Kováczová
20.12.16,10:24
Som vedená v evidencii na ÚP, poberám podporu v nezamestnanosti. Našla som si prácu na dohodu o vykonaní práce. Pre zlý zdravotný stav som však momentálne hospitalizovaná. Podotýkam, neplatím si momentálne žiadne nemocenské, keďže som v evidencii nezamestnaných. Kým som však mala aktívnu živnosť, samozrejme som platila povinné sociálne poistenie. Neviem, či si požiadať o vystavenie PN - neviem, či mi budú mať z čoho vypočítať PN.
- Môžem sa prihlásiť napr. od 20.12.2016 formou RLFO na "balík" poistenia a od 21.12.2016 požiadať o vystavenie PN? Bude sa mi potom počítať PN z tohto "balíka", alebo z obdobia predchádzajúceho poistenia, ktoré som odvádzala počas živnosti?
- Alebo nežiadať o PN a ďalej poberať min. podporu v nezamestnanosti?
- Akú úlohu v tomto zohráva moja dohoda o vykonaní práce - mala by som vypočítanú PN z tejto dohody?
Prosím o vysvetlenie, vôbec neviem, ako mám postupovať v mojej situácii.
willma
20.12.16,12:10
Si na PN - túto skutočnosť musíš dokladovať aj na UP, aby si nemusela chodiť na podpis. Ostatné neovládam
Kováczová
21.12.16,06:41
Ďakujem za úsilie pomôcť, ale toto viem. Privítala by som konkrétne odpovede na moje otázky.
veronikasad
21.12.16,07:39
Odkedy si evidovaná na Úrade práce? Odkedy trvá dohoda? Odkedy si hospitalizovaná?
veronikasad
21.12.16,07:40
Platila si si počas živnosti dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti?
Kováczová
21.12.16,08:38
Evidencia na ÚP: od 1.7.2016
Dohoda: od 8.12.2016
Hospitalizácia: od 18.12.2016
Počas aktívnej živnosti som si platila dobrovoľne poistenie v nezamestnanosti (inak by som nedostávala podporu v nezamestnanosti)
Ďakujem.
Katy a R
21.12.16,09:29
Ak máš dohodu o vykonaní práce - tak nemáš žiadne nemocenské poistenie - takže ani nárok na nemocenskú dávku. (môj predpoklad - že je to nepravidelný príjem??)
Dobrovoľne sa prihlásiť môžeš kedykoľvek ... ale neviem, že či ti to pomôže ? ... že ako by sa to dalo spraviť s " neskorším vypísaním" (DPN) - keďže ty vlastne už od 18-teho si hospitalizovaná? skôr si myslím, že nie - lebo SP si má možnosť overiť, že dôvod na DPN bol pre začiatkom poistenia.
Možnože neskôr, ak by si tak spravila - z nejakého iného dôvodu? - trebárs keď ti skončí dávka v nezamestnanosti ?
ešte : - určite poberáš dávku v nezamestnanosti? - splnila si podmienky?
Kováczová
21.12.16,10:26
Pokiaľ viem, aj z dohody sa platia odvody, takže nárok na nemocenskú dávku by mal byť, keďže zamestnávateľ má povinnosť ma prihlásiť do SP, alebo je to inak?
Prosím o objasnenie.
Dobrovoľne poistiť som sa chcela, ale podľa všetkého by som zaplatila viacej, ako by bola PN. Ja som sa len pýtala, z čoho sa počíta výška PN, teda aký by bol VZ, ak som bola v minulosti povinne nemocensky poistená.
No a k poberaniu dávky v nezamestnanosti - podmienky mám splnené a dávku poberám.
veronikasad
21.12.16,14:30
Nárok na nemocenské z ochrannej doby ti už zanikol, prihlásiť sa spätne na dobrovoľne poistenie nie je možné. Ak máš dohodu s pravidelným príjmom, vznikne ti nárok na nemocenské z príjmu z dohody ...
Katy a R
21.12.16,20:01
samozrejme, že sa aj z dohody platia odvody - ale nemocenské poistenie platíš len ak máš dohodu s pravidelným príjmom... máš? (na výplatnej páske to uvidíš) - tak potom si sa mala dať normálne vypísať od 18-teho . (aj kopiu potom treba na UPSVaR)
Kováczová
22.12.16,06:27
Ďakujem všetkým za odpovede, trošku ma zmiatla Tvoja jednoznačná odpoveď o tom, že "ak máš dohodu o VP, nemáš žiadne nem.poistenie..." výplatnú pásku som zatiaľ bohužiaľ nevidela, pretože som hneď nastúpila do nemocnice, ale na Dohode je uvedené - "príjem-pravidelný", takže asi tak. Prajem všetkým pekné Vianoce prežité hlavne v zdraví a pokoji.
veronikasad
22.12.16,07:46
Pri pravidelnom príjme si nemocensky poistená, daj si v nemocnici vystaviť PN-ku a pošli ju zamestnávateľovi. Prvých 10 kal.dni platí zamestnávateľ náhradu príjmu pri DPN