renix1
05.07.06,16:06
Prosím o pomoc. Pri odberateľskej faktúre, ktorá je vystavená v EUR - na zaúčtovanie beriem kurz NBS ku dňu vystavenia faktúry? - ako dátum vzniku pohľadávky? PÚ
AltaKE
05.07.06,15:34
§ 26
Prepočet cudzej meny a zaokrúhľovanie dane
(1) Ak sa požaduje platba pri dodaní tovaru, dodaní služby alebo nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu v cudzej mene, prepočíta sa na účely určenia základu dane na slovenskú menu kurzom vyhláseným v kurzovom lístku Národnej banky Slovenska platným v deň vzniku daňovej povinnosti. Osoba povinná platiť daň môže používať na prepočet cudzej meny na slovenskú menu kurz platný podľa colných predpisov v deň vzniku daňovej povinnosti; rozhodnutie používať kurz platný podľa colných predpisov sa musí písomne oznámiť daňovému úradu pred jeho prvým použitím a je záväzné počas celého kalendárneho roka. Pri oprave základu dane podľa § 25 sa použije kurz, ktorý sa použil pri vzniku daňovej povinnosti.
renix1
05.07.06,16:41
ďakujem za odpoveď. Zaujíma ma ešte kurz podľa zákona o účtovníctve.
AltaKE
05.07.06,17:43
ďakujem za odpoveď. Zaujíma ma ešte kurz podľa zákona o účtovníctve.

Aj z pohľadu zákona o účtovníctve mi to vychádza rovnako, hovorí o tom § 24
(2) Ak tento zákon neustanovuje inak, majetok a záväzky vyjadrené v cudzej mene prepočítava účtovná jednotka na slovenskú menu kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska platným ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu, ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, a k inému dňu, ak to ustanovuje osobitný predpis. 34)

a deň uskutočnenia účtovného prípadu je definovaný v postupoch účtovania v §2, ods. 1


Deň uskutočnenia účtovného prípadu

(1) Dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň splnenia dodávky, platby záväzku, inkasa pohľadávky, započítania pohľadávky, postúpenia pohľadávky, prevzatia dlhu, poskytnutia a prijatia preddavku, úhrady úveru alebo pôžičky poskytnutím nového úveru alebo pôžičky, zistenia manka na majetku a záväzkoch, schodku, prebytku majetku, škody na majetku, vkladu do obchodnej spoločnosti a družstva, pohybu majetku vo vnútri účtovnej jednotky a deň zistenia ďalších skutočností vyplývajúcich z osobitných predpisov alebo z vnútorných podmienok účtovnej jednotky, ktoré sú predmetom účtovníctva a ktoré v účtovnej jednotke nastali a účtovná jednotka má k dispozícii potrebné podklady, ktoré dokumentujú tieto skutočnosti.

Daňová povinnosť podľa zákona o DPH vzniká dňom dodania tovaru a deň splnenia dodávky je podľa mňa tiež deň dodania tovaru, takže pri odberateľskej faktúre mi vychádza použiť kurz NBS zo dňa dodania tovaru, resp. splnenia dodávky.
dúfam, že dobre rozmýšľam... ;-)
renix1
06.07.06,16:28
ďakujem za vysvetlenie. Ja som dávala kurz NBS k dátumu vystavenia faktúry, ktorý je neskorší ako dátum dodania služby. Tak to mám asi zle.