pepo59
27.12.16,12:47
Chcel by som sa spýtať ako je to od 1.januára s opatrovaním blízkej osoby/svokry/. Niečo som započul,že od nového roka poberateľ príspevku už nemusí bývať s opatrovanou osobou.Je to pravda?Ďakujem
Katy a R
27.12.16,18:12
neviem, ako to myslíš, ale pri opatrovaní predpoklad je, že ste väčšinu dňa spolu. či?
Ak myslíš trvalý pobyt?? - ten nebol ani doteraz podmienkou ... a hlavne pri cudzích osobách sa riešil aspoň prechodný pobyt
ale kukni sám - žiadna zmena o bývaní nie je v novele účinnej od 1.1.17 spomenutá.
tu: http://www.zakonypreludi.sk/zz/2016-355
pepo59
28.12.16,06:42
Ja som našiel toto https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/tazke-zdravotne-postihnutie/penazne-prispevky/pp-opatrovanie/.Tam sa píše ,že oprávnená osoba býva s fyzickou osobou so ZŤP.Bývame so svokrou v jednom meste.Tým "býva s fyzickou osobou"sa myslí .že má trvalý pobyt na jej adrese?Alebo len s ňou trávi väčšinu dňa u nej v byte?
avalik
28.12.16,06:59
citaj to este raz

Oprávnenou osobou na peňažný príspevok je osoba, ktorá opatruje osobu s ŤZP a:
- je manžel, manželka, rodič, náhradný rodič, súdom ustanovený opatrovník, dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta (aj ovdovená žena po synovi svokry alebo svokra) , zať (aj ovdovený muž po dcére svokry alebo svokra)., svokor, svokra, švagor, švagriná, neter, synovec fyzickej osoby s ŤZP alebo
- býva s fyzickou osobou s ŤZP.

na konci prvej odrazky definicie opravnenej osoby mas "alebo" ... teda ostatne osoby, ktore nie su uvedene v prvej odrazke maju podmienku byvania - ci uz trvaly alebo prechodny pobyt
karakul
28.12.16,07:01
"Ja som našiel toto https://www.employment.gov.sk/sk/rod...atrovanie/ . Tam sa píše ,že oprávnená osoba býva s fyzickou osobou so ZŤP. Bývame so svokrou v jednom meste.Tým "býva s fyzickou osobou"sa myslí .že má trvalý pobyt na jej adrese?Alebo len s ňou trávi väčšinu dňa u nej v byte?"

Oprávnenou osobou na peňažný príspevok je osoba, ktorá opatruje osobu s ŤZP a:

- je manžel, manželka, rodič, náhradný rodič, súdom ustanovený opatrovník, dieťa, starý rodič, vnuk, vnučka, súrodenec, nevesta (aj ovdovená žena po synovi svokry alebo svokra) , zať (aj ovdovený muž po dcére svokry alebo svokra)., svokor, svokra, švagor, švagriná, neter, synovec fyzickej osoby s ŤZP alebo

- býva s fyzickou osobou s ŤZP.



... ten text treba čítať takto: oprávnenou osobou sú osoby uvedené v odseku jedna podľa vzťahu k opatrovanej osobe, podľa druhého odseku to môže byť hocikto, kto býva s takouto osobou.
ivetaf
28.12.16,14:21
musí tam mať minimálne prechodný pobyt
ivka70
28.12.16,14:22
preco by musel? kde je to definovane?
buchač
28.12.16,14:27
ivka70 (Dnes 16:22) preco by musel? kde je to definovane?
=================

Predsa povedala ivetaf !!!
ivka70
28.12.16,14:32
mozno zcituje nejaky paragraf, nechajme sa prekvapit :)
misoft
28.12.16,15:32
Tak, tak..... ivetaf si myslí, že slovíčko "býva" znamená ihneď trvalý, alebo prechodný pobyt.... ale dá sa bývať i bez nahlásenia pobytu, alebo nie? ;)
ivetaf
29.12.16,15:46
Neviem prečo tie 3 výkričníky pripadá mi to dosť primitívne, viem to bohužiaľ z vlastnej skúsenosti keď sme to krvopotne vybavovali v našom byrokratickom štáte. Neštudovala som k tomu paragraf lebo nie je to moja parketa, ale nabehala som sa kvôli tomu akurát dosť kým som to vybavila. A ivetaf si nemyslí, že slovíčko "býva" znamená hneď trvalý, alebo prechodný pobyt. Dá sa bývať aj bez nahlásenia pobytu, ale ak chce niekto príspevok bohužiaľ musí si vybaviť aspoň prechodný pobyt. Takže ak nie sme si istý tak nenapádajme iných ani ja to nerobím, ďakujem
Katy a R
29.12.16,17:39
ivetka - zadávateľ opatruje svokru! - v tomto prípade ide o § 40 odst 3 - žiadne bývanie sa tam ani len nespomína. a prechodný pobyt už vôbec nie! treba si prečítať a nezavádzať iných! samozrejme by asi ťažko mohol opatrovať svokru, ak by sa dlhodobo zdržiaval niekde v Amerike a svokra na Slovensku ....
willma
30.12.16,06:24
môj syn opatruje moju babku, poberá opatrovateľský a žiaden pobyt nemá u nej nahlásený. Podľa Tvojho vyjadrenia si skrátka sklopila uši, lebo teta úradníčka povedala. Svojich práv sa treba domáhať, keď zákon nepochopila teta úradníčka treba sa obrátiť na jej nadriadeného a keď nepochopil ani ten tak ešte vyššie. Za svoje treba bojovať a nie nechať sa odbiť z pozície moci.
Mila123
30.12.16,09:41
napíšem Vám niečo z môjho osobného .....
bola som s mojou 73 ročnou mamou na ÚPSVaR. Nechala som si ju sadnúť na stoličku. Predložili sme kompletnú žiadosť na kompenzáciu, pani vzala žiadosť zalistovala a povedala, že tu nie je babka podpísaná. " Aká babka? opýtala som sa, moja mama tým, že nie ste je vnučka je pre Vás pani".
Potom mi pracovníčka nevedela odpovedať na otázky, poslala ma k jej vedúcej (vedúca oddelenia). Tá mi odpovedala, keďže poznamenala, že to určite aj jej podriadení vedia, spomenula som jej, že jej podriadení nemajú profesionálny prístup aj v tom oslovení. Pani vedúca sa ma spýtala, že či to je všetko čo som jej chcela povedať????!!!!!!
čo dodať?????
korela
30.12.16,09:51
mila123, pekne.