galko
01.01.17,12:19
Dobrý deň, chcel by som sa spýtať, aký je vhodný priemer potrubia ústredného kúrenia pri samotiaži, od kotla na prízemie a potom na manzardku. Za odpoveď ďakujem - Galko.
dmc
01.01.17,11:52
Ono spad potrubia nieje az tak podstatny - postaci 1-3 percenta ovela dolezitejsie je ze kotol musi byt pod urovnou radiatorov, expanzka nad ich urovnou - musia sa pouzit vecsie priemery vedenia - idealne zvarana ocel - vyhybat sa 90 a viac uhlom a co najmenej regulacnych prvkov zmensujucich priemer potrubia.
pavol54
01.01.17,13:06
kvôli väčším priemerom je treba ohrievať viac vody čo predstavuje podstatne vyššie náklady ako náklady na obehové čerpadielko a štvorcestný ventil v uzavretom systéme, kotlová teplota musí mať optimálnu pracovnú teplotu. A vôbec vyrába ešte niekto kotol pre samospád?
legolas
01.01.17,15:27
...každý kotol na tuhé palivo sa môže použiť pre samospád...
afrikánka
01.01.17,15:41
Pre samospád sa dá použiť i obehové čerpadlo pre lepšiu cirkuláciu vyhrievacieho média
pavol54
01.01.17,18:53
v tom prípade to nie je samospád, ale nútený obeh.
afrikánka
01.01.17,19:27
Máš pravdu, zle som sa vyjadrila....ide o možnosť zhotovenia núteného obehu s čerpadlom...
galko
03.01.17,14:19
Ďakujem Pavol za komentár, samospád volím preto, lebo ústredné kúrenie robím na chate hlboko v horách, kde nie je elektrina, ale je tam dosť dreva, takže náklady tvoria len poplatok za drevo. Ale chcem sa spýtať, aká je optimálna pracovná teplota kotla ? S pozdravom - Galko
pavol54
03.01.17,15:21
To si najprv vyhľadaj vhodný kotol pretože dnešní výrobcovia kotlov konštruujú s vyššou účinnosťou a tam je spravidla aj nútená ventilácia a ako budeš riešiť bod mrazu v teplonosnom médiu v dobe keď tam nebudeš? Ja by som to riešil teplovzdušne aj tam stúpa teplejšie médium hore a vzduch pod nula ti prieduchy nepotrhá
sosak
03.01.17,15:36
Optimálna pracovná teplota kotla je vtedy, aby sa nerosil a nedechtoval. Viac si prečítaš: https://www.google.sk/search?q=dechtovanie+kotla+na+drevo&ie=utf-8&oe=utf-8&client=firefox-b-ab&gfe_rd=cr&ei=TdJrWJiIN7Ds8weOsofIBg
galko
05.01.17,06:02
Ďakujem Pavol54 za príspevok, je vidno, že myslíš na všetko, - zamrznutie vody v systéme ÚK by som poriešil pridaním nemrznúcej zmesi, ktorá sa dá kúpiť v obchodnej sieti.
galko
05.01.17,06:12
Kotol, sporáky aj kachle dechtujú len vtedy, ak uzavrieme všetky klapky, poklesne teplota a spalovacie zariadenie tak nemá dostatočný ťah.