lianett
03.01.17,13:14
Zaujíma ma, či má niekto na porade osobnú skúsensť s 12 hodinovými zmenami v cykle:12 hod.ranná o 06:00 do 18:00, potom 12 hod. nočná od 18:00 do 06:00 a potom dva dni voľna a cyklus sa opakuje opäť. Ako sa tento cyklus psychicky zvláda? Neviem si predstaviť hlavne tie nočné..., ale lákal by ma takýto model, pretože ponúka dostatočný počet voľných dní počas mesiaca. Za odpoveď ďakujem.
buchač
03.01.17,12:37
Mám.
Čo presne Ťa zaujíma ?
avalik
03.01.17,12:39
s 12tkami nemam skusenost, robila som 24ky

24ka a 3 dni volna, niekedy aj vlozena 24ka - t. j. ob 24ka

bola to psychicky narocna praca v strese ale dalo sa to zvladnut, vtedy som bola mlada :), dnes by mi to uz asi robilo problemy
KoxXxo
03.01.17,13:24
dvanástky sú super! po 23 rokoch v tomto režime viem o čom hovorím :)
arizona
03.01.17,14:38
Poznam par ludi,co takto robia/robili.
Je to dost unavne a zatazujuce na organizmus.A tie volne dni zvacsa prespis od unavy.lebo takato nepravidelnost v spanku,ci v stravovani je pre organizmus znacna zataz.
Tiez je tazko nieco naplanovat,ale aj casom postupne stracas kontakty s priatelmi,lebo tazko si kazdy pamata kedy vlastne mas volno a kedy robis...

A firmy vacsinou z tych volnych dni casto uberaju a nutia ludi robievat aj tzv."medzizmeny"

Ja osobne taketo prac.zmeny povazujem za otroctvo a zakazala by som ich !!!
afrikánka
03.01.17,14:40
Moja známa má 12 hodinový pracovný cyklus. Je spokojná, máva voľné dni v týždni, kedy si môže vybaviť potrebné záležitosti úradné, alebo zdravotné....Ale má už dospelé deti, takže jej nevadia pracovné nedele, či sviatky. Po nočnej pospí pár hodín, podľa potreby jej organizmu. Celkove sa javí spokojná, nepriaznivý vplyv nočných nepociťuje.
Je na tvojom posúdení, ako správne odhadneš svoju vitalitu, prispôsobivosť biorytmov, schopnosť spavosti/nespavosti, podľa okolností prostredia. Každému takáto zmennosť nemusí "sadnúť". Nakoniec i ochota obetovania sa...ak by nebolo pracovníkov, ochotných pracovať v odvetviach zdravotníctva, priemyslu, nebolo by nemocníc, pohotovostných služieb v prípade požiarov, bezpečnosti, úrazov....čerstvého pečiva, chleba.
Akékoľvek zamestnanie má nakoniec svoje negatívne vplyvy na zdravie, psychiku. Je to daň modernej doby.
ivka70
03.01.17,14:47
Z vyjadrenia tych, co pracovali v 12stkach a v trojzmenke (8 hod. ranna, poobedna, nocna) viem, ze preferuju 12stky.
Kvoli volnemu casu a aj organizmus lahsie zvlada 2 nocne ako 5 nocnych po sebe.
12stky sa daju zvladnut a je dost casu na regeneraciu medzi zmenami.
afrikánka
03.01.17,15:15
Ty tupý mínuskár, vieš čítať aj iné odpovede cez ten svoj zatemnený mozog? Alebo máš mozgovú akciu iba na afrikánku?
sosak
03.01.17,15:23
ale lákal by ma takýto model, pretože ponúka dostatočný počet voľných dní počas mesiaca.
----------------------------------------------------------------------------
Práca na zmeny prináša celý rad problémov, pretože od človeka pracujúceho v
takomto režime vyžaduje aj mnohé zmeny v spôsobe života. Pri rešpektovaní skutočnosti, že ľudský organizmus je na zmenovú prácu len čiastočne prispôsobený.
Jedna z výhod zmenovej práce v niektorých rodinách je, že zmenový pracovník sa môže starať o deti alebo iných rodinných príslušníkov v čase, keď je manžel či manželka v práci. Rovnako vyššie finančné príjmy za zmenovú prácu zohrávajú svoju úlohu. Nevýhodou práce na zmeny sú negatívne vplyvy na partnerský život, malá možnosť spoločnej návštevy spoločenských podujatí, spoločného trávenia víkendu mimo domov a rôzne zdravotné problémy.
Človek pracujúci v noci musí okrem záťaže z práce prekonávať i útlm vlastného organizmu.
V súvislosti so zmenovou prácou dôležitú úlohu má kvalita a dĺžka spánku. Z viacerých výskumov vyplýva, že po nočnej zmene je dĺžka spánku skrátená –zvyčajne je jeho dĺžka 5,5 až 6,5 hodiny. S dĺžkou denného spánku po nočnej zmene úzko súvisia rušivé vplyvy.
Rast zdravotných ťažkostí sa u zamestnancov náročnejších režimov s nočnými zmenami prejavuje už v strednom veku. Z výskumov vyplýva, že nočná práca je faktor spôsobujúci vznik žalúdočných a črevných chorôb u disponovaných osôb. Pozoruhodná je vyššia frekvencia týchto chorôb, ako aj ochorení močových ciest a bežných ochorení u mladších vekových skupín. V kategórii starších pracovníkov dominujú choroby srdca a ciev a dýchacích ciest. Diagnózy u mužov a žien sú celkove rovnaké, ale ak vychádzame z počtu dní vynechaných pre chorobu, zdravotný stav žien pracujúcich na zmeny je horší.
Podľa výsledkov zahraničných výskumov realizovaných v ostatných rokoch nočná práca sa ukazuje ako významne riziková vzhľadom na vznik rakoviny. Výskyt rakoviny bol u pracovníkov pracujúcich v režimoch s nočnou prácou až o pätinu vyšší. Príčina zatiaľ nie je úplne jasná, predpokladá sa, že problém je pravdepodobne skrytý práve v biorytmoch. Ak sa narušia, telo má problém s produkciou dôležitého hormónu - melatonínu, ktorý telo produkuje práve v noci. Tento hormón pomáha telu blokovať rakovinové bujnenie.
http://www.ceit.sk/IVPR/images/IVPR/bulletin/Bulletin-2-2011.pdf
------------------------------------------------------
Budeš viac unavená, hlavne po nočných zmenách. Spánok počas dňa po nočnej šichte nie je plnohodnotný, pretože bude prerušovaný kvôli ruchu z ulice a pošťastilo sa mi aj vrtanie v bytovke susedmi. Časom som mal problémy s určením dňa, či je pondelok, alebo piatok.
buchač
03.01.17,15:35
Ja Ti mám...presnejšie mal som. Jeden čas som takto fungoval.
Môj zať takto funguje už roky.

Na otázku sa predsa nedá veľmi fundovane odpovedať.
Nejde ani tak o psychiku...skôr sa jedná o to, či to zvládne telo samotné.
Ideš do nočnej, tak si musíš dať šlófika.
Prídeš po nočnej domov a hajde do postele, dohnať stratený spánok.
Takže s tým voľným časom to nie je až tak ružové.
ALE veľmi záleží aj od toho, čo za zamestnanie - prácu sa jedná...o zárobku ani nevravím.

P.S.:
Ťahal som už aj 24ky...no to už je totálna vražda.
arizona
03.01.17,17:50
Ja som 7r. pracovala v 3 smennej prevadzke.Sice som nepracovala fyzicky,sedela som v kancli,takze ziadna namahava praca,ale aj napriek tomu este stale, 15 r.po skonceni v tomto zamestnani mam zdr.nasledky...a o nespavosti a poruchach spanku ani nehovorim. Nie som sama, moji byvali kolegovci su na tom rovnako :-(
buchač
03.01.17,17:59
Ja som Ti bol občas fest poprehadzovaný...jak malé dojča, ktoré si vymení deň za noc. ;)

Ono fakt záleží od danej roboty.
Keď jeden nemá čo robiť, no napriek tomu na danej stoličke MUSÍ sedieť, tak to je oveľa horšie, ako keď sa počas celej šichty nezastaví.
lianett
05.01.17,21:00
Ďakujem Veľmi pekne, zvážim to ešte, ale v mojom prípade by to bolo max. na jeden rok. Počas takéhoto cyklu by pripadali na mesiac 7-8 nočných, no neviem, nerobila som nikdy nočné. Napr. teraz píšem tento mail, je pomaly 23:00 a už ma chytá únava. Možno to fakt za to nestojí....ale niekedy človek nemá na výber. Prevádzka je inak klimatizovaná, hluk strojov tam nepočuť. Keby boli 12 len denné, tak to beriem hneď, ale to v tejto prevádzke nefunguje. Asi by potom nikto nerobil nočné...