b-u-k-o
29.12.16,19:07
Som zamestnanec v TPP, okrem toho som si otvoril eshop. Fungujem systemom preposielania objednavok kde len fakturujem proviziu aby som sa zmestil do cca 5.000€ aby som nemusel platit dvojite odvody a aby ich platil za mna zamestnavatel. Lenze teraz chcem ineho dodavatela a u toho budem musiet brat tovar na sklad a automaticky sa mi obrat zvysi nad tych 5.000€. ako to urobit aby som nemusel platit odvody navyse?
avalik
29.12.16,18:21
ziadne odvody navyse nebudes platit, budes platit odvody rovnako ako ini, ktori maju vymeriavaci zaklad zamestnanca a SZCO zaroven
b-u-k-o
29.12.16,18:23
mozno som to zle zformuloval, chcem docielit to aby odvody platil len zamestnavatel kde som na TPP a ja zo zivnosti nie
Katy a R
29.12.16,18:27
žiadne odvody navyše nebudeš platiť - pretože odvody sa platia podľa dosiahnutého príjmu.
Samozrejme - tam, kde sú stropy a ty ich prekročíš, z toho prekročeného VZ už odvody neplatíš.
upresnenie: výška odvodov sa počíta z VZ (vymeriavací základ)
Mila123
29.12.16,18:27
pre ZP je to cesta nemožná.......pre SP iba v prípade, že ročný príjem je nižší ako 12 x min. VZ, teda platí k 01 07 2016 - povinnosť platiť poistné má za obdobie od 1. júla 2016 SZČO, ktorá dosiahla za rok 2015 príjem z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa osobitného predpisu alebo výnos súvisiaci s podnikaním a s inou samostatnou zárobkovou činnosťou vyšší ako 5 148,00 EUR (12 x 429,00 EUR).
b-u-k-o
29.12.16,18:31
z prijmu alebo z obratu? uvediem na priklade, za rok objednam tovar od dodavatela za 10.000€ predam ho za 13.000€ s 3.000€ ziskom, znamena to ze za TPP si odvediem normalne odvody ako doteraz a za SZCO cast nemusim platit nic lebo sa zmestim do tej hranice 5.000? prepac ze to pisem ako "somar" ale nevyznam sa v tom a chcem si to ujasnit, pretoze niekto mi tvrdi ze odvody sa platia z obratu, niekto ze z cisteho zisku. Cize moj priklad je spravny?
Mila123
29.12.16,18:36
pre teba príjem a aj obrat je 13000,- za predpokladu, že ti v tom danom roku aj zákazník zaplatí....
ty píšeš o 3000 € čo je čiastkový základ dane.....
teda z tvojho prípade pre SP platíš poistné.....
1maaja
29.12.16,19:04
Ak prekrocis rocny prijem cca 5100 eur bez vydavkov zo zivnosti, platit do socpoist musis. Da sa to trochu usmernit uhradami faktur. To zn.ze ak zistis, ze v 11/2016 uz mas prijem 5100, tak si nechas poslednu VydFa zaplatit az v r.2017 po dohode s dodavatelom. Toto sa da iba pri prijme cca tych 5100 eur rocne. Pri vyssich prijmoch neporiesis nic a budes platit do socpoist odvody
veronikasad
29.12.16,19:05
V zdravotnej poisťovni pri súbehu zamestnania a podnikania nemusíš platiť preddavky z minimálneho vymeriavacieho základu, ak skutočný vymeriavací základ je nižší ako minimálny.

V SP - ak nemáš max. vymer. základ zo zamestnania - sa bohužial plateniu odvodov nevyhneš, ak tvoj ročný príjem=tržby, nie základ dane, presiahne 12-násobok min.vymeriavacieho základu. Pre povinnú registraciu od 1.7.2017, resp. 1.10.2017 (ak oznámiš predlženie lehoty na podanie DP za rok 2016) platí suma 12*441,50€ - bez ohladu na počet mesiacov podnikania.
b-u-k-o
30.12.16,13:44
a ako by sa to dalo legalne obist? ostat zamestany, zalozit jednoosobovu sro? ale zas by som musel zaplatit danovu licenciu,co? proste mne je jasne ze pri objednavkach tovaru tu hranicu 5.100€ prekrocim raz dva...
Katy a R
30.12.16,13:58
neviem čo chceš obchádzať ?;) min obrat pre povinnosť platenia SP je daný zákonom, aj minimálny VZ, ale aj maximálny VZ. (inak ja som najskôr myslela, že máš na mysli 5 tis mesačne) . tieto veci si treba si pozrieť - zák o SP a aj o ZP.
- ešte je riešenie ako neplatiť - nepodnikaj :) - resp, skončiť môžeš hocikedy :)
b-u-k-o
30.12.16,14:11
ja nechcem hrabat miliony, jednoducho sa chcem postarat o syna a splatit hypoteku skor ako za 30r. lenze ked uz platim odvody aj v normalnom zamestani a pri zivnosti ak prekrocim 5000 hoc len o malo naparia mi dalsich cca 150€ mesacne na odvodoch co si nebudem moct dovolit. je to cele blbe, lebo ked objednam tovar od dodavatela za cely rok za 4.000€ a predam za 5.500€, zarobim za rok cisteho zisku 1500€ a vznikne mi povinnost platit odvody a na nich dam 1.800€ , jednoducho dam viac na odvody ako zarobim, namiesto maleho prilepsenia si musim doplatit z TPP zamestnania :(
Katy a R
30.12.16,14:18
ešte raz - neplatíš dvojité odvody. odvody platíš podľa toho, aké príjmy dosahuješ a podľa pravidiel, ako aj všetci ostatní.
a koniec koncov - zo súčtu obidvoch VZ sa ti rátajú aj prípadné dávky SP (dôchodky, nemocenské...)
- ak si naozaj myslíš, že budeš stratový - nepodnikaj ;)
Dáša_
30.12.16,15:14
možeš zaloťiť sro, prvý rok licenciu neplatíš, od roku sa tuším licencie plánuju rušiť. Naviac, ak nie si platiteľ dph je suma 480 furt nižšia ako 12x odvody.
Len si treba uvedomiť, že sro ma aj zložitejšie učtovanie, takže učtovníctvo stojí viac. Naviac, keď sa rozhodneš zrušiť FO, tak je to vcelku jednoduché. Zrušiť sro je už náročnejšie na čas aj peniaze.