timejka200
28.12.16,19:46
dobrý deň,
ako mám účtovať sro v PÚ. Ale nemá firemný účet úhrady za vystavené faktúry chodia na osobný účet konateľa......čo s tým?
avalik
28.12.16,18:59
osobny ucet konatela nie je firemny ucet ... konatel sa podla mna dopusta sprenevery ak do faktur uvadza svoj sukromny ucet - nie su to jeho peniaze ale firemne

bud to evidovat ako neuhradene alebo to dat ako pozicku konatelovi, s transferovou dokumentaciou a nepenaznym prijmom konatela (samozrejme transferovu dokumentaciu, zmluvy o pozicke nech si robi sam - alebo za mastny priplatok ... to chudak nezarobi cca 7 eur mesacne na firemny ucet?)
timejka200
28.12.16,19:03
čo ti poviem už mi leze na nervy sa mu opakovať..darmo poviem i tak si robí po svojom...no tak bude to zaujímavé
avalik
28.12.16,19:06
neopakuj, posielaj mu to emailom, pripadne nech ti to podpise, ze na tieto skutocnosti bol upozorneny
zk24
28.12.16,19:19
Co 7eur, vo vela bank aj zadarmo. Tiez mam jedneho, ktory sa za 10 rokov neunuval zalozit ucet. Pouziva na to svoj sukromny, dokonca na dve firmy, ktore ma. Ma to uctovane ako pohladavku voci konatelovi a o vsetkom je informovany. Aky konatel, take uctovnictvo :) to ani neni o peniazoch ale o akomsi postoji "mam na haku celu legislativu, a neprinutite ma zalozit si ucet, ktory podla neho nepotrebuje". Narocna spolupraca :)
IvetaH
28.12.16,19:38
Nahlásila som konateľov osobný účet na daňový úrad, ako účet ktorý bude firma používať na príjem tržieb a na dph a platenie daní a odvodov. Nerieši to problém, ale ako inak uvádzať na vydané faktúry číslo účtu? A účtujem všetko cez 355 alebo 365. A účet si nezaloží z princípu. Transferovú dokumentáciu nerobím.
timejka200
29.12.16,18:52
čiže úhrady budem účtovať ako 355/311 alebo ako ? :) už som mu pohrozila od nového roka si založí firemný účet
karakul
29.12.16,19:28
niekoľko citácií z bakalárskej práce: Erika Ildžová - Účet v banke v kontexte práva (2009) zdroj: https://is.bivs.cz/th/9780/bisk_b/Ucet_v_banke_v_kontexte_prava.txt

„Zákon však neukladá povinnosť zriadenia účtu v banke, teda ani podnikateľského“, spresňuje hovorkyňa daňového riaditeľstva Iveta Adamíková.

A rovnako žiaden zákon nešpecifikuje, aký účet si má podnikajúca fyzická osoba otvoriť, ak sa rozhodne používať bankové služby. Iba jeho číslo oznámi príslušnému úradu. Zákon hovorí o čísle účtu podnikateľa, nie o „podnikateľskom účte“.

Banky sa na podnikateľov pozerajú cez vybraný druh produktu – podnikateľský účet.

Ak sa živnostník rozhodne založiť si pre podnikateľské účely osobitný účet v banke, je dobré vedieť, že nie je povinný otvoriť si „podnikateľský“ účet. Banky prirodzene vyvíjajú snahu, aby získali klienta na otvorenie „podnikateľského účtu“, ktorého vedenie je väčšinou drahšie ako bežný účet súkromnej osoby. Ich argumenty bývajú podporené názormi ich právnych oddelení, že mať takýto účet je rešpektovanie zákona (citujem):

§ Ak si chce živnostník otvoriť účet pre potreby svojho podnikania, musí si vybrať z ponuky podnikateľských účtov.
(Andrea Kollárová, Československá obchodná banka)

§ Slovenská sporiteľňa nezriaďuje osobný účet na podnikateľské účely.
(Štefan Frimmer, Slovenská sporiteľňa)

§ V zmysle Obchodného zákonníka i všeobecných obchodných podmienok banky je fyzická osoba podnikateľ právnickou osobou. A preto jej pobočkoví pracovníci ponúkajú podnikateľský účet.
(Andrea Kožíková, Tatra banka)

§ Podnikateľským subjektom vo všeobecnosti ponúkame produkty zo súboru biznis účtov. Vyplýva to z našich všeobecných obchodných podmienok.
(Juraj Jankovič, VÚB banka)

(záver: ani jednotlivé banky nemajú rovnaký názor na podnikateľský účet)

Ak živnostník používa na podnikanie svoj osobný účet, ktorý majú banky vyhranený pre občanov, pristupujú k nemu ako k občanovi. Z tohto dôvodu by si mal tento účet zachovať ako „súkromný“, t.j. nepoužívať ho na podnikateľské účely. Je ekonomicky výhodné založiť si nový účet. Prečo? Je na to minimálne päť dobrých dôvodov:

1. Prvým dôvodom je fakt, že číslo účtu používané na podnikanie sa nahlasuje daňovému úradu.
Všetky pohyby na tomto účte sa teda musia evidovať v účtovníctve. Každý nákup v hypermarkete, za ktorý klient zaplatí bankovou kartou, každý výber z bankomatu, každú operáciu na účte musí evidovať v účtovníctve a všetky jeho súkromné operácie budú k dispozícii daňovému úradu. Ak sa z účtu bude uhrádzať poistné, je potrebné jeho číslo nahlásiť poisťovniam.

2. Druhým dôvodom je samotná náročnosť v prípade vedenia účtovníctva. Každý jeden pohyb bude musieť klient viesť v účtovníctve – to znamená omnoho práce navyše, ak si vedie účtovníctvo sám.

3. Tretí dôvod úzko súvisí s druhým – ak zverí klient účtovníctvo firme, či externému účtovníkovi, tak tí si často účtujú svoje služby od počtu zaúčtovaných dokladov. Ak sa teda súkromný účet používa na podnikateľské účely, zbytočne sa zvyšujú náklady. Nehovoriac o tom, že súčasťou účtovníctva je bankový výpis, ktorý je povinné archivovať.

4. Štvrtým dôvodom je exekúcia. Ak by sa klientovi v súvislosti s podnikaním stalo, že nebude schopní plniť svoje záväzky, na žiadosť exekútora mu banka účet zablokuje. V prípade, že má klient zriadený podnikateľský účet, ostane mu ešte osobný účet a tak neostane úplne bez prostriedkov.

5. Piatym dôvodom je prehľadnosť – je určite užitočné oddeliť súkromné veci od podnikateľských, aby bol lepší prehľad napríklad v súkromných verzus podnikateľských príjmoch a výdavkoch.


Môj osobný dovetok - "podmienku" mať samostatný firemný účet dávam do zmluvy o vedení účtovníctva - nie som totiž ochotný vynakladať zbytočný čas na identifikáciu súkromných platieb spoločníka...
veronikasad
29.12.16,19:32
Argumenty sa týkajú podnikania fyzických osôb, v tomto prípade ide o PO a súkromný účet konatela ...
karakul
29.12.16,19:42
... si presvedčená, že napr. v prípade takej exekúcie by argument neplatil aj pre účet konateľa nahlásený ako účet právnickej osoby?
veronikasad
29.12.16,19:45
na exekuciu som zrovna nemyslela, s tým súhlasím ...
Consultix
30.12.16,15:58
Mna osobny ucet konatela nezaujima. Co to ma spolocne s uctovnictvom spolocnosti? Nech mi predlozi vypis z uctu firmy, alebo nech doda prijmovy doklad o tom, ze prevzal uhradu danej faktury. Nemam co uctovat jeho sukromny ucet predsa...
Prestanme uz byt otrokmi podnikatelov prosim...
jslancik
30.12.16,16:42
ja by som chcel vedieť jedno. prečo beriete takýchto klientov, čo majú na saláme elementárne veci?
jslancik
30.12.16,16:43
presne tak...
Fany
25.06.18,21:05
Musí mať vôbec sro účet v banke?