jozefxyz
27.12.16,06:19
Čaute,

Povaha môjho povolania mi dovoľuje si na svoje živobytie zarábať odkiaľkoľvek kde je internet. Rád toho využívam a celkom dosť cestujem. Na Slovensku som len občas na pár dní.

Ak by som bol nezamestnaný, viem že je možnosť odhlásiť sa z platenia ZP pokiaľ som preč viac ako pol roka, a mám komerčné poistenie...

Ako to je v prípade že som živnostník, je možné tiež takéto odhlásenie a komerčné pripoistenie ?
V takomto prípade by som platil len odvody do Socialnej poistovne + komerčné cestovné poistenie z liečebnými nákladmi.

Ďalej, ak by horeuvedené bolo v môj prospech( v čom ja osobne nevidím logický problém ) , ako by sa postupovalo v pripade čerpania "príspevkov" zo SP ?
Zahraničný doktor by vypísal "marodku" ?


Prosím odpovedajte len k téme a iba ak o tom niečo viete. Ďakujem!
BXLmiami
27.12.16,10:29
Zo zdravotného poistenia na SK sa môžeš odhlásiť,len ked preukážeš zdravotné poistenie v štáte inom,prípadne určité druhy komerčného.Nerobila by som to,je to neprimerané riziko.
Mila123
27.12.16,11:01
nepôjde to tak jednoducho, najjednoduchšie by bolo zistiť si to vo svojej ZP......ale jedno pravidlo platí, že ak podnikáš v zahraničí na SK živnosti, musíš si pobočkou SP podať žiadosť o určenie uplatniteľných právnych predpisov a podľa toho sa riadi aj ZP.......
ale pokiaľ pracuješ v štátoch EÚ na SK živnosť, nemáš A1 zo SP, pracuješ na čierno....
Katy a R
27.12.16,11:10
ja som pochopila- že si "slovenská" szčo ? - tak normálne si platíš ZP, ako všetci ostatní.
Ak by si napr mal PP v zahraničí, mohlo by to byť inak .... v niektorých prípadoch je možné požiadať SP o určenie, ku ktorým právnym predpisom patríš (krajinu) - ale keďže ty platíš SP na Slovensku, tak to určite nebude tvoj prípad - nie si ani zamestnanec a ani szčo v zahraničí . či je to inak?
jozefxyz
27.12.16,11:53
Podnikám na Slovensku a aj zákazky mám Slovenské.
Nepotrebujem prevádzakreň, nepotrebujem kanceláriu. Pracujem kdekoľvek kde je internet.
Pravdepodobne zákon takúto situáciu nepozná, to však neznamená, aby som mal týmto trpieť. Slovenskú ZP v zahraničí nevyužijem tak prečo by som ju mal platiť ?! :)
BXLmiami
27.12.16,12:00
:-)) ak už nepočúvaš na slovo solidarita tak prosím ťa ako vieš že zajtra nepodbehneš pod kamion alebo nedostaneš raka?Takých hrdinov som už v živote stretla dosť.
jozefxyz
27.12.16,12:09
Uff, solidarita ?!

... na všetko ostaté mi bude slúžiť (hádam aj lepšie) komerčné poistenie.

Táto téma však nie je o tom. Ak chceš, môžme kľudne prebrať úroveň zdravotníctva(snáď lepšie ako UA) a aj zdravotníctvo ako celok(preferujem prevzatie zodpovednosti za seba...) ...avšak na toto si vyhraďme inú tému, prípadne kávu ;)

Tu sa bavíme o platení niečoho, čo občan nevyužíva. To že to platí skoro každý nie je argument. Aj z olovených potrubí kedysi pil skoro každý...

Otázka zneje, podnikám na Slovensku, žijem v zahraničí. Prečo platiť slovenskú ZP ?! Až tu budem, platiť ju budem.
BXLmiami
27.12.16,12:10
Na to som Ti odpovedala.Predlož ZP že si poistený a kde si poistený,inak smola.
jozefxyz
27.12.16,12:15
samozrejme

ZP by sme mali

Čo ale SP ? ... budem chcieť/potrebovať podporu, marodku, nemocenské, dôchodok ... platiť to budem riadne, dostanem z toho niečo ?

Ak vieš poraď, ak nie prosím nemeň tému. Ďakujem
BXLmiami
27.12.16,12:17
SP poradí iný.
Katy a R
27.12.16,16:13
platíš si poistenie na slovensku - tak aj nárok na dávky budeš mať - samozrejme po splnení podmienok, tak ako všetci ostatní poistenci - viď zák o SP .