mtd1
05.07.06,21:56
Ahojte poradaci,

mam k Vam velku prosbu.
Potrebujem poradit k zalozeniu s.r.o.
Tu je niekolko mojich otazok:
1, Este stale pri zalozeni s.r.o. jednym spolocnikom plati zakon
513/1991 Z.z.paragraf 56 az 75 a 105 az 153?
2, Pocula som, ze tvorba rezervneho fondu uz nie je povinna.
Je to pravda?
Ak ale este plati povinnost, je lepsie vytvorit rez.fond hned pri zalozeni firmy alebo na konci roka zo zisku?A v akej vyskem odporucate?
3,Ako je to so splatenim zakl.imania pri jednom zakladatelovi?
Musim splatit cele naraz? 200 000skk
Mozem to urobit fiktivne, nie na ucet?Musim o tom urobit nejake cestne prehlasenie u notara?
Alebo vlozit v den zalozenia 200 000 a hned na dalsi den vybrat bez uvedenia dovodu do uctovnictva? Je to vobec mozne?Peniaze potrebujem na obchodovanie.
Co by bolo lepsie?
4, Sidlo firmy by som chcela uviest v mieste trvaleho bydliska.V liste vlastnictva mam podielove vlastnictvo 80per.Mozu z toho dobuducna plynut nejake problemy?Napr.pri predaji nehnutelnosti a tak.

Velmi by mi pomohli Vase rady, pretoze zakladatelsku listinu chcem spisat sama a touto formou sa tuzim vyhnut vaznejsim chybam.

Vsetkym velmi dakujem.
Papa






Prosim poradte mi
Gabriela Horváthová
07.07.06,12:54
Papa,
aj ja mám taký istý problém a neviem sa z toho vymotať. Je možné naozaj spraviť pre seba pracovnú zmluvu, keď som majiteľom s.r.o., na určitú sumu a z toho platiť odvody?
gigi
Gabi03
07.07.06,13:09
Iba v čom som si istá:
pre mtd1:
Tvorba rezervného fondu pri sro-čke nie je povinná.
Splatenie základného imania: pri spoločenskej zmluve napísanom notárom musíš určiť správcu vkladu, kde tie peniaze uložíš, resp. min. 30%. Ostatné zostane ako upísané nesplatené základné imanie. Po zápise v OR môžeš založiť bankový účet, kde by ti správca vkladu mal previesť zaplatené ZI (200.000 Sk alebo min. 30%). Myslím, že potom tie peniaze môžeš vybrať a použiť na obchodovanie.
pre Gabrielu:
Pri sro-čke musí byť určený štatutárny orgán - konateľ. Väčšinou to býva aj spoločník-majiteľ. Ako konateľ si môžeš urobiť pracovnú zmluvu a týmto určite budeš mať pracovno-právny vzťah ako akýkoľvek iný zamestnanec, čiže z toho platíš odvody.
Gabriela Horváthová
07.07.06,13:23
Ja momentálne nemám tých 200000,- Sk na založenie s.r.o.,. Ako by som to mohla vyriešiť? Môžem to tak že len určitú čiastku zaplatím až potom by som doplatila dlžnú čiastku?
Vďaka gigi
Gabi03
07.07.06,13:34
Ja momentálne nemám tých 200000,- Sk na založenie s.r.o.,. Ako by som to mohla vyriešiť? Môžem to tak že len určitú čiastku zaplatím až potom by som doplatila dlžnú čiastku?
Vďaka gigi

Práve som pozera obchodný zákonník takže podľa § 111 ods. 2: "Ak spoločnosť založil jeden zakladateľ, môže sa zapísať do obchodného registra, len keď je v plnej výške splatené jej základné imanie."
Inak pri peňažnom vklade 30 %.
V tvojom prípade by som to riešila nejakým vkladom veci, napr. autom, strojom, budovou a pod.
babenko1
07.07.06,14:04
najčastejšie sa to robí tak, že zákl. imanie je "zaplatené" do pokladne
Gabriela Horváthová
07.07.06,16:38
Tak do pokladne vložím 200000,-?
gigi
Greg
10.07.06,11:08
Papa, k Tvojim otázkam toľko:
1. ano, pri založení sro stále platí Obchodný zákonník, nie síce všetky ustanovenia, ktorá spomínaš, ale v zásade skoro všetky.

2. Tvorba rezervného fondu povinná je viď § 124 ods. 1 ObchZ - nestanovuje sa, že spoločnosť "môže" vytvárať RF ale že spoločnosť ho "vytvára"

§ 124

(1) Spoločnosť vytvára rezervný fond (§ 67) v čase a vo výške, ktorú určuje spoločenská zmluva; ak sa rezervný fond nevytvorí už pri vzniku spoločnosti, je spoločnosť povinná ho vytvoriť z čistého zisku vykázaného v riadnej účtovnej závierke za rok, v ktorom sa zisk po prvý raz vytvorí, a to vo výške najmenej 5% z čistého zisku, nie však viac ako 10% základného imania. Tento fond je povinná každoročne dopĺňať o sumu určenú v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však vo výške 5% z čistého zisku vyčísleného v ročnej účtovnej závierke, až do dosiahnutia výšky rezervného fondu určenej v spoločenskej zmluve alebo v stanovách, najmenej však do výšky 10% základného imania.

3. Obchodný register vôbec neskúma, či ZI bolo reálne splatené, stačí mu len vyhlásenie správcu vkladov, že splatené bolo, lebo on ručí za to, že toto vyhlásenie je pravdivé. Bežne sa to robí tak, že ZI sa splatí v hotovosti do pokladne, už som videl aj prípady, že vôbec neexistovalo