pezbo
06.07.06,09:30
Ahojte poraďáci,
chcela by som Vás poprosiť o pomoc, nakoľko si neviem rady s daným problémom. Sme zahraničná firma, ktorá funguje od apríla a náš riaditeľ, ktorý má splnomocnenie konať v mene firmy má uzatvorenú manažérsku zmluvu s platnosťou až od 1.8.2006.

Predložil mi faktúru za hotel v zahraničí znejúcu na jeho meno, ale za 2 izby, nakoľko tam prespal spolu s návštevou. V súvislosti s touto faktúrou mám zopár nejasností:
1. Môžem vypracovať cestovný príkaz zo zahraničnej služobnej cesty, hoci riaditeľ ešte de facto nie je naším zamestnancom, alebo to mám dať na 518 ako ostatné služby?
2. A ak dám faktúru na 518, čo s DPH zaplateným v zahraničí? Môžem dať aj DPH na 518 ako daňový výdavok?
3. Môžem dať do nákladov celú sumu faktúry, hoci sú uvedené 2 izby?Alebo cenu za 2. izbu dám ako repre na 513?

Dúfam, že je to aspoň trochu zrozumiteľné.
Budem vďačná za každú radu.
Petra
Metodik
13.07.06,12:30
K bodu 1.
Prosím napíš ako je jeho postavenie voči spoločnosti upravené do dňa podpisu manažérskej zmluvy? Je spoločníkom, konateľom, na dohodu alebo ako? Potom ti budem vedieť pomôcť.

K bodu 2.
Ak dáš faktúru na 518, DPH by mala byť podľa starého súčasťou ceny.Momentálne je však na stránkach daňového riaditeľstva uverejnený pokyn, že daň zaplatená v zahraničí na ktorú má daňový subjekt nárok na vrátenie sa má účtovať na 378. Názory na samotný výklad sú rôzne, ale nám ako poradenskej spoločnosti z toho vyplýva že ide o povinnosť žiadať o vrátenie dane.
3.Druhú izbu by som dala na 513,DPH obdobne ako v predchádzajúcom bode.