layla
04.07.06,17:30
Ahojte!
potrebovala by som vysvetlit odpocet nezdanitelnych 12000,-Sk. nechcem ziadnu teoriu len pripad z nejakej praxe, aby som to co najlepsie pochopila. dakujem
:confused:
Zoltán Kovács
04.07.06,16:06
Ahojte!
potrebovala by som vysvetlit odpocet nezdanitelnych 12000,-Sk. nechcem ziadnu teoriu len pripad z nejakej praxe, aby som to co najlepsie pochopila. dakujem
:confused:

Nezdaniteľných 12.000,- je maximálna suma, ktorá sa dá uplatniť pri daňovom priznaní, resp. ročnom zúčtovaní z titulu životného poistenia. Ale životné poistenie musí splňať nasledovné kritéria:

1. musí byť uzavretá aspoň na 10 rokov
2. ukončenie poistenia môže byť až po 55 rokov poisteného.
Tweety
04.07.06,16:08
Ahojte!
potrebovala by som vysvetlit odpocet nezdanitelnych 12000,-Sk. nechcem ziadnu teoriu len pripad z nejakej praxe, aby som to co najlepsie pochopila. dakujem
:confused:
§ 11 odst.5
Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 1 písm. c), finančné prostriedky
vynaložené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 1 písm. d) a poistné vynaložené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 1 písm. e) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne
zaplatenej v zdaňovacom období, v úhrne najviac do výšky 12 000 Sk.
musia byť splnené tieto podmienky:
odst.7
a) dohodnutá poistná doba je najmenej desať rokov, pričom výplata poistného plnenia pre prípad dožitia
sa konca poistnej doby je dohodnutá v poistnej zmluve najskôr pre rok, v ktorom daňovník dovŕši 55 rokov života, alebo
b) poistná doba je dohodnutá na dobu neurčitú, pričom výplata poistného plnenia nastane najskôr po uplynutí doby desiatich rokov od uzavretia životného poistenia a najskôr v roku, v ktoromdaňovník dovŕši 55 rokov života
AltaKE
04.07.06,21:00
Ahojte!
potrebovala by som vysvetlit odpocet nezdanitelnych 12000,-Sk. nechcem ziadnu teoriu len pripad z nejakej praxe, aby som to co najlepsie pochopila. dakujem
:confused:

Skúsim teda jednoduchý príklad.. predpokladajme, že ide o zamestnanca, ktorý je zapojený do 3. piliera a prispieva si na doplnkové dôchodkové sporenie napríklad 500,- Sk mesačne (t.j. 6000,- Sk ročne). V ročnom zúčtovaní dane si teda bude môcť základ dane znížiť o nezdaniteľnú časť vo výške 6 000,- Sk.
Druhý príklad, ak má zamestnanec DDS vo výške 6000,- Sk ročne a pritom má uzatvorenú zmluvu o životnom poistení a ročne si platí 10000,- Sk, potom v ročnom zúčtovaní dane si základ dane zníži o 12 000,- Sk, keďže to je maximálna hranica.
Samozrejme, zmluvy musia spĺňať podmienky, ako sa to píše vo vyššie uvedených príspevkoch.

mimotemy možno by bolo vhodné zaradiť tému, tam kde patrí.. :-)