silvia
09.11.04,07:21
Prosím Vás o rady:
1. prijali sme nového zamestnanca od 2.11.04. Musíme ho prihlásiť do poisťovní už od 1.11.04, aby mal preplatený sviatok? (u predošlého zamestnávateľa skončil k 31.10.04). Asi áno, však?
2. zamestnanec má mesačnú mzdu 6500,-Sk. Jeho dovolenk.priemer za 3Q. je menej ako min. hod. mzda. Je to OK?
Vdaka!
Lucy
09.11.04,06:27
Ako má uzatvorenú pracovnú zmluvu? Ak má deň nástupu 02.11., tak do poisťovní prihlasujete od 02.11. a tým pádom 01.11 nemá zaplatený deň, lebo jeho pracovný pomer začína 02.11. A za 11/2004 nemá nárok ani na pomernú časť dovolenky. Ak by ste mali pracovnú zmluvu, kde je napísané, že dňom nástupu je 01.11. tak je to tak, že pracovný pomer začína 01.11. ale do práce nastúpi až 02.11., keďže 01.11.bol sviatok.
vladan
09.11.04,07:48
Prosím Vás o rady:
1. prijali sme nového zamestnanca od 2.11.04. Musíme ho prihlásiť do poisťovní už od 1.11.04, aby mal preplatený sviatok? (u predošlého zamestnávateľa skončil k 31.10.04). Asi áno, však?
2. zamestnanec má mesačnú mzdu 6500,-Sk. Jeho dovolenk.priemer za 3Q. je menej ako min. hod. mzda. Je to OK?
Vdaka!
1. zamestnanec by mal mať začiatok účasti na poistení (soc., zdrav.) v deň, ktorý má v pracovnej zmluve určený ako deň nástupu do zamestnania. V tvojom prípade deň 2.11.2004, to že 1.11.2004 nebol evidovaný nikde je (myslím) jeho starosť, mal by si za tento deň doplatiť zdravotné poistenie, ale to sú malé sumičky, na ktoré príde zdravotná poisťovňa možno o 5-6 rokov:D
2. ak dovolenkový priemer za 3Q je menej ako minimálna hodinová sadzba - aktuálne 37,40 Sk, tak mu jeho priemer musíš upraviť na sumu 37,40 Sk, lebo tak to káže zákonník práce - ak má zamestnanec nižší priemer ako minimálna hodinová mzda, upraví zamestnávateľ jeho priemer ... bližšie viď § 134 ZP ods. (5).
Pekný deň
silvia
10.11.04,07:58
Ďakujem za rady.
Ešte dotaz: Spomínanému zamestnancovi sme vystavili prac.zmluvu aj ho prihlásili do poisťovní k 2.11.2004. V predošlom zamestnaní ho odhlásili k 31.10.2004. Nakoľko máme s novým zamestnancom aj jeho bývalým zamestnávateľom blízke vzťahy, nechceme aby o ten sviatok (aj 1deň do dôchodku) prišiel. Preto sme zmluvu opravili k 1.11.2004, ale prihlášku do SP vraj opraviť nemožno. Ako by ste to riešili? Stojí za to na ten jeden deň (1.11.) ho prihlásiť a súčasne aj odhlásiť?
Luba2
10.11.04,08:08
Ak by si to opravila v termíne, nemala by si žiaden problém. Dnes je 10-teho, tak budeš platiť maximálne pokutu za neskoré nahlásenie zamestnanca. Skús poslať prihlášku so sprievodným listom, že išlo o omyl (nie že ste menili dátum na zmluve). Ale mám skúsenosť aj zo sociálky, aj zo zdravotky, že sa to dá.
Pri Tvojej prvej ozázke mi bolo čudné, prečo ho prijímate až od druhého, ale asi veľa zamestnávateľov takým spôsobom šetrí na sviatkoch. My ak niekoho prijímame k začiatku mesiaca, tak vždy k prvému, tak som si to zaviedla, keď som tu začala robiť, je to jednoduchšie pre nás, pre zamestnanca a až tak o veľa zasa neprídeme.
silvia
10.11.04,08:28
Tak som to aj planovala urobit, ale v SP mi povedali, ze uz je to v systeme a nie je mozne nic opravit, ziaden omyl.
Luba2
10.11.04,08:42
No tak im daj novu prihlašku od 1.11. a odhlášku k 1.11. Ale aj tak sa mi zdá ich odpoveď nezmyslom. je pravda že som to robila ešte pred rokom so starými prihláškami a problém nebol, ale predsa oni sa musia vedieť dostať do systému aj keď to teraz keď tie prihlášky, ako som bola informovaná neskenujú ale "vyťažujú".
metracik2
10.11.04,16:37
na prvu otazku mas uz oddpoved, viac menej treba spravit opravny vykaz do socialnej poistovni a hromadne oznamenie do zdravotnej poistovni a malo by to ist. Ak sa niekto zmyli tak sa to redsa da opravit.
Minimalna mzda a priemer pre pracovnopravne ucely. Priemer na dovolenku nesmie byt nizsi ako hodinova mzda, aj ked je mesacne odmenovany. Este treba dat pozor ako mate stanoveny tyzdenny ptracovny cas, lebo potom minimalna mzda mesacna a hodinova je trochu ina. Treba si pozorne precitat prislusne ustanovenie zakonnika prace.
ESTER
10.11.04,18:30
Ja som sa na túto tému pýtala p.Mihála, či jeden deň bude chýbať trebárs do dôchodku. Takže v oddelení Mzdy v časti "Máte problém zo zákonom o soc.poistení" je teraz medzi poslednými odpoveď na tvoj problém - t.j. že ten jeden deň na dôchodku urobí asi 1 SK menej.