skkollatka
25.12.16,15:11
Dobry den,prosim velmi o radu,som iba mesiac zamestnana,fabrika je teraz cez sviatky 6pracovnych dni zavreta,vsetci cerpaju dovolenku ale mne bolo onamene ze som na neplatenom pracovnom volne nakolko nemam narok na dovolenku,naozaj sa to inak neda,ked ma prijimali nic take mi nebolo oznamene,ja to chapem ako celozavodnu dovolenku,nakolko vyroba je zastavena,a aj vsetci zamestnanci su doma,neda sa s tym naozaj nic urobit,neexistuje zakon na ktory sa mozem odvolat?pre mna je o tyzden mensi prijem velka strata ktoru si nemozem dovolit...vopred dakujem za odpoved.Kollatiova
ivka70
25.12.16,14:27
Narok na dovolenku za odpracovane dni vznika az po odpracovani 21 dni.
Tebe teda narok nevznikol.
Zamestnavatel ta ale nemoze len tak poslat na neplatene volno - s tym musis suhlasit. Zaroven to znamena, ze sa musis prihlasit v zdravotnej poistovni ako dobrovolne poistena osoba, lebo ZP zo zamestnania bude pocas NV prerusene.
Da sa to riesit nahradnym volnom, ktore si odpracujes inokedy, da sa to riedit aj prekazkou v praci na strane zamestnavatela, kedze ti kvoli celozavodnej dovolenke nevie pridelovat pracu.
Neplatene volno je pre neho sice najjednoduchsie riesenie, pre teba ale najkomplikovanejsie.
veronikasad
25.12.16,15:52
Odkedy trvá tvoj prác.pomer? Koľko dní si doteraz odpracovala?
skkollatka
25.12.16,16:02
no menej ako 21 dni,pracujem tam od 15.11,mozem ziadat o nahradne volno ktore si este len odpracujem nadcasmi?moc dakujem
skkollatka
25.12.16,16:06
vlastne ak sa nemylim som tam viac ako 21 dni,cize od 15.11 a teraz od 23.12 nam kazali zostat doma do 2:1.....plynie mi narok na nejaku dovolenku?
ivka70
25.12.16,16:10
Tak ti vznikol narok na 1/12 rocneho naroku, stale malo na pokrytie 4 dni medzi sviatkami. Kolko mas rokov?
Katy a R
25.12.16,16:10
pre nárok na dovolenku platí ZP rovnako pre všetkých ... zrejme ti vznikne nárok na 1/12 dovolenky - ale to nepokryje celých 6 dní.
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-02-01-2016-a.html#105
a či je možnosť nadpracovať??? - tak o tom tiež rozhoduje zamestnávateľ - naňho sa treba v každom prípade obrátiť a dohodnúť sa na riešení.