Matej T.
27.12.16,20:16
Dobrý deň.


Potreboval by som poradiť ohľadne chýbajúceho vecného bremena na spoločnej vstupnej bráne.
Pred nedávnom sme spoločne s priateľkou kúpili nehnuteľnosť v radovej zástavbe a súčasťou kúpnej zmluvy je aj 2/3 podiel spoločného dvoru a hospodárskych budov. Nehnuteľnosť máme v poradí druhú od vstupnej brány, takže prechod inak ako pred susedovým domom nie je možný. Pre Vašu lepšiu orientáciu je postupnosť nasledovná. Prvá je príjazdová cesta nasleduje potom veľká vchodová brána, ktorú je možné otvoriť až na veľkosť prejazdu autom , nasleduje spoločný dvor a po ľavej strane je susedov obytný dom a za ním nasleduje náš dom.Súčasťou spoločného dvora sú aj 3 hospodárske budovy, ktoré nasledujú za naším domom a užívajú sa podľa ústnej dohody.

Po pár nezhodách so susedom (je nutná nová vodovodná a plynová prípojka a všetky problémy okolo toho ) nás sused upozornil, že brána je v jeho súkromnom vlastníctve a nie je súčasťou spoločného dvora a o opravách bude rozhodovať iba on. Z mojej strany boli navrhnuté úpravy brány na vlastné náklady ( brána je už stará a počas leta sa kov roztiahne na takú veľkosť až sa zamyká veľmi ťažko atď. atď. ) ale tieto úpravy boli zamietnuté z nepochopiteľných dôvodov a najčastejší argument je, že to je jeho majetok a jemu to takto vyhovuje. Moja otázka teda je, ak sused tvrdí, že brána je v jeho vlastníctve, nemalo by to byť aj niekde napísané ? Ak na spoločnom dvore nie je iná ťarcha ako od banky, ktorá nám poskytla hyp. úver neznamená to, že aj brána je v spoločnom užívaní? A ak nie je, tak nie je nutná ťarcha na právo prechodu cez ňu?

Na záver chcem podotknúť, že sa hocijakým sporom so susedom snažím všemožne vyhnúť, pretože chápem, že dobré vzťahy v spoločnom dvore sú veľmi dôležité. Vaše rady si nechám pre seba a až v krajnej núdzi ich začnem riešiť právnou formou.

Za Vaše rady vopred ďakujem.
buchač
27.12.16,19:28
Ty si kúpil nehnuteľnosť na spoločnom dvore ???
Tie ostatné onačiny vo forme vecného bremena a spoločného vlastníctva ???
:eek: :confused:

Kúúúwa....s vlastným bratom by som nechcel mať spoločnú nehnuteľnosť a nie s cudzími....a to, proskám pekne, s bratom teda vychádzam perfektne.

Čím skôr predaj....
Matej T.
27.12.16,19:38
Možno som to skomolil, ale nehnuteľnosť má svoje vlastné parcelné aj súpisné číslo, len sa do nej vchádza zo spoločného dvora.
Mária27
27.12.16,21:21
Ide o vecné bremeno in rem, teda patrí k nehnuteľnosti a prechádza prevodom nehnuteľnosti na nového vlastníka. Ak nie je dohody, po 10 ročnom užívaní práva je ho možné vydržať.
Čo sa týka brány ako veci, znášajú náklady na opravu všetci, čo ju využívajú, teda aj oprávnený z vecného bremena.

Vygúgli si "in rem vydržanie", nájdeš to podrobnejšie.
misoft
27.12.16,21:25
Tuto niečo, aby mal čo čítať http://www.parcela.sk/vecne_bremeno.html
Matej T.
28.12.16,09:18
Ďakujem za Vašu odpoveď, ale predchádzajúci majiteľ nemal taktiež na liste vlastníctva vecné bremeno, takže automaticky ani nám tam nefiguruje.

Po preštudovaní "in rem vydržanie " mám taký pocit, že sa to zatiaľ netýka našej situácie. Nehnuteľnosť sme kúpili nedávno a čakať 9,5 roka na vydržanie nemá nateraz zmysel. Z našej strany nie je problém ak naozaj vlastní bránu, ale vadí nám možný konflikt v budúcnosti a jeho nepríjemné riešenie. Z môjho laického hľadiska sme v situácii, ako keby som teraz počas susedovej dovolenky vybudoval narýchlo ďalšiu bránu a to "svoju " a po jeho príchode by som mu poskytol kľúče od brány, ale už s našimi podmienkami prechodu, prejazdu.

Má teda sused právo vyhlasovať, že vlastní bránu aj pokiaľ na nej nie je žiadne vecné bremeno a ani na spoločnom dvore ? Lebo z môjho pohľadu je momentálne spoločná.
Mária27
28.12.16,09:24
Do 10 ročnej doby vydržania sa počíta aj čas, počas ktorého právo vecného bremena mal v držbe váš predchodca. Pozri občiansky zákonník

§ 151o
(1) Vecné bremená vznikajú písomnou zmluvou, na základe závetu v spojení s výsledkami konania o dedičstve, schválenou dohodou dedičov, rozhodnutím príslušného orgánu alebo zo zákona. Právo zodpovedajúce vecnému bremenu možno nadobudnúť tiež výkonom práva (vydržaním); ustanovenia § 134 tu platia obdobne. Na nadobudnutie práva zodpovedajúceho vecným bremenám je potrebný vklad do katastra nehnuteľností.

§ 134 Vydržanie
(1)
Oprávnený držiteľ sa stáva vlastníkom veci, ak ju má nepretržite v držbe po dobu troch rokov, ak ide o hnuteľnosť, a po dobu desať rokov, ak ide o nehnuteľnosť.
(2)
Takto nemožno nadobudnúť vlastníctvo k veciam, ktoré nemôžu byť predmetom vlastníctva, alebo k veciam, ktoré môžu byť len vo vlastníctve štátu alebo zákonom určených právnických osôb (§ 125).
(3)
Do doby podľa odseku 1 sa započíta aj doba, po ktorú mal vec v oprávnenej držbe právny predchodca.
(4)
Pre začiatok a trvanie doby podľa odseku 1 sa použijú primerane ustanovenia o plynutí premlčacej doby.
viktorviktor
29.12.16,18:32
tým, že hľadáš právne kľučky si dobré vzťahy nevybuduješ, keď je jeho nech sa stará, občas polej pánty brzdovou kvapalinou nech toľko nehrdzavie , brána po čase spadne a potom ju niekto z vás opraví, alebo obaja spoločne, nemusí byť všetko na tvoj obraz, tiež som rástol v priechodnom spoločnom dvore, vzťahy starších 1x ročne mrazivé, no deckám fajn
Matej T.
30.12.16,06:41
Mária27 ďakujem za vaše odborné odpovede. Prajem Vám príjemné prežitie sviatkov