sissaa
20.12.16,09:24
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu. Máme zamestnankyňu po RD, do práce nastúpiť nechce (musela by dochádzať) ukončiť pracovný pomer sama nechce. rozhodli sme sa jej dať výpoveď, súhlasila s tým. RD jej konci 8.1.1017 (pracuje u nás od 25.1.2007 - počas toho bola na 2 MD). Takže ja ju k 8.1. nahlásim do soc. poist ako zamestnanca a k 9.1.2016 jej dáme vypoveď. Môžme jej dať výpoveď dohodou s 3 mesačným odstupným?? Prosím o pomoc :(

Veľmi pekne %dakujem.
ivka70
20.12.16,08:25
Vypoved dohodou je pravny nezmysel.

Mozete ak ozamestnavatel jej bud dat vypoved z dovodu zrusenia pracovneho miesta s narokom na vypovednu dobu a odstupne podla dlzky PP
alebo
sa s nou dohodnut na skonceni PP dohodou z rovnakeho dovodu s narokom na odstupne podla dlzky PP.
Vypovedna doba
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-02-01-2016-a.html#62
odstupne
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-02-01-2016-a.html#76
ak pracuje 9 rokov - pri vypovedi VD 3 mesiace, odstupne 2 mesiace, pri dohode 3 mesiace

Poznamka na zaver: nerozumiem celkom, preco by ste jej mali davat vypoved alebo dohodu s odstupnym. Ona ma po RD(mesiac dopredu) nahlasit, kedy do prace nastupi a vy ste povinni ju zobrat a pridelovat jej pracu. Ak do prace nastupit nechce, kvoli dochadzaniu ci z akehokolvek ineho dovodu, je v jej zaujme, aby ukoncila PP dohodou, bez udania dovodu a bez naroku na odstupne. Inak by som ako zamestnavatel trvala na tom, aby do prace nastupila.
Tweety
20.12.16,08:27
ZP nepozná výpoveď dohodou, je len výpoveď alebo potom skončenie PP Dohodou.AK skončíte PP Dohodou z dôvodu § 63- organiz. dôvody, potom má nárok na trojmesačné odstupné.
§76
2) Zamestnancovi patrí pri skončení pracovného pomeru dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, odstupné najmenej v sume
a) jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval menej ako dva roky,

b) dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dva roky a menej ako päť rokov,
c) trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej päť rokov a menej ako desať rokov,
d) štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej desať rokov a menej ako dvadsať rokov,
e) päťnásobku jeho priemerného mesačného zárobku, ak pracovný pomer zamestnanca trval najmenej dvadsať rokov.

Ak vôbec nenastúpi,, PP skončí dohodou posledným dňom RD.
sissaa
20.12.16,10:38
Dobrý deň, ďakujem za odopoveď, len sa chcem opýtať, či nám môže pomôcť, že sa ozvala tento týždeň telefonicky, písomne nič neoznámila????
Tweety
20.12.16,10:42
tým, že to písomne neoznámila, porušila ZP, zamestnáv. môže trvať na nástupe do práce, ak nenastúpi, Absencia s možnosťou okamžitého skončenia PP. Ak súhlasí s Dohodou, potom bez udania dôvodu bez odstupného
sissaa
20.12.16,11:23
to znamená ak by neprišla následujúci deň do práce, môžme s ňou ukončiť PP bez odstupného ????
Tweety
20.12.16,11:25
oznámte, že má nastúpiť, ak nenastúpi, upozorniť na Absenciu s možnosťou okamžitého skončenie PP za vážne porušenie PD- §68 ZP, ( to by bolo trocha kruté), ale máte aj možnosť, ako som už písala, skončiť Dohodou bez odstupného
ivka70
20.12.16,11:34
Ale kludne ju na to vopred upozornite. Ze jej vypoved davat nechcete a ze trvate na nastupe do prace. Ak nastupit nechce, tak nech pride podpisat dohodu o skonceni PP. Preplatite jej len dovolenku, ktora jej vznikla pocas MD.
sissaa
20.12.16,12:20
ale tu dohodu by musela dať ona, nie ???
Tweety
20.12.16,13:16
Dohoda je o tom, že sa obaja dohodnete, teda budete s ňou súhlasiť, je v podstate jedno, kto ju bude iniciovať