domacnost
06.07.06,06:00
Prajem všetkím príjemný deň.
Chcela by som si u vás overiť jednu vec. Názor na danú vec sú odlišné.
Ak sa dlžník dostane do konkurzu alebo do vyrovnania a veriteľ si neprihlási svoje pohľadávky v zákonom stanovenej lehote, je odpis závazku u dlžníka zdaňovaný?
Prosila by som aj odvolávku na prag., ktorý sa vzťahuje na tento príklad.
Ďakujem.
KEJKA
06.07.06,06:10
Otázka sa týka firmy, ktorá sa dostala do konkurzu. Prejdite priamo na príspevok č. 7 a nasl.
.............................. netreba čítať ďalej
odpoved je v ZDP, § 19, ods. 1
h) výdavok (náklad) vo výške obstarávacej ceny pohľadávky nadobudnutej postúpením alebo výdavok vo výške odpisu menovitej hodnoty pohľadávky 1) bez úrokov z omeškania a poplatkov z omeškania a iných platieb, ktoré zvyšujú pohľadávku z dôvodu oneskorenej úhrady (ďalej len "príslušenstvo"), alebo neuhradenej časti týchto pohľadávok, u daňovníka účtujúceho v sústave podvojného účtovníctva alebo daňovníka, ktorý účtoval v sústave podvojného účtovníctva a zmenil spôsob účtovania na účtovanie v sústave jednoduchého účtovníctva pri pohľadávkach už zahrnutých do príjmov v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach, v ktorých účtoval v sústave podvojného účtovníctva, ak
1. súd zamietol návrh na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku alebo zrušil konkurz z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, a to aj u daňovníkov, ktorí neprihlásili pohľadávky, ale preukážu uznesenie súdu o zrušení konkurzu z dôvodu, že majetok daňovníka nestačí na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty, alebo uznesenie súdu o zamietnutí návrhu na vyhlásenie konkurzu alebo o zrušení konkurzu,
2. to vyplýva z výsledku konkurzného konania alebo vyrovnacieho konania,
3. dlžník zomrel a pohľadávka nemohla byť uspokojená ani vymáhaním na dedičoch dlžníka,
4. majetok dlžníka nepostačuje na krytie nákladov exekučného konania alebo na krytie trov výkonu súdneho rozhodnutia a súd exekúciu na návrh oprávneného alebo výkon rozhodnutia zastaví,
5. ide o pohľadávku, na ktorú možno tvoriť opravnú položku do 100% [§ 20 ods. 4, § 20 ods. 8 písm. c), § 20 ods. 14 písm. d)], § 20 ods. 17 a 19,

i) výdavok (náklad) vo výške menovitej hodnoty pohľadávky bez príslušenstva alebo obstarávacej ceny pohľadávky, ktorá jednotlivo nepresahuje 1 000 Sk za pohľadávku, ak sa trvale upúšťa od jej vymáhania z dôvodu, že náklady na jej vymáhanie by presiahli jej hodnotu,
domacnost
06.07.06,06:16
Kejka , ďakujem za odpoved, ale ja som sa pýtala opak . Nejde o pohľadávku ale o závazok. Odpis zo závazku či je u dlžníka ktorý spadol do konkurzu zdaňovaný. Jedná sa o príjem z odpisu závazku. Poradí ešte niekto?
KEJKA
06.07.06,06:21
Záväzok - ked odpíšeš, sa vždy zdaňuje. Teda s výnimkou prípadov, ked vieš preukázať, že náklady, ktoré si zaúčtovala pri zaúčtovaní záväzku, boli nedaňové. Napr. predpis úrokov, či pokuty, pričom tie náklady si mala ako pripočitateľnú položku.
domacnost
06.07.06,07:10
Kejka prosím ťa a § 12 ods.1 písm.d) zákon o dani z príjmu môžeš sa naň pozrieť? Čoho sa to potom týka?
KEJKA
06.07.06,07:47
Kejka prosím ťa a § 12 ods.1 písm.d) zákon o dani z príjmu môžeš sa naň pozrieť? Čoho sa to potom týka?
pozrela som .....
§ 12
Predmet dane
(1) Predmetom dane daňovníka, ktorý je
a) správcovskou spoločnosťou a vytvára podielové fondy, 66) sú len príjmy správcovskej spoločnosti,
b) doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou a vytvára doplnkové dôchodkové fondy, 35) sú len príjmy doplnkovej dôchodkovej spoločnosti.
c) dôchodkovou správcovskou spoločnosťou a vytvára a spravuje dôchodkové fondy,40a) sú len príjmy dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
..............
kde je d) ... ??:eek:
domacnost
06.07.06,08:10
pozrela som .....
§ 12
Predmet dane
(1) Predmetom dane daňovníka, ktorý je
a) správcovskou spoločnosťou a vytvára podielové fondy, 66) sú len príjmy správcovskej spoločnosti,
b) doplnkovou dôchodkovou spoločnosťou a vytvára doplnkové dôchodkové fondy, 35) sú len príjmy doplnkovej dôchodkovej spoločnosti.
c) dôchodkovou správcovskou spoločnosťou a vytvára a spravuje dôchodkové fondy,40a) sú len príjmy dôchodkovej správcovskej spoločnosti.
..............
kde je d) ... ??:eek:


Prepáč, urobila som preklep takže je to §13 ods.1 písm.d). Vzťahuje sa tento § na a.s., s.r.o.?
KEJKA
06.07.06,08:56
aha, bolo treba napísať dôraznejšie, že ide o firmu v konkurze a všetko treba posudzovať z tohto hľadiska....hm.
..........
d) plynúce z predaja majetku zahrnutého do konkurznej podstaty 38) a z odpisu záväzkov pri konkurze a vyrovnaní vykonaných podľa osobitného predpisu, 38) vrátane odpisu záväzkov voči veriteľom, ktorí v konkurze alebo vyrovnaní neuplatnili svoje pohľadávky voči daňovníkovi; obdobne sa postupuje aj pri odpise záväzkov u daňovníka, ktorý sa zrušuje zamietnutím návrhu na vyhlásenie konkurzu pre nedostatok majetku, a u daňovníka, ktorý sa zrušuje zrušením konkurzu z dôvodu, že majetok úpadcu nepostačuje na úhradu výdavkov a odmenu správcu konkurznej podstaty,
.....................
nemám skúsenosť, len som odcitovala.
Vychádza to tak, že v konkurze prebieha speňažovanie majetku, podľa uvedeného sú to príjmy oslobodené. Ale nech sa vyjadria skúsenejší.
renča1
06.07.06,09:50
Nepatrím medzi najskúsen., ale skúsim si vyjadriť svoj názor. Som presvedčená na 80%, že tento odstavec sa týka všeobecne s.r.o. a aj a.s. v konkurze. Presvedčená som preto lebo ak si všimnete ostatné odstavce a písmena vždy je tam spomenuté o čo ide a to bud o obce..alebo je tam odvolávka na §12 ods.3 v ktorom sú vymenované združenia, pol.strany, organiz.atd....Pri § 13 ods.1 písm.d) sa nespomína o ktoré ide a nie je ani odvolávka na §12 ods.3 ja si myslím, že to platí pre všetky organ., firmy PO - všeobecne.
domacnost
06.07.06,10:20
Pridá sa ešte niekto?