winner123
06.01.17,17:54
Dobrý deň
Chcel by som poprosiť o rady chovateľov králikov. Uvažujem nad opätovným chovom králikov buď VSS, burgundský alebo kalifornský. V lete som za garážou spravil nový krov kde by som si chcel postaviť novú králikáreň, aby som zabezpečil to aby králiky nemali prejav a priame slnečné svetlo . Pri stavbe chcem myslieť hlavne na hygienu a praktickosť. Rozmýšľam nad alternatívou s plastovými roštami čo sa používajú pod svine (viď obrázok),ktorých mám dosť a pod nimi vaničku, alebo druhá alternatíva je vyspádovaná podlaha a na nej položené linoleum alebo hydroizoláciu akú používa jeden pán z Čiech na výrobu králikárni. Na dvierka chcem spraviť na pol jasle pre seno a na druhú polovicu násypníky na krmivo. S tým že horná polovica bude zvárané pletivo. Viem že násypníky majú svoje negatívum, že sa králiky prežierajú ale aj výhodu že doňho nešpinia. Na dvierkach chcem mať oboje z dôvodu aby som nemusel tak často stresovať králiky otváraním dvierok. Ale hlavne ma zaujíma názor na podlahu. Drevenú som mal a nepáčila sa mi údržba a zložitosť. Preto by som chcel podlahu kt. dokážem udržiavať v čistote a aby bola čo najľahšia údržba. Taktiež sa chcem spýtať či by rozmery a aj výška stačili pre králiky (viď obrázok). Na začiatku chcem chovať 3+1, čiže niektoré jednotlivé bunky by som vedel po prepájať.
Za každú radu vopred ďakujem.
Terezia13
06.01.17,17:53
tie rošty ak by sa dali vyberať, by neboli zlé iba preto, že by mali pevnú podlahu na chodenie - ak tie otvory nie sú také veľké, že by tam králikom zabáralo nohy, potom je to nevýhoda, že ten králik natrúsi hromadu sena pod seba a už máš otvory po krátkom čase upchaté, ja by som odporúčala pochodiť chovateľov králikov a niečo si podľa vzoru vybrať, môj názor je, že niet nad staré, drevené rošty - drevo je v zime teplé, v lete sa neprehrieva,
pod podlahou by som to vyspádovala - my sme tam mali urobené z plastu, po ktorom sa trus aj moč dostávali dole, tam to už potom vyriešiť podľa priestoru tak, aby sa to dalo zo zadu čistiť, my sme to mali o niečo širšie ako na šírku fúrika, zo zadu pod tie "spády" sa dajú podložiť rôzne vaničky, ktorých je teraz výber, ľahko sa aj udržujú v čistote
winner123
06.01.17,20:15
rošty majú oko 1,8cm x 6cm na kotenie mienim používať búdky na kotenie rozmer 55x35cm. Drevenú podlahu som mal neosvedčilo sa mi to.