smatanova
04.07.06,21:49
ahojte, prosím urychlene o radu. Zivnostnik, ktorý mal predajnu potravin si pozastavil zivnost k 30.06.2006, avsak este 1.7.2006 riadne predaval. je platcom DPH, ako zauctovat trzbu z 1.7.2006 a co s nezaplatenými faktúrami,ktoré poplati az v 7-mesiaci. moc dakujem za kazdu radu
a este som pozabudla, co s prenajmom, ktory bude dostavat mesacne od noveho najomnika
abel
05.07.06,02:51
Podľa mňa 1. 7. 2006 má už neoprávnené podnikanie. Ešte možno keby rozhodnutie o pozastavení nadobudlo právoplatnosť až po 15 dňoch... DPH musí jednoznačne odviesť, daňové priznanie k DPH bude podávať aj naďalej, až kým registráciu nezruší, platiteľom DPH neprestal byť. Faktúry môže kľudne platiť aj v októbri, dôležité je, aby deň dodania tovaru alebo služby bol naposledy 30. 6. 2006. Faktúry s dňom dodania po tomto termíne podľa mňa už nesúvisia s dosiahnutím príjmu a nemôže si ich dať do nákladov.
Ak prenájom nemá v živnostenskom oprávnení, môže mať príjem z prenájmu aj celý rok, ak má prenájom ako živnosť, tiež by som to videla ako neoprávnené podnikanie.
V daňovom priznaní za rok 2006 prizná samozrejme aj tržbu z 1. 7. 2006
Teraz ma napadlo, že daňový úrad vlastne nebude trápiť, či predával 1.7., pokiaľ DPH aj daň z príjmu odvedie. Je to možno otázka pre ŽÚ, a keď ho nenachytali... neviem, koho to môže zaujímať...
Tak to vidím ja, rada by som poznala aj názory ostatných.