale ak vyradím ten majetok bez predaja, len s likvidáciou, tak asi nemám nárok na daňovú zostatkovú cenu,nie?

Volala som pred chvíľou s našou audítorkou - tá mi odporučila urobiť ročný daňový odpis len za adekvátne mesiace - teda vlastne len za január.
KEJKA
06.07.06,06:27
Pri účtovaní nehmotného majetku sa majú rovnať účtovné daňovým, resp. naopak - daňové sa predsa odvíjajú podľa účtovných- §22/8 - Nehmotný majtok sa odpíše v súlade s účtovnými predpismi.
A prerušovať daňové odpisy je zbytočné, ak sa počas likvidácie neuplatňujú daňové odpisy súhlasím. (Áno je tam tá možnosť uplatnenia zostatkovej ceny, ale ak vyradím ten majetok bez predaja, len s likvidáciou, tak asi nemám nárok na daňovú zostatkovú cenu,nie?

Volala som pred chvíľou s našou audítorkou - tá mi odporučila urobiť ročný daňový odpis len za adekvátne mesiace - teda vlastne len za január.
odpisy nehmotného majetku - súhlasím, majú sa rovnať UO a DO....
teda za 2 mesiace sú aj daňovo uznané.
U hmotného majetku......nesúhlasím s názorom tvojej audítorky. Tam bud uplatníš celkový odpis (lebo je to zdaňovacie obdobie v zmysle ZDP) alebo prerušíš odpisovanie.
..................