hanabodo
05.01.17,18:29
prosím o radu: objednali sme si tovar z Turecka asi za 120 eur ˇplus doprava, spolu za 200 eur. dodávateľ posiela tovar po častich cez DHL. od colného deklaranta sme dostali informáciu, aby sme predložili doklad o úhrade. cena prvej zásielky je 22 eur. teraz nám hrozí, že budeme platiť colný dlh. je to oprávnené? ako dokážeme, že je to len prvá časť dodávky a zbytok by ešte mal prísť? ďakujem
ivka70
05.01.17,17:48
Nemylis si pojem colny dlh s pvinnostou zaplatit clo a dan?
Fakturu za objednavku aj s platbou snad viete dokladavat.

Podľa colných predpisov môže byť od cla oslobodená zásielka nepatrnej hodnoty, ktorej hodnota nepresahuje 150 eur. Avšak podľa daňových predpisov môže byť od DPH oslobodená zásielka nepatrnej hodnoty, ktorej hodnota nepresahuje 22 eur. V praxi to znamená, že zásielka, ktorej deklarovaná hodnota je napr. 40 eur môže byť oslobodená od cla, ale DPH musí byť platená v plnej výške zo skutočnej hodnoty tovaru.
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/clo/oslobodenie-od-cla-dph-a-spd
hanabodo
05.01.17,20:06
ja neviem, ale colný deklarant z DHL píše: citujem "Nakoľko Vaša zásielka má deklarovanú hodnotu do 22 EUR, nebudete platit clo ani DPH. Ak ste za tovar zaplatili sumu nad 22 EUR, bude Vám vypočítaný colný dlh, ktorý uhradíte pri preberaní zásielky.

takže otázka je = ak ja viem dokladovat len celkovú sumu dodávky 120 eur za tovar a 80 eur za dodanie a dodávateľ mi tovar dodáva po častiach, akým spôsobom to môžem dokázať pre potreby colnice? a prečo deklarantka píše, že musím zaplatiť colný dlh? vďaka
misomiso
05.01.17,21:33
No pretoze musis. To, ze to poslu po castich na to nema vplyv, stale je to jeden nakup. Iba sa ti zbytocne predrazila doprava, predpokladam aj o viac, ako o to nepatrne clo co ti vyrubia.
buchač
05.01.17,21:37
takže otázka je = ak ja viem dokladovat len celkovú sumu dodávky 120 eur za tovar a 80 eur za dodanie a dodávateľ mi tovar dodáva po častiach, akým spôsobom to môžem dokázať pre potreby colnice?
======================
Urobíš screen platby a toto predložíš na colnici.

Tým poplatkom sa ale aj tak nevyhneš.
Žeby prešpekulované konanie s neblahým následkom ? ;)
hanabodo
06.01.17,06:49
dopravu hradí dodávateľ, to mi je jedno. ty ale píšeš o cle a ja o colnom dlhu. co to vlastne je colný dlh a aký bude v tomto prípade? vdaka
ivka70
06.01.17,07:14
Vydokladujes fakturu, vypocitaju ti clo a kym ho nezaplatis, budes mat colny dlh a zasielku ti nepustia. Je jedno, ze ti to posielaju po castiach.
Informacie o vyske v% najdes v prilozenom linku.
A pises ze tovar ma cenu 120 plus doprava 80 eur, naco pises o doprave, ked tvrdis, ze ju hradi dodavatel?
viktorviktor
06.01.17,16:58
pokiaľ ti colnica nič neposlala nepanikárči, ak colníci usúdia že zásielka je poriadku DHL zásielku doručí, ak usúdia že špekuluješ /ty alebo turek(/ tak zaplatíš DPH prípadne clo z ceny tovaru,
dopravu do ceny tovaru nepočítaj, na colnici zadržali tovar a žiadajú od teba kopiu ceny objednávky, ak si platila za jednotlivé kusy a vieš im to tak poslať, pošli iba za tovar ktorý ti prišiel, DPH do 22 € platiť nebudeš, za všetok jednotlivý tovar /predmet/ nad 22 € do 150 € ti budú počítať DPH + nad 150 za jeden tovar zaplatíš clo, ktoré nie je vysoké, keď zaplatíš tak ti pošlú zásielku za ktorú zaplatíš ešte poštovné /asi 4,5€/