IvetaH
28.12.16,19:38
Došlá faktúra celkom na 124 € má položky
oprava elektroinštalácie 100 eur - samozdanenie
doprava - 20 eur + 4 eur DPH = 24 eur
Ja mám samozdanenú celú sumu, teda 124 € ako základ a z toho 24,80 dph.
DPH vo výške 4 € uvedenú pri položke doprava som si neuplatnila.
A teraz neviem, ako to zaúčtovať. Najjednoduchšie by bolo všetko zaúčtovať 518/321 komplet celú sumu aj s tou DPH, tak ako to mám zdanené. Ale zas, ak je na došlej faktúre uvedená DPH a ja si ju neuplatním, mal by to byť nedaňový náklad.
Ďakujem za trpezlivosť.
Consultix
30.12.16,15:43
Mala byt cela faktura s prenesenim danovej povinnosti, kedze sa jedna o zlozene plnenie, kde ak hlavne je predmetom prenesenia, tak aj pri vedlajsom sa ma postupovat rovnako.
Takuto fakturu by som vratil dodavatelovi na prepracovanie, aby ju vystavil v sulade so zakonom.
Poznamenavam, ze DPH vo vyske 4 EUR z tejto faktury by ani nemalo byt mozne odpocitavat, nakolko DPH nebolo nauctovane v sulade so ZoDPH, takze ani nevznika narok na odpocet - bez ohladu na to, ze dodavatel DPH odviedol statu.
Iruška
30.12.16,19:12
nesúhlasím s podaným vysvetlením, elektroinštalačné práce sú zaradené v sekcii F ktoré sa samozdaňujú, ale doprava v tej sekcii F nie je a preto si myslím že doprava má byť s DPH, s nárokom na odpočet
Consultix
30.12.16,19:24
Iruska, nesuhlasim s nesuhlasom:
Treba si nastudovat: https://www.financnasprava.sk/_img/pfsedit/Dokumenty_PFS/Profesionalna_zona/Dane/Metodicke_pokyny/Nepriame_dane/2015/2015.12.08_MP_stavebn_prac.pdf - posledna strana, najdlhsi odstavec. Citujem podstatu:
"V zmysle uvedeného sa prenos daňovej povinnosti uplatní na plnenie ako celok v prípade, ak z dohodnutých zmluvných podmienok vyplýva, že ide o jedno zložené plnenie a hlavnou službou, ktorá určuje charakter poskytnutého plnenia, je služba stavebných prác zaradená do sekcie F klasifikácie CPA."