Gabriel 1986
30.12.16,15:34
Ahojte.Chcem si nechať poradiť aké možnosti sú v našej legislatíve. Mám dobrú ponuku na zmluvu čo by som bral ako poistku,že vždy budem mať príjem. No a po novom roku to vypadá tak že by som mohol rozbehnúť aj podnikanie myslím tým výrobu a dodávku výrobkov. Teraz som živnostník a kreslim pre viacero firiem a nechcel by som platiť duálne odvody. A podnikal by som v odvetví v akom by som bol zamestnaný.nieje to problém? Ďakujem
veronikasad
30.12.16,14:46
Ak tvoj príjem z podnikania presiahne 12-násobok min. vymer základu za kal.rok (bez ohladu na počet mesiacov podnikania), "dualnym" odvodom do sociálnej poisťovne od 1.7. nasl. kal. roka sa nevyhneš
Gabriel 1986
30.12.16,15:16
A keby som živnosť ukončil a založil s.r.o alebo a.s. ?
veronikasad
30.12.16,15:31
Podvojné účtovníctvo nerobím... s,r.o. aj a.s. sú právnické osoby, k "svojim" peniazom sa dostaneš až po zdanení, ak si ich nechceš vyplácať ako zamestnanec. Ako zamestnanec však na odvodoch v porovnaní so SZČO nič neušetríš...
casper27
30.12.16,19:57
Keď Tvoje zamestnanie a podnikanie nebudú mať stret záujmov (hlavne konkurenčná doložka), tak si založ živnosť a po cca 1/2 roku uvidíš ako na tom si. Hlavne si nájdi dobrého účtovníka (inzeráty, net ale naj je odporúčanie od známych) a s ním konzultuj ďalšie kroky.
Gabriel 1986
08.01.17,09:54
Napadla ma taká vec:pozastavil by som živnosť na 1 rok,zatiaľ by som bol len zamestnanec,po roku by som obnovil živnosť tým pádom by som platil za živnosť dobrovoľne odvody do ZP a do SP by som bol oslobodený pokiaľ by som neprekročil v živnosti ten 12nasobok min mzdy. Takto by to šlo aby som neplatil bualne odvody, či?
veronikasad
08.01.17,11:13
Ak tvoj príjem za rok 2016 prekročil limit pre povinnú registráciu v SP, táto ti zanikne až 30.6.2018. Takže rok prerušenia živnosti ti stačiť nebude