tinum
22.12.16,14:53
som nova majitelka bytu. spravca mi poslal zalohovy predpis az po niekolkych mesiacoch s tym, ze suma je 1,5 nasobok povodnej sumy, hoci som ho upozornila, ze v byte budem byvat sama a povodni majitelia boli dvaja. poznam tu malo ludi, ale vsetkych, ktorych som sa pytala platia povodnu sumu, hoci su ro pary. poziadala som o upravu zalohoveho predpisu pisomne uz trikrat, ale spravca na to nereaguje. co mozem v tejto veci urobit?
tinum
22.12.16,19:03
dakujem
sito
22.12.16,20:21
Bývalý vlastník bytu a ty ste mali spísať preberací protokol o prevzatí bytu. Teda dátum zmeny vlastníka, mal by to byť dátum zápisu nového vlastníka z katastra. Alebo reálna zmena bývajúcich v byte. Tiež stavy meracích zariadení v byte na meranie spotreby tepla a vody v byte pre rozpočítanie spoločných nákladov domu za dodané teplo a vodu do domu. To doručiť správcovi domu.

Je nezmysel, že ti napočítali 1,5 násobok pôvodnej sumy napriek tomu, že tam bývali dve osoby a ty budeš len sama. Ak áno, tak ten správca stojí za ...

Predpis sa skladá z troch základných častí.

1. Úhrada za správu domu. Tá býva zvyčajne rovnakým dielom na byt, bez rozdielu plochy bytu v m2.

2. Úhrada do FPÚaO. Tá býva povinne rovnakým dielom na m2 bytu, plus balkón, lodžia, terasa, mínus garáž.

3. Úhrada za spoločné plnenia, služby domu. Niektoré sa rozpočítavajú na počet bytov v dome. Niektoré podľa plochy bytu v m2. A sú také, ktoré podľa meračov v byte.

Tú pod 1. ti nemôžu o 1,5 zvýšiť!

Tú pod 2. ti tiež nemôžu zvýšiť o 1,5 násobok. Musia ti zohľadniť uvedené, ak ich máš ako účasť domu.

Tie pod 3. by ti mali napočítať v takej výške ako je určená úhrada, podľa bytu, podľa m2, merané služby, teplo a vodu. Teplo na vykurovanie podľa dohodnutého pomeru, základná/spotrebná zložka. Základná je priemer, spotrebná, tiež. No ak by bola násobok 1,1, prípadne 1,15, dosť by bolo. Čo sa týka vody a tepla v teplej vode, tiež je základná zložka a spotrebná zložka. Takže základnú zložku podľa počtu bytov v dome. Spotrebnú, spotrebu starého vlastníka v byte deleno 2, ten koeficient 1,1 až 1,15 by bol ok. Ak nie je to ko pre správcu. Studená voda? Od 1.12.2016 je obdobná situácia ako pri teplej vode, len sa jedná o poplatok za vodomer dodávateľovi vody do domu.

Skús si vyžiadať od starého vlastníka alebo správcu ročné vyúčtovanie za celý rok pred zmenou vlastníkov. Ak neuspeješ a správca ti ho nepredloží, upozorní správcu, že hlavne pri službách za teplo vo vode a vodu by ti mal zohľadniť výšku predpisu počtom osôb bývajúcich v byte, dve osoby a tebou nahláseného počtu, teda jedna osoba.

Ak správca nebude chcieť pochopiť, ako Amiko píše, musíš vydržať, počkať, až ti správca vypočíta zálohový predpis podľa nákladov bytu rozpočítaných na celý rok tebou užívaný.

Ešte sa budeš pýtať na viac vecí, keď ako píšeš, "som nová"

A suma, o akú sa jedná?
sito
23.12.16,08:57
A čo ak tie dve osoby míňali o polovicu viac ako štyri osoby? Alebo prekročili priemer na osobu v dome o polovicu? Čo ak tá opatrnosť správcu ju stojí 100 € mesačne? Pre niekoho to nemusí byť dramatické, ale existenčne. Možno napíše o akú sumu sa približne jedná.
sito
23.12.16,09:16
Jedná sa o spoločné náklady domu, priemer nie je hypoteticky, je! Novej osobe, krát 1,2 násobok priemeru. Preplatok vrátia, nedoplatok doplatí vlastník. Čo myslíš, napíše, či nenapíše tu sumu?
sito
23.12.16,09:35
A vie? Podľa čoho napočíta jednej osobe v byte mesačné zálohy na tri osoby v byte?
sito
23.12.16,10:16
Keď nevie, tak nech to nerobí! A nie 1,5 x vyššie, ale 3 x vyššie. Má k veci ozaj poriadne rezervovaný, rezervný postoj. Z cudzieho krv netečie, že? Noo, nech.
tinum
28.12.16,11:45
Ďakujem veľmi pekne za odpovede. Cením si čas a námahu strávenú pri písaní. Odpovede si pozriem, ďakujem. čo sa týka sumy, pôvodní majitelia platili 60 Eur. Ja som po nasťahovaní sa volala správcovi, že sa mení majiteľ bytu, nadiktovala som mu meno a pýtala som sa ako je to s platbami. Povedal mi, že mi to všetko príde. Bola som v zahraničí, tak mi známy kontroloval schránku, lebo som predpokladala, že mi údaje o platbách zašle poštou. Po návrate zo zahraničia som správcovi napísala správu, že mi nič neprišlo, tak stále neviem, čo s platbami. Odpísal mi, že som si mala žiadať zálohový predpis od pôvodného majiteľa a všetkých neplatičov, teda ja mňa, už dal právnikom. Zľakla som sa, kontaktovala som pôvodných majiteľov, ktorí mi povedali, že s tým nič nemajú a zálohový predpis som mala žiadať od správcu. Ten nereagoval na mail, ani sms-ky, tak som poprosila pôvodného majiteľa o číslo účtu a sumu, ktorú platili a zaplatila som spätne štyri mesiace. Napísala som potom správcovi oficiálny list so žiadosťou o zmluvu o výkone správy a zálohový predpis. Nato mi poslal zálohový predpis so sumov vyše 90 Eur, plus poplatky, ktoré už vyplatili pôvodní majitelia. Spätne som mu odpísala, že suma sa mi zdá vysoká a poprosila som ho o nový zálohový predpis s otázkou prečo mám na faktúre zahrnuté platby za položky, ktoré sú hradené raz ročne a už boli vyplatené pôvodnými majiteľmi. Na tento list nereagoval, ani na ďalšie dva, ktoré som mu preposlala. Neviem, prečo nekomunikuje a zľakla som sa, či to pre mňa nebude mať nejakú právnu dohru, keďže som nezaplatila posledné dva mesiace, lebo som nevedela, ktorej sumy sa mám držať.
tinum
28.12.16,11:56
chcela som sa s ním stretnúť osobne, len mám problém ho zastihnúť a na maily nereaguje. keď som ho žiadala o zálohový predpis, vedel, že byt bol skoro pol roka neobývaný, keďže som bola v zahraničí, preto ma tá nová suma prekvapila. stretla som ešte jedného nového suseda, ktorí sa nasťahoval v rovnakom čase ako ja a byt obývajú dvaja. oni však majú zálohový predpis na pôvodnú sumu.
sito
17.01.17,16:13
No vidíš, ak by toto bolo napísané hneď, aj moja odpoveď by inak vypadala. Dokonca Amík svoju vymazal, niekto tu má také schopnosti. Myslím si, že ti to správca, ako sa hovori, osolí, že?
sito
17.01.17,16:14
Niekedy zostane stopa, ale aj tá zmizne.

Amiko (28.12.16 18:22) Povinnostou spravcu je pri zmene uzivatela bytu uzatvorit s novym vlastnikom bytu zmuvu o vykone spravy a dorucit mu platobny zalohovy predpis. Urcite sa tym nema zatazovat predosly majitel bytu. O ake poplatky platene raz rocne sa jedna ? Bolo by lepsie navstivit spravcu osobne a vyriesit nezrovnalosti