xeva
05.01.17,10:45
Predmet dane (§ 2)
Ktoré vozidlo je predmetom dane z motorových vozidiel
Predmetom dane je vozidlo, ktoré sa v zdaňovacom období používa na podnikanie v zmysle § 2 Obchodného zákonníka alebo na dosahovanie príjmov z podnikania a z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 1 a 2 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a je evidované v Slovenskej republike.
Príklady:
Príklad č. 1: Podnikateľ používa na podnikanie v Rakúsku vozidlo, ktoré má pridelené evidenčné číslo v Slovenskej republike.
Vozidlo je predmetom dane, pretože sa používa na podnikanie a je evidované v Slovenskej republike.
Toľko informácia na stránke Finančnej správy. Opatrovateľka, pracujúca na rakúsku živnosť, je povinná podávať na SK daňové priznanie aj z týchto príjmov . Do Rakúska cestuje vlastným autom, v Rakúsku si v daňovom priznaní uplatňuje cestovné. Je povinná na Slovensku platiť daň z MV ?
Tweety
05.01.17,09:58
ÁNo, MV je predmetom dane.
https://www.financnasprava.sk/sk/pod...ovych-vozidiel
Čo je na tom nejasné? Je tam uvedené, aké MV je predmetom dane. Podniká? Podniká. Je evidované v SR? Je.
xeva
05.01.17,10:49
Mne to jasné je, práve preto som položila otázku, lebo je tu veľa účtovníčok, ktoré robia opatrovateľkám rakúske daňové priznania. A zaujímalo by ma, koľko opatrovateliek, cestujúcich do AT vlastným autom, slovenskú daň z MV platí.
Tweety
05.01.17,11:05
zákon snáď platí pre všetkých aj pre opatrovateľky, či?
xeva
05.01.17,12:30
Samozrejme, že platí... ale ja som ešte osobne nestretla žiadnu opatrovateľku, ktorá cestuje vlastným autom a platila by daň. A to im daňové priznanie robia mnohí účtovníci a "daňoví poradcovia", čo sú aj tu na Porade. Preto otázka. Ale ďakujem za odpovede.
Tweety
05.01.17,12:32
ak sa neúčtujú výdavky na MV, nemusia ju platiť
xeva
05.01.17,12:46
V paušále nie sú zahrnuté ? Ak niekto na SK používa auto na podnikanie a výdavky si uplatňuje paušálom nemusí platiť daň z MV ?
avalik
05.01.17,14:26
pausal je preto pausal, ze ti je jedno ake a v akej vyske mas vydavky - nesledujes ich ... a teda je ti jedno ci za phl zaplatis z laveho - podnikatelskeho alebo praveho - sukromneho vrecka
xeva
05.01.17,14:31
Podstata je ale asi niekde inde - či sa auto používa, alebo nepoužíva na podnikanie...či sa mýlim ?
avalik
05.01.17,14:35
zbytocne to hrotis, ak chces tak zaplat dan, ale nie je na to pravny dovod - pri pausalnych vydavkoch (§ 6 ods. 10) - a evidencie k nim urcenej, nemas ako preukazat pouzivanie auta na podnikanie
xeva
05.01.17,14:57
Tomu rozumiem, že to platí iba v prípade paušálnych výdavkov. No dokázať sa to dá napríklad tak, že opatrovateľka v AT priznaní použije priame výdavky - účtuje si 0,42 EUR za kilometer..viem, že tieto dve veci spolu nemusia byť v časti výdavky v zhode, ale...že sa s autom, evidovaným na SK podnikalo v AT, je neodškriepiteľné...som presvedčená, že skoro každá opatrovateľka, ktorá cestuje vlastným autom, uplatňuje výdavky nie paušálom /rakúskym/
avalik
05.01.17,15:56
to si musi zistit v AT ... ak aj u nich plati, ze dan z MV sa neplati ak vozidlo nie je evidovane v AT, tak neb7de okatit ani v AT ... nicvti nebrani zaslat konkretnu otazku financnej sprave, pripadne oslovit danovych poradcov na SK aj AT.
xeva
05.01.17,21:20
stalo sa - na obidvoch stranách...aj "prišli na to", že nejaká zmluva existuje, čo to zdaňovanie reguluje...aj že opatrovateľky platia aj to, čo ich príjmom nezodpovedá...aj že vydali usmernenia , ktoré majú toľko chýb, že sú vlastne nanič - aj keď podľa nich FA postupujú pri kontrolách...