Steven111
05.07.06,22:03
Ahojte poradaci, zakladám účtovnú firmu a chcel by som sa poistit aj zodpovednost aj majetok, a pocul som ze zodpovednost treba povinne poistit poradte prosim vas kde je najlepsie sa poistit a ci je povinne sa poistit...vdiki...:)
babenko1
06.07.06,04:33
ak by si si dal vyhľadávnie, nájdeš to tu už rozbrané :)
Zoltán Kovács
06.07.06,05:01
Poistenie účtovnej agentúry, resp. kacelárie nie je povinné, ale odporúča sa. Skús sa stránkach poisťovní Česká poisťovňa Slovensko, Kooperatíva atď....
Všetko najdeš na nete, resp. v ostatných diskusiach na porade, len treba hladať.

Ak dobre viem povinnosť poistiť sa majú daňoví poradcovia a audítori.
Viera123
06.07.06,05:55
Ahojte poradaci, zakladám účtovnú firmu a chcel by som sa poistit aj zodpovednost aj majetok, a pocul som ze zodpovednost treba povinne poistit poradte prosim vas kde je najlepsie sa poistit a ci je povinne sa poistit...vdiki...:)
Steven111 pracuje sa na tom, akonáhle budem mať materiály v rukách, dám vedieť, vypíšem to na Poradu, lebo táto problematika myslím, zaujíma viacerých Poraďákov. Takže, chvíľu strpenia :).
Viera123
12.07.06,20:54
Prikladám základné info k uvedenej problematike:
Poistenie sa vzťahuje iba na živnostníkov, ktorí pracujú na základe živnostenského oprávnenia a nie na osoby, ktoré sú v pracovno-právnom pomere. V predmete svojej činnosti musia mať uvedené: vedenie účtovníctva alebo vedenie účtovnej evidencie.
Poistnú zmluvu z tejto zodpovednosti je možné dojednať minimálne na jeden rok a maximálne na päť rokov. Platenie je možné polročne alebo ročne bez navýšenia pri polročnom platení.
Poistná suma (t.j. suma, na kt. ste poistení) je buď 500 tis. Sk alebo 1 milión korún. Poistné je závislé od obratu v Sk. Do obratu 300 tis. sk je poistné 3 750 Sk/rok - pri poistnej sume 500 tis. Sk a pri poistnej sume 1 mil. Sk je poistná suma v tom istom rozpätí obratu - teda do 300 tis. Sk - 4 300 Sk/rok. (Sumu pri vyšších obratoch môžem v prípade záujmu dopísať.)

Predmet a rozsah poistenia:
1/ poistenie sa vzťahuje na zodpovednosť za škodu spôsobenú poskytovaním služieb vedenia účtovníctva, ktoré podľa príslušných právnych predpisov účtovník vykonáva.
2/ z poistenia zodpovednosti za škodu má poistený právo, aby za neho poistiteľ v prípade poistnej udalosti nahradil:
a/ majetkovú škodu spôsobenú tretej osobe, vzniknutú v priamej súvislosti s výkonom poistenej činnosti.
b/ škodu na živote, zdraví alebo na veci spôsobenú tretej osobe, pokiaľ bola spôsobená iba v súvislosti s prevádzkou priestorov poisteného, v ktorých vykonáva výlučne poistenú činnosť, za ktorú poistený zodpovedá v dôsledku svojho konania alebo vzťahu z doby trvania poistenia.
3/ poistenie sa vzťahuje aj na zodpovednosť za škodu spôsobenú povinnosťou poisteného nahradiť finančné sankcie, pokuty alebo penále, uložené orgánom daňovej správy klientovi poisteného v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi. Poistiteľ nahradí za poisteného iba také finančné sankcie, pokuty alebo penále, ktoré boli uložené klientovi poisteného (poškodenému) v priamej súvislosti s vykonávaním poistenej činnosti poisteným a ktoré neboli uložené v trestnom konaní.
4/ poistenie sa vzťahuje aj na zodpovednosť za škodu spôsobenú tretej osobe v súvislosti s vykonávaním poistenej činnosti osobami, ktoré oprávnene konali v mene poisteného ako jeho zamestnanci, za podmienky, že všetci boli menovite uvedení so svojim odborným zameraním a kvalifikíáciou v poistnej zmluve a za všetkých bolo platené poistné.
5/ poistenie sa vzťahuje na zodpovednosť za škodu vzniknutú činnosťou poisteného podľa právnych predpisov Slovenskej republiky a pre subjekty so sídlom na území Slovenskej republiky.

Čakacia doba je štyri mesiace, (samozrejme, aby sa predišlo prípadným špekuláciám) a škody, pokiaľ boli zapríčinené a nastali počas účinnosti poistenej zmluvy, sú nahraditeľné, pokiaľ boli uplatnené najneskôr do troch rokov po jej zániku. Tiež je veľmi dôležité, že poisťovňa kryje len tú zodpovednosť, pokiaľ poistený vykonával činnosť pre poškodeného klienta na základe písomnej zmluvy. Spoluúčasť je 20 % z poistného plnenia, najmenej však 2 000,- Sk.
Zľavu na poistné je možné poskytnúť iba certifikovanému účtovníkovi, ktorý je registrovaný v Sl. komore certifikovaných účtovníkov.

Toľko pre začiatok. Ak máte záujem o viac info, môžete sa pýtať, pravdepodobne budúci týždeň mám rokovanie priamo s pracovníčkou ústredia poisťovne, pokiaľ vám nebudem vedieť poradiť hneď, tak vám poradím po tom rokovaní. Doteraz som poznala iba klasický produkt: Poistenie zodpovednosti za škodu pri výkone povolania, takže toto je aj pre mňa nové, musím pozisťovať viac podrobností, prípadne skúsenosti z poistným plnením priamo u zdroja.
Nakoľko je reklama na stránkach Porady neprípustná, môžete mi napísať ohľadne tohto produktu aj v ss.
Zoltán Kovács
13.07.06,04:58
Tie konkrétne sumy sú z ktorej poisťovne? Táto problematika zaujíma aj mňa. 12 rokov účtujem ako živnostník. Mal som poistku v Koop.... určitú dobu. Oni poisťovali vtedy podľa toho akú výšku poistného plnenia chcel poistený. Ja som mal plnenie do výšky 2 mil. Ročné poistné bolo pri tom 20 tisíc.
Ale keď došlo k lámaniu chleba.... Okamžite som zrušil zmluvu. Zatiaľ som nemal problém, čo sa týka zodpovednosti za chyby. Pri daňových kontrolách, ktoré som absolvoval počas tých rokov, max. pokuta bola 3 tisíc Sk. A to bola suma na ktorej som sa vedel dohodnúť s klientom.
Viera123
14.07.06,10:19
Podľa tv. skúseností a kvality práce sa tebe teda poistka neoplatí :D :D pretože si takmer "bezchybový" účtovník a tých 3000 Sk, ktoré si musel uhradiť, resp. tvoj klient, je veľmi blízko tv. spoluúčasti. Pretože spoluúčasť je podľa poistného plnenia 20 %, a minimálne 2000 Sk.
Zoltán Kovács
16.07.06,06:44
Podľa tv. skúseností a kvality práce sa tebe teda poistka neoplatí :D :D pretože si takmer "bezchybový" účtovník a tých 3000 Sk, ktoré si musel uhradiť, resp. tvoj klient, je veľmi blízko tv. spoluúčasti. Pretože spoluúčasť je podľa poistného plnenia 20 %, a minimálne 2000 Sk.

To som netvrdil, že by som bol bezchybový. Ale keď kladiem dôraz pri kontrolách na komunikáciu s kontrolórmi, tak veľmi veľa vecí sa dá vyjasniť, vysvetliť alebo si nechať poradiť a s troškou dochvílnosti aj nechať si to opraviť.

A mám teóriu, že keď sa obrátim na DÚ o radu, a nechám ich preukázať svoje znalosti sú viac ústretoví.

Pri vyčíslovaní daňových povinnosti som sa zatial nesekol. Skôr pri metodike účtovania. Snažím sa ísť na veci čo najjednoduchšie. A niekedy to sa neoplatí. Aj keď konečný výsledok je rovnaký, ako kontrola vyčíslila.
Viera123
17.07.06,06:58
To som netvrdil, že by som bol bezchybový. Ale keď kladiem dôraz pri kontrolách na komunikáciu s kontrolórmi, tak veľmi veľa vecí sa dá vyjasniť, vysvetliť alebo si nechať poradiť a s troškou dochvílnosti aj nechať si to opraviť.

A mám teóriu, že keď sa obrátim na DÚ o radu, a nechám ich preukázať svoje znalosti sú viac ústretoví.

Pri vyčíslovaní daňových povinnosti som sa zatial nesekol. Skôr pri metodike účtovania. Snažím sa ísť na veci čo najjednoduchšie. A niekedy to sa neoplatí. Aj keď konečný výsledok je rovnaký, ako kontrola vyčíslila.
No celkom s tebou súhlasím, že asi treba nechať daňovákom vychutnať pocit, že ti vedia poradiť a potom sú ústretovejší.
Ak má niekto ešte otázky ohľadne poistenia účtovníkov - SZČO, prosím, keby ich napísali na Poradu, nech viem, čo sa mám presne ešte opýtať, keď to budem na ústredí jednej poisťovne zisťovať. Ďakujem.
kattka.c
17.07.06,07:38
ja som pocula ze ked si das poistit uctovnictvo napr. v roku 2005, potom poistnu zmluvu prerusis a pride ti kontrola - vycislia skodu, ze sa poistka na to nevztahuje pretoze poistna zmluva uz netrva.
Teda jednoduchsie povedane musis mat poisteny rok ktory ti kontroluju ale aj rok v ktorom ti to kontroluju. Je to pravda? :eek:
uzivatel2
17.07.06,07:45
Áno. poistenie musí trvať, ak poistku zrušíš, končí poistný vzťah ako celok.
V Českej poisťovni ponúkajú udržiavaciu poistku, napr. pri prerušení živnosti.
kattka.c
17.07.06,07:49
Toto je vec preco som si este stale nedala poistku.... Nepaci sa mi to. Co ak prestanem robit ucto a pride kontrola? A na druhej strane sa mi nechce platit poistku ked sa uz uctu nebudem venovat... :rolleyes:
Viera123
17.07.06,07:57
ja som pocula ze ked si das poistit uctovnictvo napr. v roku 2005, potom poistnu zmluvu prerusis a pride ti kontrola - vycislia skodu, ze sa poistka na to nevztahuje pretoze poistna zmluva uz netrva.
Teda jednoduchsie povedane musis mat poisteny rok ktory ti kontroluju ale aj rok v ktorom ti to kontroluju. Je to pravda? :eek:
Katka poistka sa uzatvára na dobu minimálne jedného roka, maximálne päť rokov. čakacia doba je štyri mesiace, samozrejme kvôli špekuláciám, to sa dá pochopiť.
ohľadne účinnosti zmluvy citujem zo zmluvných dojednaní: Poistiteľ nahradí za poisteného len škody, ktoré boli zapríčinené a nastali počas účinnosti poistnej zmluvy a boli uplatnené najneskôr do troch rokov po jej zániku.
Je prirodzené, že keď nemáš účinnú zmluvu, tak ťa nikto chrániť nebude. Ale ako vyplýva z horeuvedeného, ak chybu nájdu do troch rokov a ty si mala vtedy účinnú zmluvu, tak poisťovňa škody hradí.
KEJKA
17.07.06,10:37
a čo poistenie s.r.o.?
a ešte to poistenie zamestnanca za škody spôsobené zamestnávateľovi... prosím.
Viera123
17.07.06,15:08
a čo poistenie s.r.o.?
a ešte to poistenie zamestnanca za škody spôsobené zamestnávateľovi... prosím.
Lidka, aj s.r.o. sa poisťujú tak isto ako SZČO - teda takmer je to to isté. Len to vopred schvaľuje ústredie poisťovne, ale ešte sa vraj nestalo, aby to neschválili. Lenže to nemôže uzatvoriť priamo finančný poradca, ale predtým to ide na schválenie poisťovni. A poisťujú tiež daňových poradcov, auditorov, prekladateľov, tlmočníkov, autorizovaných architektov a geodetov, atď, atď...
A ohľadne toho zamestnanca potrebuješ vedieť konkrétne čo?
KEJKA
17.07.06,18:35
A ohľadne toho zamestnanca potrebuješ vedieť konkrétne čo?
existuje poistenie zamestnanca za škody spôsobené zamestnávateľovi. Ak zamestnanec nesprávnymi účtovnými postupmi zaviní škodu, tak ju môžem od neho vymáhať a on si to uplatní voči poisťovni. Myslím, že sa to viaže na trojnásobok jeho platu...
Takže podmienky apod. najlepšie by bolo uzatvoriuť obe poistky naraz...
Viera123
17.07.06,20:11
Nie Lidka, také poistenie (zatiaľ) nepoznám. Poistenie, o kt. píšeš nemožno uzatvoriť účtovníkovi - zamestnancovi. Pri poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania si nemôže uplatniť pokuty, penále, sakncie ani platby akéhokoľvek druhu. Toto je vo výlukách tohoto poistenia.
Dada
28.09.06,07:56
Nie Lidka, také poistenie (zatiaľ) nepoznám. Poistenie, o kt. píšeš nemožno uzatvoriť účtovníkovi - zamestnancovi. Pri poistení zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone povolania si nemôže uplatniť pokuty, penále, sakncie ani platby akéhokoľvek druhu. Toto je vo výlukách tohoto poistenia.

Ja mám takéto poistenie už pomaly 10 rokov. Tak čo ich medzitým zrušili? A ja naďalej len tak platím poistenie??? :D
bazil
26.10.06,08:14
Ja mám takéto poistenie už pomaly 10 rokov. Tak čo ich medzitým zrušili? A ja naďalej len tak platím poistenie??? :D

S oneskorením ale predsa sa pripájam, lebo ja mám tiež uzatvorenú takúto poistku a platím ju raz ročne, už ani neviem koľko, viem že je to taká smiešna suma, ale čo to vlastne potom platím? Vierka123 ak sa tieto poistky ( do výšky 3 mesačného platu ) nevzťahujú na platenie penálov a pod. tak ako to je? A ešte jedna prosba, neviete mi niekto prilepiť tu zmluvu uzatvorenú medzi účtovníkom - podnikateľom a firmou ktorej spracuvávate účto? Potrebujem sa odpichnúť ako to máte ošetrené.
Muška
26.10.06,08:36
Viera123
26.10.06,19:31
Ja mám takéto poistenie už pomaly 10 rokov. Tak čo ich medzitým zrušili? A ja naďalej len tak platím poistenie??? :D
Dada, k čomu máš také poistenie? Ono ti je dobré tak na to, ak by si napríklad v dobe daňových priznaní švihla na zem počítač napríklad :D a ešte lepšie, ak by ten počítač padol pritom nevdojak na tvojho šéfa :D. Ale neochráni ťa to od pokút, penálov a podobne...
Orsz
26.10.06,19:41
Dada, k čomu máš také poistenie? Ono ti je dobré tak na to, ak by si napríklad v dobe daňových priznaní švihla na zem počítač napríklad :D a ešte lepšie, ak by ten počítač padol pritom nevdojak na tvojho šéfa :D. Ale neochráni ťa to od pokút, penálov a podobne...

Myslím, že v dadinom prípade sa jedná o poistenie, ktoré sa ešte pred tými 10 rokomi bežne uzatvárali - dnes už sa neuzatvárajú, ale uzatvorené v dobe učinnosti stále platia - inak by nechodili výmery na platenie. Nemožno ich zrušiť úplne - ale možno ich zastaviť - že sa nebudú uzatvárať ďalšie poistky, samozrejme ale s uchovaním ešte existujúcich.