jozefxyz
22.12.16,18:01
Navrhujem, kódujem, riešim weby. Návrh je rozhodne autorská činnosť, kódovanie viac mechanická.
Vzdelanie mám technického charakteru.

Môžem si na tuto činnosť vybaviť "Slobodného umelca" ? Živnosť nechcem.

Ďakujem za každú radu k veci :)
Kabaka123
22.12.16,17:34
jozefxyz
22.12.16,17:44
Vďaka za reakciu avšak návrh (teda design) web stránok NIE JE programovanie.
Weby sú široký pojem, ja sa venujem tej tvorivej časti, preto chcem mať aj adekvátnu právnu formu. Na internete je toho veľa podľa čoho sa riadiť.
Na Porade som napríklad našiel toto http://www.porada.sk/t156985-tvorba-webstranok-je-potrebna-zivnost.html#post1629586
Je to staré, preto to neoživujem a radšej zakladám novú tému.
Vieš mi niečo poradiť aj k tomu ?
Vopred ďakujem za odpoveď
Kabaka123
22.12.16,17:45
a máš vyštudovanú takú školu?
jozefxyz
22.12.16,17:50
Ako som uviedol v príspevku, mám vzdelanie technického charakteru. Konkrétne elektrotechnické. Na škole sme mali aj design, aj kódovanie. Neviem si predstaviť vhodnejšie vzdelanie vrámci zákona na danú činnosť. Ak je, prosím oprav ma. Umelecké školy neučia technickú stránku, ktorej je web neoddeliteľnou súčasťou ...
Kabaka123
22.12.16,17:50
A ako by si definoval svoju činnosť jedným slovom? Keď nie programátor? Ako? Píšeš, že kóduješ... to je pre mňa v preklade programovanie... Grafik?
jozefxyz
22.12.16,18:32
Vďaka za ten posledný link. V podstate niečo také riešim aj ja.
Dôvod prečo svoju činnosť chcem klasifikovať ako slobodné povolanie je hlavne ten, že nie som potom zákonom nútený platiť odvody do socialnej poistovne. Pravdaže, platiť ich budem, ale ak bude niekedy "volnejší mesiac" tak proste nebudem.
Svoju profesiu by som zjednodušene nazval Webdizajner. A ano, viac tam pasuje ten koder ako programátor, ale to je už hranie zo slovami.
kapitalista
23.12.16,08:17
ja by som z toho vedu nerobil...
php, pyton = kóder resp. programátor
html, css = webdesign
photoshop, illustrator = grafik

na svoju činnosť potrebuješ živnosť alebo sro
kobolcs
23.12.16,12:01
dovolim si, nesuhlasit.Nepotrebuje ale pride vhod.
Ak vytvaras dielo na objednavku to jmoze byt zdrojovy kod (koder,programator), graficky navrh, vsade mozes pouzivat zmluvy o dielo resp. licencnu zmluvu (ak sucastou tvojo diela nie je licencovane dielo ineho autora napr. template, 3d objekt etc. inak zivnost/sro) mozes robit.
Zmluvu o dielo mozes vytvorit podla Autorskeho zakona §91, Obc. zakonnika stvrta hlava a najma § 631 až § 643 a Obch.zakonnika (citaj tu http://hnporadna.hnonline.sk/poradensky-servis/10289-zmluva-o-dielo-podla-obchodneho-zakonnika-i-cast ) , len pri posednej forme je nutnost zivnost/sro.

Ked predavas svoj produkt tak je vlastne sluzba predavana cez licencnu zmluva [ne aj podnikatel{] resp zmluvu o poskytnuti sluzby podnikatel
este si pozri http://www.wolterskluwer.sk/sk/ukazka.dm-12519.pdf
sosak
23.12.16,16:37
Dôvod prečo svoju činnosť chcem klasifikovať ako slobodné povolanie je hlavne ten, že nie som potom zákonom nútený platiť odvody do socialnej poistovne. Pravdaže, platiť ich budem, ale ak bude niekedy "volnejší mesiac" tak proste nebudem.
-----------------------------------------------------------------
Rozdiel medzi slobodným povolaním a živnosťou z pohľadu povinnosti platieb voči štátu.

Postavenie živnostníka a osoby vykonávajúcej slobodné povolanie, teda činnosť, ktorá nie je živnosťou ani podnikaním, je v súčasnej dobe z hľadiska povinností voči správcovi dane a poisťovniam rovnaké. Osoba vykonávajúca slobodné povolanie má rovnakú povinnosť platiť odvody do zdravotnej poisťovne a čo sa týka sociálnej poisťovne, takisto ako u živnostníka daňový úrad po odovzdaní daňového priznania skúma, či prekročila príjem, na základe ktorého takejto osobe vznikne povinnosť platiť aj odvody do sociálnej poisťovne.

Rozdiel je len v tom, že živnostník, pokiaľ nechce platiť odvody do sociálnej poisťovne, musí živnosť prerušiť alebo zrušiť, zatiaľ čo osoba vykonávajúca slobodné povolanie musí predložiť poisťovni čestné prehlásenie, že takéto príjmy už nedosahuje s podpisom overeným notárom a v podanom daňovom priznaní naozaj potom už takéto príjmy nevykazovať.
http://mesacnikpodnikanie.sk/rozdiel-medzi-slobodnym-povolanim-a-zivnostou-z-pohladu-povinnosti-platieb-voci-statu/
Ja v tom nevidím podstatný benefit, ktorý chceš dosiahnuť.