anderson
03.01.17,20:37
Som zamestnaný v AT od 1.6.2015 na TPP. Trvalý pobyt mám stále ešte na SK, aj keď tam už od 1.7.2016 nebývam, občanku mám. Trvalý pobyt mám aj v AT. Príjem za rok 2016 som mal výlučne v AT. Je potrebné za r. 2016 podávať nejaké DP, či nejakú inú povinnosť na daňovom úrade na SK do konca marca?. Poprosím o jednoduché a stručné odpovede, ďakujem
ivka70
03.01.17,19:41
Ak si si zmenil TP do AT, mal si povinnost OP na SK vratit.

Nemas povinnost podat DP na SK, si danovym rezidentom AT.
anderson
03.01.17,20:08
Viem že som mal OP vrátiť, presne som čakal takú odpoveď. Nechal som si ho pretože bez OP je prakticky nemožné na SK čokoľvek vybaviť, zatiaľ som nepotreboval ale jeden nikdy nevie. Pas nieje všade uznávaný, teda na SK. TP som nezmenil mám jeden na SK a jeden v AT ( viem že by som nemal ) .
Ďakujem za odpoveď
avalik
03.01.17,20:18
Ak si sa neodhlasil z trvaleho pobytu na SK, tak si danovym rezidentom SK pokial nepreukazes danovu rezidenciu v inom state. V state danovej rezidencie podavas danove priznanie k dani z celosvetovych prijmov.

Ak si sa rozhodol trvalo zit v zahranici, si povinny to oznamit na ohlasovni pobytu - tymto ti zanika trvaly pobyt, tvoj OP sa stava neplatny a si povinny ho vratit. SK obcianstvo ti nezanika, mas narok ponechat si cestovny doklad - pas.

Cize na tvojom mieste, za rok 2016 podam DP FO A, zahrniem tam prijmy z AT a pouzijem metodu vynatia prijmov. Alebo si v AT vybav potvrdenie o danovej rezidencii a toto potvrdenie zasli na SK DU. Mozno by bolo dobre zavolat tvojmu spravcovi dane a opytat sa, ze co je podla nich spravnejsie.
anderson
03.01.17,20:49
Ak si sa rozhodol trvalo zit v zahranici, si povinny to oznamit na ohlasovni pobytu - tymto ti zanika trvaly pobyt, tvoj OP sa stava neplatny a si povinny ho vratit. SK obcianstvo ti nezanika, mas narok ponechat si cestovny doklad - pas.

Ok, to chápem, čo ak som sa nerozhodol trvalo žiť v zahraničí?
Čo ak sa dajme tomu o rok, dva , sedem budem chceť na SK vrátiť? Toto už je mimo tému ale zaujíma ma to. Mám obavu že napr. potrebujem rodný list, stratil som, dostanem ho bez OP?, mám účet v SK banke, hotovosť bez OP? Iba s pasom by som pravdepodobne nepochodil, či?