shynini
21.12.16,10:59
Dobrý deň,
som živnostník a ako každý človek občas potrebujem záskok, keď idem na dovolenku, atď. Preto si chcem dať platenie za svoj záskok ako náklad pri vypĺňaní daňového priznania.
Účtovník mi poradil, aby som náš "pracovný vzťah" zazmluvnila príkaznou zmluvou.
Odmena je za odpracovanú hodinu a platba v hotovosti alebo na účet.
Chcem sa opýtať, v prípade takejto spolupráce, môže to môj záskok považovať za príležitostný príjem, kedže nejde o pravidelnú pracovnú činnosť, ale napr. týždeň v mesiaci? Prii vykazovaní príjmu záskoku potrebujem aj doklad o zaplatení.
Môžem použiť ako doklad o príjme záskoku výkaz odpracovaných hodín?
A môže byť napr. môj záskok počas výkonu záskoku aj na úrade práce a nevykazovať im tento príjem, kedže pôjde o príležitostný príjem preňho?
Ďakujem za pomoc a odpoveď.
jslancik
21.12.16,12:20
a vhodným druhom Dohody to nechceš riešiť, pretože?
Tweety
21.12.16,12:23
Ale to riešiš po funuse, pretože len tak zaskakovať bez zmluvy nemôže hocikto. Ak neide o rod. príslušníka, ktorý je už z inéhzo dôvodu poistený , potom je to nelegálne zamestnávanie a porušenie Zákona. Takýto prípad treba riešiť pred začiatkom prác.
jslancik
21.12.16,13:29
píše niekde, že to je minulosť? ja som to z jej otázky nepochopil. ale jedine v tom prípade to asi dáva zmysel...
karakul
21.12.16,13:45
ak účtovník poradil zazmluvniť "pracovný vzťah" príkaznou zmluvou, mal by vedieť odpovedať aj na tvoje otázky....

ak chceš o tom vedieť viacej, tak

o tom, či ide ale nejde o pravidelný/nepravidelný príjem, sa dočítaš napr. tu:
http://www.mzdovecentrum.sk/aktuality/pravidelny-a-nepravidelny-prijem-10.htm

a pre výber formy dohody napr. tu:
https://www.podnikajte.sk/pravo-a-legislativa/c/2751/category/zakonne-povinnosti-podnikatela/article/dohoda-pracovnej-cinnosti-vykonani-prace-2016.xhtml
shynini
22.12.16,08:55
zazmluvnene to mam na zaklade prikaznej zmluvy a vykazu odpracovanych hodin.
shynini
22.12.16,08:57
ide o to, že si chcem len potvrdit, ze fyzicky osoba, ktora je na urade prace a vykonavala prilezitostnu pracu pre mna, ci to moze povazovat a dokladovat ako prilezitostny prijem. Aby aj ten dotycny, nemal nejake problemy potom s tym...preto sa pytam.
veronikasad
22.12.16,09:07
Riešis rok 2016 (zníženie základu dane) alebo rok 2017?
shynini
22.12.16,09:09
rok 2016
veronikasad
22.12.16,09:11
Kto je osoba, ktorá ťa zastupovala? Je rodinný príslušník, ktorý je študentom, dôchodcom alebo inak dôchodkovo poistený?
shynini
22.12.16,09:14
rok 2016
shynini
22.12.16,09:15
ide o známeho, fyzickú osobu, ktorý nemá iné zamestnanie
veronikasad
22.12.16,09:33
Fyzická osoba evidovaná na Úrade práce nemôže mať príležitostný príjem na základe príkaznej zmluvy. Navyše nepredkladala potvrdenie o prijme, preto by ju spätné vyradili z evidencie
shynini
22.12.16,11:49
rok 2016 riesim
JankaO
22.12.16,13:09
Príjem z príkazných zmlúv daňový úrad klasifikuje ako príjem zo závislej činnosti podľa § 5 DZP. Charakter príkaznej zmluvy v zmysle OZ je taký, že vykazuje jednoznačne znaky závislej činnosti. Vzhľadom k tomu treba v tejto súvislosti posúdiť aj preddavky na daň a odvody.
JankaO
22.12.16,13:13
Veronika, mám za to, že v zmysle § 6/2d 5/2004 môže mať príjem aj z príkaznej zmluvy... odkaz 13a je na ObčZ a ObchZ