Zu_Zie
22.12.16,13:14
Ahojte, mám otázku ohľadom priznania k daniam. Vysvetlím situáciu.
Jeden byt, ktorý vlastnili dvaja ludia na polovicu teraz dedenim (smrtou jedneho majitela) presiel na druheho a tym sa stal jeho vyhradnym vlastnikom. Teda ten by teraz mal podat danove priznanie. Ale:
Tento majitel teraz prepisal darovacou zmluvou (s pravom na dozitie) byt inej osobe.
Otazka teda je, ci podat danove priznanie dvakrat (za povodneho majitela a teraz za noveho - obdarovaneho), alebo len novy majitel?
Vsetko sa to udialo v jednom roku.

Dakujem za rady.
ivka70
22.12.16,12:21
Preco by mal podavat DP niekto, kto prisiel k polovici bytu dedenim?
JankaO
22.12.16,12:21
Na aké daňové priznanie sa pýtate? Na daň z nehnuteľností, alebo daň z darovania, alebo dani z príjmov?
Zu_Zie
22.12.16,12:29
Pretoze nas tak instruoval danovy urad pisomne. Tento pripad riesil sud a rozhodol o dedicstve s tym, ze treba podat danove priznanie. Dostala nas na starosti jedna pani z danovaku, ktora nas informovala, ze treba podat z danoveho priznania o nehnutelnosti ruzove tlacivo a este nejake oslobodenie od dani.
Zu_Zie
22.12.16,12:29
Dan z nehnutelnosti. Dakujem
veronikasad
22.12.16,12:38
Co ma s danou z nehnuteľnosti daňový úrad?
Zu_Zie
22.12.16,12:41
A aky urad to ma riesit ked nie danovy? :D Odtial nas instruovali presne ktore tlacivo a poobne. Ale to tu neriesim, zaujima ma, ci sa ma podat dvakrat, alebo len raz a v ktorom pripade. Vdaka za radu k tejto otazke
JankaO
22.12.16,12:42
Daň z nehnuteľnosti spravuje miestna samospráva a nie daňový úrad. Odporúčam informovať sa priamo tam, alebo postupujte podľa Všeobecne záväzného nariadenia mesta (obce), ktorým sa spravuje daň z nehnuteľnosti, podľa zákona č. 582/2004, prípadne tu: https://www.slovensko.sk/sk/zivotne-situacie/zivotna-situacia/_dan-z-nehnutelnosti1
Zu_Zie
22.12.16,12:48
Skúsim vďaka. Podávala som už jedno daňové priznanie a vraj sa to u nich stratilo ... Keďže sa teraz ale byt prepisoval darovaním na iného majiteľa, zisťujem, či to treba celé znovu.
Vďaka
Katy a R
22.12.16,12:54
Daň z nehnuteľnosti rieši obec.
za rok 2016 je daň už aj zaplatená (ve´d DP zrejme aj tak robil len jeden z majiteľov - za obidvoch) ... no a ak majiteľ (už len jeden) previedol nehnuteľnosť v tomto roku, že je už aj zavkladovaný - nový majiteľ je povinný podať DP do konca januára 2017. A starý majiteľ podá DP tiež - zánik daňovej povinnosti.
Rozhodujúce je - že kto bol majiteľom k 1.1.
veronikasad
22.12.16,12:57
Mestský alebo obecný úrad v mieste sídla nehnutelnosti
Zu_Zie
22.12.16,12:57
OK takze treba dvakrat vdaka. Vies prosim poradit aj ci treba cele vyplnat, alebo len nejake jej casti?
Vdaka
Katy a R
22.12.16,13:05
na začiatku zaškrtneš, že aký typ DP (či čiastkové, zánik ....) - je k tomu poučenie.
ale ak zájdeš na obec a budú mať čas - možno to rovno za teba spravia ;)
Zu_Zie
22.12.16,14:01
Velka vdaka Katy :)