janavrbovska
26.12.16,20:04
Dobrý deň, majiteľ firmy (jediný spoločník) s.r.o používa raz za čas svoju súkromnú dodávku na príležitostný dovoz materiálu, alebo odvoz hotových výrobkov zákazníkom. Čo všetko je možné zaúčtovať do daňových nákladov v s.r.o. v roku 2016 v súvislosti s používaním tohto súkromného automobilu? Musí niekto (on alebo s.r.o.) zaplatiť za rok 2016 aj daň z motorových vozidiel? Je nejako obmedzená (limitovaná) celková ročná výška vyplatených cestovných náhrad? Musí mať spoločník aj bločky od PHM? Považuje sa spoločník za zamestnanca, keď nepoberá žiadnu mzdu? Kde by som našla nejaký materiál, ktorý obsahuje komplexné riešenie tejto problematiky?
avalik
26.12.16,20:25
Odpovede najdes v zakone o cestovnych nahradach. DzMV plati zamestnavatel - podrobnosti v zakone o DzMV. Komplexny material hladaj na googli ... ale aj tu mas v mnohych temach odpovede, staci pouzit vyhladavac.
janavrbovska
26.12.16,21:05
Ďakujem, už vyhľadávam od obeda a neviem sa v tom zorientovať. V zákone o cestovných náhradách sa spoločník s.r.o vôbec nespomína. Stále sa tam uvádzajú zamestnanci a zamestnávatelia, prípadne SZČO, ale o spoločníkoch ani ťuk. Hovoríš, že DzMV platí zamestnávateľ, ale ak tento spoločník nie je zamestnancom firmy, tak kto je jeho zamestnávateľ?
zk24
26.12.16,23:50
-Povazuje sa za " zamestnanca " - §1 odst.2b
-Blocky nemusi. Pouzije sa cena phm urcena statistickym uradom
-Patri mu pausalna nahrada, spotrebovane phm, pripadne stravne a ine vydavky v suvislosti s prac.cestou
-Dmv plati zamestnavatel (ak je vozidlo predmetm dane) ktory vyplaca cestovne nahrady
janavrbovska
27.12.16,12:02
§1 odst.2, písm.b) definuje osoby - ktoré sú vymenované alebo zvolené do orgánov právnickej osoby a nie sú k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu
- len sa mi nezdá, že táto definícia zahŕňa aj majiteľa firmy, nakoľko on nebol nikým menovaný alebo zvolený do orgánov spoločnosti...???
zk24
27.12.16,12:10
A co valne zhromazdenie? A statutarny organ (konatelia)?
VZ je najvyssim organom s.r.o. a je tvorené všetkými spoločníkmi sro. Jediny spolocnik plni funkciu VZ.
zk24
27.12.16,12:15
Kazdopadne apolocnik sa na ucely tohto zakona povazuje za zakestnanca
janavrbovska
27.12.16,12:38
ak je spoločník považovaný za zamestnanca, tak potom by sa mal na neho vzťahovať §1 odst.1, písm.a) a nie §1 odst.2, písm.b)??? Ako to vlastne je?
zk24
27.12.16,12:44
Janka, zákon o cestovných náhradách:

§2
(7) Zamestnanec podľa tohto zákona je osoba podľa § 1 ods. 1 až 3.

a teda aj odst.2 je považovaný za "zamestnanca"
janavrbovska
27.12.16,13:19
O.K. aj keď stále mi nie je celkom jasné, ako si prišiel na to, že "Kazdopadne spolocnik sa na ucely tohto zakona povazuje za zakestnanca"
zk24
27.12.16,13:22
Lebo spoločník (konateľ??) je orgán spoločnosti, a teda sa na neho vzťahuje §1 odst.2, prípadne zamestnanec §1.odst.1a
a zamestnanec podla tohto zákona je každý v §1 odst 1 až 3.
janavrbovska
27.12.16,19:18
O.K.tak to skúsme nejako rozumne uzavrieť:
1.mám ho považovať za zamestnanca §1 odst.2b alebo za
2. osobu vymenovanú alebo zvolenú do orgánov právnickej osoby, ktorá nie je k právnickej osobe v pracovnoprávnom vzťahu ???
avalik
27.12.16,19:40
hned prvy google odkaz ta hodi na stranku financnej spravy:
Otázka
Spoločníkom slovenskej spoločnosti je taliansky občan, ktorý nie je zamestnancom ani konateľom spoločnosti. Spoločník cestuje z Talianska do Nemecka za účelom uzatvárania obchodov – slovenská spoločnosť následne exportuje svoje výrobky do Nemecka. Možno uznať cestovné náhrady spoločníka (ubytovanie v nemeckom hoteli, mýtne poplatky, letenky...) do daňových výdavkov spoločnosti?
Odpoveď
Ak je spoločníkovi spoločnosti v súvislosti s výkonom závislej činnosti pre túto spoločnosť vyplatená cestovná náhrada do výšky, na ktorú vzniká zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov, potom vzhľadom na to, že spoločník sa v každom prípade na účely zákona o dani z príjmov považuje za zamestnanca (bez ohľadu na to, či má alebo nemá uzatvorený pracovnoprávny vzťah), táto cestovná náhrada je daňovým výdavkom spoločnosti do výšky ustanovenej v zákone o cestovných náhradách.
avalik
27.12.16,19:42
spolocnik nie je aj konatelom?
janavrbovska
27.12.16,20:56
ďakujem avalik, môžeš mi, prosím Ťa napísať, v ktorom § Zákona o dani s príjmov sa uvádza, že spoločník sa považuje za zamestnanca? Ja som to tam nikde nenašla.
zk24
27.12.16,21:51
Ja to chápem tak, že ak je aj konateľom, tak je to §1 odst.2b, ak je to iba spoločník tak 1, odst.1a. Podla zakona o DzP je zamestnancom každý kto pobera príjmy podľa §5 (to sú príjmy zo závislej činnosti), a §5 odst.1b hovori že príjmom zo závislej činnosti je aj príjem spoločníka.

Ak sa mýlim, môže ma niekto doplniť a opraviť.
jakubzemko
27.12.16,22:31
Preštudujte §5
janavrbovska
28.12.16,05:54
§ 5 Príjmy zo závislej činnosti ??? Prečo? Veď je reč o cestovných náhradách spoločníka a zároveň konateľa s.r.o., ktorý nepoberá žiaden príjem od spoločnosti.
avalik
28.12.16,07:33
no konecne z teba vyslo, ze ide aj o konatela - tak co ti nie je jasne na odpovedi od zk24? ... a ak by bol len spolocnik tak citaj aj 100x odpoved od FS
avalik
28.12.16,07:36
zk24, dobre pises
janavrbovska
28.12.16,10:43
lenže, že tento náš spoločník nepoberá žiadne príjmy zo závislej činnosti, takže na tento §5 Zákona o DzP sa nedá odvolávať...
Tweety
28.12.16,10:56
Ak dostane náhrady, už fo budú príjmy zo ZČ.
janavrbovska
28.12.16,10:58
Náhrady sa nepovažujú za príjmy
Tweety
28.12.16,10:59
vážne, v ktorom § to je uvedené?
janavrbovska
28.12.16,11:19
§ 5 odst. (5) Okrem príjmov, ktoré nie sú predmetom dane podľa § 3 ods. 2, nie je predmetom dane ani
a) cestovná náhrada poskytovaná v súvislosti s výkonom závislej činnosti do výšky, na ktorú vznikne
zamestnancovi nárok podľa osobitných predpisov,15) okrem vreckového poskytovaného pri
zahraničnej pracovnej ceste,
Tweety
28.12.16,11:21
nie sú predmetom dane ale príjmom sú, mýliš si pojmy