Colminka
28.12.16,19:43
Dobrý den ,chcem sa opýtať kúpili sme auto 05.08.2016 od fyzickej osoby auto vyrobené v roku 2008 ,majiteľ nedal do zmluvy nic o polročnej záruke , začalo vyhadzovať chybu motora je nieco s dpf filtrom nieco s aditívum co vystrekuje do nafty aj ked sa to aditívum doplnilo stále to vyhadzuje ako chybu okrem toho odišli za tu dobu zhavice baterka palivový filter mam narok od neho nieco žiadať alebo som úplne stratena kedže nedal do zmluvy polročnú záruku ? Vopred dakujem za odpoved
kopretinka
28.12.16,18:47
a prečo by mal dávať do zmluvy polročnú záruku?
Colminka
28.12.16,18:49
Na skryte vady motora
Ice dive
28.12.16,18:59
no uplatnenie takejto závady je dooosť problematické... nakoľko predávajúcemu auto fungovalo, Vám už nie... ťažko dokážete že o danej závade vedel, a že za ňu zodpovedá.... on môže tvrdiť, že auto ste pokazili Vy, lebo ste nešli do autorizovaného servisu, alebo ste ho zničili užívaním...
kopretinka
28.12.16,19:04
súkromná osoba predáva staré ojazdené auto,podľa akého zákona musí dať polročnú záruku?
misoft
28.12.16,20:20
Okrem iného - to vozidlo má už 8 rokov. Takže predávajúci ani nemusí vedieť, čo sa v ňom deje. A nie je povinný - najmä ak oboznámil so stavom vozidla a predávajúci si ho prezrel - udávať nejakú polročnú záruku.
dmc
28.12.16,20:46
Vo vasom pripade nejde o zaruku ale o zodpovednost za vady.

Pokial zhanate auto so zarukov - odporucam kupit nove. Ano..... je podstatne drahsie ako 8.5 rocne - prave preto ze je nove a so zarukou.
Colminka
29.12.16,05:13
Ano ale ja mam za 4 mesiace auto viac nepojazdné ako pojazdné stále tam vypisuje chyby motora a začalo to robit po dvoch týždňoch od kúpi tak moja vínna to evidentne Nieje a pravdepodobne nieco zamlčal on ako rátam bežne veci ze ja staršom aute odídu ako baterka zhavice ok to je spotrebný materiál ale bavíme sa o chybe motora a nepojazdnom aute
Colminka
29.12.16,05:52
No a ma zu zodpovednosť ci nie ? To auto je viac nepojazdné ako pojazdné
buchač
29.12.16,06:40
ZODPOVEDNOSŤ !!!

Veľmi správne slovo v tejto súvislosti.
Čo je to zodpovednosť ?

Rodičia majú zodpovednosť za konanie svojich detí do dovršenia plnoletosti.
Koľko máš rokov, koľko má rokov priateľ, manžel a či majiteľ firmy (spomínaš množné číslo, no nešpecifikuješ) ?
Ste predsa plnoletí a tým pádom aj zodpovední za svoje konanie.

Tak prečo by mal byť zodpovedný predajca ?
-----------------------------
Záruka v zmluve ?
Či tam tá klauzula bude alebo nie, všetko jedno.
Na uplatnenie záruky sú potrebné dôkazy a pri skrytých vadách je to na 99% nemožné.

Žiadať môžeš, ba sa môžeš domáhať aj svojho práva na súde....ALE ako to dopadne, to je už iné.

Niečo o DPF filtry
http://www.autorubik.sk/clanky/ako-funguje-filter-pevnych-castic-dpf

Čo sa týka aditíva, tak to sa nemusí dávať do paliva.
Že to DG vyhadzuje ? Veď zbehni do iného servisu a výsledok bude možno silno prekvapujúci.

Žhaviče, palivový filter a batéria sú spotrebný materiál...ten ani len nerieš.
arizona
29.12.16,06:47
Ak kupujes starsiu,pouzivanu vec od sukromnej osoby, ta nie je povinna ti davat nejaku "povinnu" zaruku.
Pri 8,5r. aute je uz predpoklad, ze sa nejake zavady objavovat budu,mali ste s tym ratat.
Zial, nemas narok nieco od predavajuceho vyzadovat.Opravy pojdu uz na tvoje naklady...

Ak si myslis, ze je to nespravodlive,mozes sa obratit na sud,ale mas malu sancu uspiet.
Colminka
29.12.16,06:50
Tak hurá poďme predávať pokazené auta a nik nema za to zodpovednosť , fakt kocurkovo tento stat vsetko na hlavu postavené a zákony spravene len pre klamarov a zlodejov
Colminka
29.12.16,06:55
Ano ja vsetko beriem aj spotrebný materiál ale ako kde je zodpovednosť ze to predáva pokazené ? Ako som ja mala vediet pri skúšobnej jazde ze je to dosrate a to sa co to význam do aut na to ze som žena ale do mna sa tu púšťate ale predávajúci nema povinnosti ako môže predať pokazené auto ,kocurkovo tento štát nechcela som sa zadlžovať tak som si radšej kupila staršie auto za hotovosť no mala som sa radšej zadlžiť a mat úplne nove
arizona
29.12.16,06:58
vitaj v slovenskej realite :-(
buchač
29.12.16,06:59
Ale šak neblázni.
Kocúrkovo a zákony ? Veľký súhlas.

Nejde o pokazené autá.
Ide o iné...čo zjavne nechápeš, nechceš pochopiť.
Tá "záruka" je v podstate len a a len formalita.
Každý normálny kupec si je toho vedomý.
Každý normálny kupec - laik si vezme na prehliadku nejakého jedinca, čo sa do áut trochu vyzná.

Osobne som kúpil 4 autá - jazdenky.
Posledné pred cca dvoma mesiacmi.
Žabinka
29.12.16,07:06
o akom pokazenom aute píšeš? :eek: vy ste to auto kúpili nepojazdné, a odtiahli ste ho na vozíku? mám pocit že ste ho používali.. to, že po čase sa začali kaziť dáke súčiastky, je snáď pri 8 ročnom aute bežné.. ak si chcel/la mať auto bez závad, bolo treba zainvestovať o čosi viac, a na nové auto od oficiálneho predajcu si mohol/la mať záruku.. nedá sa mať staré auto a nove súčiastky v ňom.. iba ak si ich kúpiš.. ale po čase sa pokazí zase niečo iné.. a nie je to o zákonoch, tak to jednoducho funguje.. staré veci sa kazia..
misoft
29.12.16,07:21
Colminka: chápem tvoju dilému, ale napíšem ti to, čo sa stalo môjmu susedovi. Predával Opel. Pretože - ako vravel - nechcel robiť "odžuby" - auto prešlo kompletnou prehliadkou v servise, náplne boli vymenené, všwetko bolo nastavené. Cena bola dobrá, kupujúci vyskúšal (dokonca ho mal celý deň!) - ťapli si a urobil sa prepis.
Po dvoch mesiacoch ten kupujúci sa ozval, že chce peniaze späť, pretože auto mu ťahá nejako do strany, že geometria je porušená. To, že prešlo servisom a malo o tom protokoly - to že vraj si môže vyrobiť, kto chce. Že mu sused zamlčal ttú chybu. Ale v zmluve bola klauzula, že vozidlo bolo preskúšané, prehliadnuté, nemá žiadne chyby, že diagnostika nezistila ani konštrukčné skryté chyby.

A vieš čo sa napokon vykľulo? Ten kupujúci totiž tak trochu nezvládol jazdu a "trafil" obrubník (samozrejme, že geometria bola v háji).

Chcem tým naznačiť, že nie každý vedome predáva poškodené/nepojazdné vozidlo - často už záleží aj na novom majiteľovi.
Ty ak sa chceš súdiť - ty si POVINNÁ mu to dokázať. Môžeš to dokázať? Okrem toho - 8-ročné vozidlo už niečo má za sebou - PDF filtre sa zanášajú stále - je tam potrebná pravidelná výmena. Žhaviče sú spotrebák - štartovaním sa predsa opotrebujú, aditívum - niektoré dízlaky nepotrebujú pridávať, alebo aj čidlo za tie roky už nie je v 100% stave.
Žabinka
29.12.16,07:31
a toho predávajúceho si už vlastne oslovila? že sa ti auto kazí.. možno je to dáky seriózny pánko, ktorý bude prístupný k dákemu spoločnému riešeniu..;)
peterkos2
29.12.16,10:55
Chodíš tým autom krátke trasy?
dmc
29.12.16,12:37
"Kocurkovo" su hlavne ludia......
jelalim
29.12.16,13:16
Kupili ste 8 rocne auto, zaruka uz davno skoncila.

Ak chcete auto so zarukou, kupte si nove.
lujza.j
29.12.16,13:46
Auto pred kupou skontrolovane v servise?
sosak
30.12.16,04:51
Aký typ vozidla? Koľko má najazdených kilometrov?
vlado 33
30.12.16,05:21
Tieto diely o ktorých píšeš, podliehajú normálnemu opotrebeniu počas prevádzky vozidla, nie je to skrytá závada. Nemáš nárok na nič.
Chobot
30.12.16,07:20
Presne tak. Ľudia kúpia 8 a viacročné autá a potom sa čudujú, že sa kazia??!
sosak
30.12.16,07:27
.
sosak
30.12.16,07:32
Kúpila si si ojazdené osobné motorové vozidlo od fyzickej osoby - nepodnikateľa na základe neobchodnej kúpnej zmluvy, resp.kúpnej zmluvy o použitých veciach medzi občanmi a v tomto prípade žiadna povinná záručná doba neexistuje. Ale si mohla byť dostatočne starostlivá, predvídavá a opatrná, tj. aktívne sa pri kúpe zaujímať o ochranu svojich práv a v kúpnej zmluve dohodnúť s predávajúcim záručnu dobu - nič ti nebránilo.
Podľa par. 624 OZ, ak má použitá vec vadu, za ktorú zodpovedá predávajúci, má právo kupujúci na primeranú zľavu.
Musela by si dokázať že predávajúci o týchto vadách vedel pri predaji.
peterkos2
30.12.16,10:36
Bola si s ním aspoň na diagnostike?