iva.rbk
04.07.06,14:37
Dobrý deň.
Chcela by som vedieť ako je to s odvodom SZČO do poistenia v nezamestnanosti. Tento odvod si môže platiť dobrovoľne. Čo tým získa, keď si ho bude platiť dobrovoľne? Ak by skončil s podnikaním a pôjde na úrad práce nebude mať nárok na podporu ak si ho nebude platiť? Aký je vlastne význam tohoto poistenia? Výška dobrovoľného odvodu je 2% z vymer. základu? Prosím o vysvetlenie uvedeného dotazu.
Veľmi pekne ďakujem.
sgm
04.07.06,15:17
Dobrý deň.
Chcela by som vedieť ako je to s odvodom SZČO do poistenia v nezamestnanosti. Tento odvod si môže platiť dobrovoľne. Čo tým získa, keď si ho bude platiť dobrovoľne? Ak by skončil s podnikaním a pôjde na úrad práce nebude mať nárok na podporu ak si ho nebude platiť? Aký je vlastne význam tohoto poistenia? Výška dobrovoľného odvodu je 2% z vymer. základu? Prosím o vysvetlenie uvedeného dotazu.
Veľmi pekne ďakujem.
Ak SZČO pozastaví živnosť alebo ju ukončí a zaregistruje sa na úrade práce, tak by bez platenia poistenia v nezamestnanosti nebolo z čoho vypočítať výšku podpory. Aj tak v takomto prípade úrad práce vyžaduje potvrdenia o príjme.
Bea
Jana Motyčková
04.07.06,15:36
Nárok na dávku v nezamestnanosti má ten, kto bol poistený v nezamestnanostni aspoň 3 roky v posledných 4 rokoch (s nejakými výnimkami). Poistenie v nezamestnanosti má teda ten význam, že ak splníš uvedenú podmienku, tak v prípade, že budeš evidovaná nezamestnaná na ÚP, budeš dostávať podporu v nezamestnanosti. Výhod-nevýhody si treba zvážiť.
iva.rbk
05.07.06,10:57
Tak ak si ako SZČO nebudem dobrovoľne platiť poistné v nezamestnanosti, nebudem mať nárok na podporu v prípade mojej nezamestnanosti?
Pepa
05.07.06,12:35
Tak ak si ako SZČO nebudem dobrovoľne platiť poistné v nezamestnanosti, nebudem mať nárok na podporu v prípade mojej nezamestnanosti?
Nie - nebudeš mať nárok /musí byť splnená podmienka 3 rokov za posledné 4 roky, tak ako to uviedla Janka - SOMIJ/