KatkaPaľkova
28.12.16,19:52
S priateľom žijeme v Nemecku, a teda potrebujeme súhlas/licenciu k sobášu z nemeckej farnosti/diecézy. Chcem sa opýtať, či existuje nejaký ďalší spôsob pre prípad, ak túto licenciu nedostanete. Naozaj nemôžem mať bez toho sobáš v kostole? Ide o to, že priateľa zaevidovala pani z personálnej agentúry na nemeckých úradoch ako neveriaceho (je ale kresťan katolík so všetkými náležitosťami), neplatí tam kresťanskú daň. Preto nám nechcú potvrdenie vystaviť. Ak máte niekto skúsenosti, oceníme.
Vďaka
afrikánka
28.12.16,18:56
V kostole je možný cirkevný sobáš, kde jeden z páru je neveriaci, ale so sobášom súhlasí. Skúste sa na túto možnosť popýtať v Nemecku.
Takýmto spôsobom by bolo možné, aby ste sa zosobášili, hoci by to malo malú chybičku....ale najviac ide o prijatie sviatosti sobáša srdcom, preto by to mohlo vyhovovať.
ivka70
28.12.16,19:11
V Nemecku beru platenie cirkevnej dane vazne.
Tam naozaj sobas v kostole neplaticovi neurobia.
Bud nech si priatel zisti sko zmenit ateistu na katolika a zacat platit cirkevnu dan alebo na sobas v kostole v Nemecku zabudnite.
Predpokladam, ze ty tam cirkevnu dan rovnako neplatis.
A aj tak by priatel pri sobasi vystupoval ako ateista, ktory suhlasi s krestanskou vychovou deti (dava reverz), co zjavne nechcete.
KatkaPaľkova
28.12.16,19:33
Ja kresťanskú daň platím, rovnakú chybu som neurobila. Ale aj tak je to v tomto prípade asi jedno.
afrikánka
28.12.16,19:38
A nemôžete sa zosobášiť na Slovensku?
ivka70
28.12.16,19:44
A nejde to tak, ze sa on rozhodne stat veriacim? Na to snad maju nejaky postup.
afrikánka
28.12.16,19:48
počnúc krstom, prijať všetky sviatosti potrebné k sobášu...a je z neho veriaci v Nemecku + platenie cirk.dane
KatkaPaľkova
28.12.16,20:08
Možno áno, ale keď ma urobené všetky náležitosti na Slovensku, je to nielen stresujúce, ale aj náročné robiť odznova v Nemecku. Normálne strácam chuť na cirkevný sobáš, som sklamaná byrokraciou a je mi smutno z celého prístupu. Skúsime sa ešte popýtať. Ďakujem krásne za snahu pomôcť
kukučka
28.12.16,20:12
Ako dlho žije priateľ v Nemecku a neplatil daň? Mne sa ten druhý krst plus sviatosti akosi nepáči, nie pre náročnosť a čas, ale preto, že ich už má. Vyžiadala by som vo svojej farnosti potvrdenia. Ja na jeho mieste by som si sypala popol na hlavu, priznala sa a daň + prípadné penále doplatila. Môže ho to pred nemeckými úradmi postaviť do zlého svetla. Nič o tom neviem, je to len môj názor. Dobre si premyslíte, čo urobíte. Ak to teraz obídete, znovu to vyskočí pri krste detí.
KatkaPaľkova
28.12.16,20:20
:-( Je to na zaplakanie. Troška sa otrasieme a skúsime to riešiť ďalej.
afrikánka
28.12.16,20:24
Ak Ty platíš cirkevné dane, čo Ti bráni uskutočniť v Nemecku sobáš akože s "neveriacim"?
Dôležitý bude váš spoločný prístup k manželstvu, v súlade kresťanskej náuky. A to obstojí i pred Bohom.
KatkaPaľkova
28.12.16,20:57
My sa chceme sobášiť na Slovensku, ale potrebujeme súhlas z Nemecka, keďže tam žijeme 4 roky. Musíme si to pýtať na miestnej fare. Nemôžem si ho vziať ako neverca, lebo na Slovensku má porobené všetky náležitosti. Keď budú pýtať nejaké doklady, mohli by na to prísť.
KatkaPaľkova
28.12.16,20:58
Možno áno, ale je to ťažké. Skúsime.
afrikánka
28.12.16,21:05
Tak to je skutočne prekvapujúca byrokracia a pokiaľ viem takýchto sťažujúcich obmedzení je viac....cirkev zdôvodňuje, že potrebuje kvalitu a nie kvantitu
afrikánka
28.12.16,22:55
Mínuskári - keď už máte "svoj deň", prosím obchádzajte odpovede týkajúce sa viery, chorôb....neznevažujte....nezahrávajte sa
Karma je zdarma....a tomu verte
bettylou
29.12.16,11:36
To vám to ten "boh" parádne zariadil. A keby sa partner registroval v Nemecku ako kresťan a doplatil cirkevnú daň za tie roky, tak by to povolili?
bettylou
29.12.16,11:37
:D
buchač
29.12.16,11:43
KDH zuby nechty drží a bojuje za to, aby nedošlo k odluke cirkvi od štátu.

Lebo ak by k tomu prišlo ?
Ten odliv veriacich by bol solídny.
Takto len šmaria nejaké drobáky do zvončeka a fertig.

Potom by veriaci platili dve dane :
- kresťanskú
- nekresťanskú
A obe by boli kresťansko nekresťansky vysoké. ;)
jelalim
29.12.16,13:14
Nechapem, aky suhlas od nemcov potrebujete, ked vsetky nalezitosti sa robili na slovensku, aj sobas ma byt na slovensku.

Tam kde bol urobeny krst, vyziadate krstny list, tam kde bolo urobene prijmanie vyziadate potvrdenie. Vsetko sa da vybavit 2 telefonatmi za 4 minuty. aj s prestavkou na uvarenie kavy.

Ak sa beriete v kostole v ktorom nemal ani jeden z Vas prijimanie, ani krst, miestny farar vyziada suhlas.

Nemcov by som do toho vobec neplietol.
jslancik
29.12.16,14:03
afrikánka, nedá mi to "A to obstojí i pred Bohom" - na to si ako prišla? vieš niečo, čo pre nich znamená "kresťanská náuka"? napr. či poslúchajú v základnej veci, a síce nemajú sex mimo manželstva.
afrikánka
29.12.16,14:22
"A to obstojí i pred Bohom" som smerovala k aktu uzavretia manželstva a následnému manželskému životu...ich predmanželský sex a následne manželský sex som neriešila...je len málo kresťanov, ktorí dôsledne dodržujú prikázania, zvyčajne po 5-8 deťoch aj tak popustia...V manželstve sa vyskytne veľa iných príležitostí, kde je dobré a vhodné pamätať na manželský sľub....choroby, chudoba, vernosť...
buchač
29.12.16,15:30
Amiko ... že aký si dobrý...palec hore.
No schválne, niečo novšie nemáš ? ...teda aspoň pre mňa. ;)
buchač
29.12.16,17:19
:D :D :D
Ale šak v pohode...ja mám vlastnú vieru.
Ale snáď vieš, že Biblia a Korán majú veľa spoločné...či ?
afrikánka
29.12.16,17:23
A, že Boh je iba jeden....či sa oslovuje Alah, Budha, alebo akokoľvek ?
bettylou
29.12.16,18:00
sto bohov, tak toto pod tisíc bohov nie je
afrikánka
29.12.16,18:03
apage satanas.....
Takí, čo majú Deda Mráza, nemajú tieto problémy
misoft
29.12.16,18:06
...a na nás ananás.....
misoft
29.12.16,18:13
...a zoberiem do ruky kameň....
afrikánka
29.12.16,18:17
padol do vody kameň.........ako decká sme pána farára skomentovali
Tweety
29.12.16,18:23
u nás, ako deti, amen, zabil babu kameň
afrikánka
29.12.16,18:41
Že máš pravdu....ale čím sa sa ja rúhala? Čooo?
Odpoveď o daniach....
V mojom kostolíku do vody padol kameň.....inde brali do ruky kameň....dokonca zabil babu kameň....A ja zase najhoršia!
afrikánka
29.12.16,19:23
A čo myslíš tie ostatné Amen-kameň boli kde? Na nábožku, alebo v kostole......a bez farárka to nebolo...
Ako taký kresťan, by si mal poznať....., neposudzovať........
afrikánka
29.12.16,19:32
Počuj, z ktorej rozprávky si prišiel......ak pôjdeš do pekla, mňa tam neťahaj...
jelalim
29.12.16,21:20
kto by takyto suhlas pozadoval? matrikarku cirkevne veci nezaujmaju a farara v kostole zaujma kde bol pokrsteny
korela
29.12.16,21:27
Kresťanské Slovensko, kresťanský zástrčkový zákon.
taiko
29.12.16,21:41
Naco potrebujete suhlas z nemeckej farnosti ? Kto vam povedal, ze na sobas na Slovensku v slovenskom kostole, vykonany slovenskym fararom potrebujete suhlas nemeckeho farara ? Ved vy sa kludne mozte na Slovensku vziat a v Nemecku sa nadalej nechat povazovat za ateistov a teda neplatit cirkevnu dan.
taiko
29.12.16,21:43
podla mna ich tu troska zavadzas. Som presvedceny ze na cirkevny sobas na Slovensku nepotrebuju ziadny suhlas s Nemecka.
taiko
29.12.16,21:43
ivka, oni sa chcu brat na Slovensku
afrikánka
29.12.16,21:48
Kto tu podľa teba trošku zavádza???
Ak to smeruje ku mne, tak ti doporučím, aby si pozorne čítal, hlavne to, čo píše zadavateľka.
taiko
29.12.16,21:51
reagoval som na Teba. Mozno som nemal pouzit vyraz zavadzanie, ale skor nabadanie k zbytocnym aktivitam. Myslim si totiz ze odpovedou zadavatelke je odpoved od uzivatela jelalim.
afrikánka
29.12.16,22:00
Čítal si zadavateľku, že potrebuje súhlas z Nemecka...Zrejme sa už informovala v Nemecku aj na Slovensku. Kto z nás presne pozná cirkevnú byrokraciu, predpisy a požiadavky, aby jej mohol zodpovedne poradiť....tu si všetci môžeme len myslieť.
taiko
29.12.16,22:03
cital cital, nepoznam ani ja kanonicke pravo, len som sa inde docital, ze na uzvretie sobasa v inej farnosti potrebujes licenciu zo svojej (rodnej) farnosti. Teda za predpokladu, ze sa nenarodili v Nemecku na uzavretie sobasa na Slovensku by nemali potrebovat licenciu z Nemecka. Ergo akekolvek aktivity na ziskanie nejakej licencie z Nemecka su podla mna zbytocne a su vyprovokovane iba snahou nemeckej RKC o ziskanie EUR z cirkevnej dane.
Ja som sa zenil na Slovensku a veru ziadnu licenciu z NL odo mna nikto nepytal.
afrikánka
29.12.16,22:06
Prečo si jej to nedal ako odpoveď, pre ňu to môže byť cenná informácia a nie to tu vytiahnuť na x-tý koment.
Tak sám si takýto sobáš absolvoval a ideš takou oklukou na informácie, ktoré sú pre ňu dôležité.
taiko
29.12.16,22:09
ta odpoved uz tam je a nechcel som duplovat ;)
afrikánka
29.12.16,22:13
Bože taiko, ale odpoveď od človeka, ktorý mal podmienky k sobášu totožné s ňou, je predsa len hodnotnejšia z jej pohľadu, ako ktorákoľvek iná. Tieto komentáre ona už ani nemusí čítať. Prosím, napíš jej svoju skúsenosť v odpovedi.
taiko
29.12.16,22:24
Nepoznam kanonicke pravo, len som sa inde docital, ze na uzavretie cirkevneho sobasa na Slovensku potrebujes licenciu, len ak sa sobas ma uskutocnit v inej farnosti, nez Tvojej rodnej. V tom pripade tu licenciu vystavi Tvoja/vasa "rodna" farnost.
Teda za predpokladu, ze ste sa nenarodili v Nemecku, na uzavretie cirkevneho sobasa na Slovensku by ste nemali potrebovat licenciu z Nemecka, ale maximalne len zo svojej rodnej farnosti.
Ergo akekolvek aktivity na ziskanie nejakej licencie z Nemecka su podla mna zbytocne a su vyprovokovane iba snahou nemeckej RKC o ziskanie EUR z cirkevnej dane.
Ja zijem v NL, zenil som sa na Slovensku a veru ziadnu licenciu z NL odo mna nikto nepytal
KatkaPaľkova
30.12.16,06:10
Pytali sme sa v dvoch farnostiach a rovnaky odpal. Pani farari tvrdili, ze bez Toho papiera je cirk. so as neplatny.
KatkaPaľkova
30.12.16,06:14
Udajne to plati dva roky, zasadal kvoli tomu koncil. Bez Toho he cirk. sobas neplatny.
Dáša_
30.12.16,06:33
pýtali ste sa u vás na fare?
Dáša_
30.12.16,07:14
skús sa spýtať na tejto stránke http://vycapy-opatovce.fara.sk/index.php?action=otazkovnik Pán farár tam bežne odpovedá na položené otázky. Anonymne :) Len si dobre premysli, čo sa chceš vlastne spýtať.
buchač
30.12.16,07:28
Toto bude teda solídny komentár....a určite nie odpoveď !!!

Kuwa...nechápem.
Na jednej strane ste veriaci až do het...pomaly sa na kríži necháte ukrižovať.
Ale platiť to, čo sa má ?...to ani za Boha a ani Bohovi !!!

Ako tak pozerám a čítam poniektoré "rady" ?
Holanďan ma nesklamal....dokonca radí, ako sa vyhnúť zákonu, dani...


Kuwa...pokrytectvo prvého rangu...že vraj veriaci ?
Na ústach med a v ruke schovaný nôž...
Fujtajbl...nie jeden ateista je morálnejší ako veriaci.

P.S.:
Chce se mi zvracet...
afrikánka
30.12.16,07:33
Prosím ťa, len si neogrckaj gate.....
Dáša_
30.12.16,07:33
Samozrejme poznámka o tom, že mnohí ateisti sú morálnejší ako veriaci je pravdivá. Ale na druhú stranu, ani ty, ani ja, ani nikto z nás nemáme právo súdiť. To je na svedomí každého jedného čo robí, ako sa zachová. Len on jeden jediný sa bude za svoje činy zodpovedať. A teda, za seba musím povedať, aj môj pohľad sa vekom vyvíja. A veci, ktoré sa mi pred pár rokmi zdali normálne dnes už posudzujem inak. Ale to je zase len a len môj uhol pohľadu a to, ako si to vysvetľujem.
afrikánka
30.12.16,07:45
A ešte sa chodí povinne na predmanželskú náuku? My s manželom sme museli, ale ako je to dnes?
misomiso
30.12.16,07:45
Mozem sa opytat, v akej vyske sa v Nemecku plati cirkevna dan? Vyzera to, ze si tam z toho robia riadnu zarobkovu cinnost. Na druhej strane asi treba poznamenat, ze tam zrejme cirkev nie je financovana statom, takze je to asi jediny mozny model, a k nam to pride, ked sa schvali odluka cirkvi od statu.
lujza.j
30.12.16,07:50
Aj dan solidarnosti maju...pre "vychodne nemecko"...teda ak ju andžela nezrusila...
Mila123
30.12.16,07:50
lujza.j
30.12.16,07:55
Moj byv.kolega...veriaci az do het...ked som mu povedala,ze v de sa pekne kešuje dan ostal:eek: no ale to snad nie je povinne ale dobrovolne...takze asi tak....
Je to nejake percento z platu....moj chlap v dotazniku kedze je neznaboh aj tak zaskrkol,ze bez ...nikto to za neho nevypisoval
buchač
30.12.16,08:00
Amiko (Dnes 09:33) velmi "solidny" - hlavne podla teba
========================
Mám dojem, že si jeden z tých černokabátnikov.
Veriaci až do het, neuznať pohľad aj druhej strany.

Ozaj...v nedeľu asi ideš rovno do nákupného strediska...alebo do krčmy ???

P.S.:
Solídny ?
Ešte som sa krotil....to si píš.
buchač
30.12.16,08:02
Dáška...úplne s Tebou súhlasím.
Tie dve posledné vety sú učebnicové.

Ale ja predsa nesúdim...dávam len a len názor.
buchač
30.12.16,08:11
jslancik (Včera 16:03) vieš niečo, čo pre nich znamená "kresťanská náuka"? napr. či poslúchajú v základnej veci
=====================

NEBLÁZNI...
Hovno a trt to pre nich znamená.

Keby niečo znamenala, tak sa tu nevyskytne takáto téma.
taiko
30.12.16,08:22
Co plati 2 roky ? Kvoli comu zasadal koncil ?
afrikánka
30.12.16,08:25
Amiko, mám dojem, že si nepochopil buchača...hoci píše aj za seba
Prečo si svoj koment zmazal?
taiko
30.12.16,08:34
ak sa dobre pamatam v NRW regione ( Dusseldorf ) to bolo 9% zo zaplatenej dane
ivka70
30.12.16,17:10
to doplnila az neskor, ked uz moje odpovede boli napisane
maria58
30.12.16,18:42
Priateľ je praktizujúci veriaci? Neviem, čo znamená poznámka, že je kresťan so všetkými náležitosťami. Ide o to, či skutočne žijete a praktizujete vieru, alebo sa chcete sobášiť v kostole len z folklóru, alebo kvôli rodine. Inak by Ste neobchadzali cikrevné zákony, a napr. by Ste sobáš riešili tak, ako Vám radia v príspevkoch, to znamená v rodnej farnosti veriaceho partnera na Slovensku. Predsa v tom by nebol problém. Jedine v tom prípade, že nie Ste praktizujúcimi katolíkmi a len ste boli pokrstení, lebo rodičia Vás dali pokrstiť. A tým to hádam neskončilo. Verím, že si to všetko vyriešite a budete sa tešiť zo sviatosného manželstva, to je úplne jedno kde, či v Nemecku alebo v domovine.
ivka70
30.12.16,18:59
predpokladam, ze "rodna" farnost je ta, kde byvas, a ak maju bydlisko obaja v Nemecku, je takou farnostou ta Nemecka
afrikánka
30.12.16,19:13
Kresťan so všetkými náležitosťami, zrejme bolo myslené, že má sviatosť krstu, prvé sväté prijímanie a sviatosť birmovania, čo je potrebné k prijatiu sviatosti manželstva
taiko
31.12.16,06:40
aha, to som si neuvedomil. Ospravedlnujem sa
misomiso
31.12.16,10:23
To tou chujovou neprehladnou novou Poradou. Mieasaju sa tu odpovede s komentarmi, clovek nema sancu zistit, kto dopisal novy prispevok, ked je tu v jednej teme suasne 15 "komentarovych" vlakien, ktore si ziju svojim vlastnym zivotom. Richard to prekomplikoval. Prave citam knihu o tom, ako uspesni lidri vzdy presadzovali v akomkolvek biznise jednoduchost ako absolutnu prioritu. Je to presne tak, cim komplikovanejsie, tym horsie.
afrikánka
31.12.16,14:36
buchač, podstata, myšlienka tvojho komentáru, je kruto pravdivá. Veru, týka sa mnohých "veriacich", ktorí sú dobrí kresťania len v kostole.....
Je škoda, že si túto nahú pravdu zaodel do nedôstojného šatu.
afrikánka
01.01.17,16:57
Katka, ešte sa pristavím pri Tvojom probléme, kde Ti vlastne cirkevné predpisy znemožňujú uskutočniť sobáš.
Vydávala som sa v rokoch totality, kde sa za platný uznával iba úradný sobáš. Kto chcel mať cirkevný sobáš, uzatvoril ho "pomimo", mohol mať dva sobáše. V situácii, keď to nebolo politicky vhodné pre rodinu, sobáše sa dali vybaviť "po protekcii" i mimo farnosť. Náš cirkevný sobáš sa mal uskutočniť v "tajnosti" 150 km od nášho rodiska, krstu. Tento ochotný kňaz z Oravy však náhle zomrel a náš sobáš sa nekonal. Po pár rokoch sme sa pokúšali o sobáš v našej farnosti.....bol zamietnutý kňazmi Pacem in terris - bolo to združenie rímskokatolíckych duchovných kolaborujúcich s komunistickým režimom.
Po tzv. páde komunizmu sa náš sobáš uskutočnil až na tretí pokus. Dovtedy, aj potom náš manželský život bol úplne bežný a zotrváva dodnes.
Aby som sa dokázala vnútorne zmieriť s následkami politických zvratov, predpisov a následného "šaškovania" všeobecne, aj vrátane cirkvy, prijala som za životné krédo vyjadrenie svätého Norberta zo Xantén: "Lepšie jedno úprimné povzdychnutie k Bohu, ako bezmyšlienkovité opakovanie modlitieb".
Preto je vo vás oboch, ako pristúpite k manželstvu a aký manželský život povediete. Cirkevný sobáš vám nezaručí jeho pretrvanie.
Ak vám bude záležať na sviatosti sobáša, môže sa vám podariť aj po rokoch...kto vlastne zaručí stálosť dnešných nezmyselných predpisov do budúcna ? ? ?
taiko
02.01.17,19:55
@KatkaPalkova : pytali ste sa vo farnostiach v Nemecku, ci na Slovensku ?
taiko
02.01.17,19:55
Nie, " rodna " farnost je ta, kde Ta krstili.
vicktor
03.01.17,14:58
Toto je priam usmevna tema.
"priateľa zaevidovala pani z personálnej agentúry na nemeckých úradoch ako neveriaceho" - no asi nie sama od seba, ale kamosko tak vyplnil formulare.
Ako casto sa plati krestanska dan? Mesacne? V rocnom zuctovani?
Isty Peter zaprel Krista 3x dokial kohut zaspieval. Tento vtacik tolkokrat zaprel, kolkokrat si hrst striebornych strcil do vlastneho vrecka.
Ze vraj krestan co tuzi potajme sa vziat na Slovensku aby v Nemecku nevedeli.
Nandrolon
04.01.17,08:19
Ja myslím, že pri takomto prístupe je ten sobáš zbytočný a vôbec sa netreba ani brať :-))
Nandrolon
04.01.17,08:24
Pred Bohom nikdy neobstojí človek, ktorý je "akože veriaci" ale dobrovoľne sa vydáva ako ateista. Už som to písal vyššie. V takom prípade by som so sobášom ani neuvažoval, nakoľko tam žiadna viera neexistuje. Možno tak viera v to, aby som ušetril na dani :-))
Nandrolon
04.01.17,08:36
Sranda, ak niekto napíše pravdu ako je to v skutočnosti, hneď je na konci, aspoň som to znížil o 1 bod...
Nandrolon
04.01.17,08:40
Takže v skutočnosti nejakých 2-2,4 % zarobeného príjmu. Tak málo stačí, aby sa ľudia ukázali, kde vlastne patria :-))
forgisto
05.01.17,20:19
ak sú obaja pokrstení, nemôže sa vydávať za nepokrsteného. Farnosť kde by sa zosobášili vedie evidenciu sobášov aj zo zápisom či ide o sobáš pokrsteného alebo nie, ak by sa prišlo na nezhodu mohlo by to viesť k neplatnosti obradu a následne i manželstva
forgisto
05.01.17,20:45
Podľa kánonického práva rozhoduje o príslušnosti k nejakej farnosti aj dĺžka pobytu na jej území. Pri otázke teda chýba ešte upresnenie ako dlho žijete v danej nemeckej farnosti a taktiež či obaja ste zo Slovenska. Ďalšou dôležitou skutočnosťou je, že kde máte trvalý pobyt, či v Nemecku alebo aspoň jeden z vás má ešte na Slovensku. Pri uzatváraní sobáša a získaní povolenia je ešte dôležité aj miesto kde chcete mať sobáš, či ide o sobáš v mieste trvalého pobytu alebo nie...