Gitka*
06.07.06,10:33
Máme zamestnaného študenta na dohodu o vykonaní práce. Sme geodetická firma a jeho pracovisko je prevažne v teréne. Môžme mu vyplácať diety? Ako je to z uplatnením tohoto výdavku do nákladov firmy?
azuz
06.07.06,08:36
Môžete, ak to máte dohodnuté v dohode. V tom prípade to môžete dať do nákladov firmy.
AHT
06.07.06,08:38
Mala som podobný problém s dohodármi, ale mi sme im poskytli stravné lístky, no myslím si že význam je rovnaký. Stačí ak si vypracuješ smernicu k poskytovaniu stravy zamestnancom a zahrnieš tam i dohodárov, resp. brigádnikov. Potom môžem jeho diéty dávať normálne do nákladov ako ktoréhokoľvek iného zamestnanca.
DanielaT
06.07.06,08:40
zakon o cestovnych nahradach hovori, ze cestovne nahrady mozete poskytovat aj fyzickym osobam cinnym na zaklade dohod o pracach vykonavanych mimo pracovneho pomeru, ak je to dohodnute. Tak isto mu mozete poskytovat stravovanie, kedze zakonnik prace hovori, ze mozete rozsirit okruh osob, ktorym je poskytovana strava. Takze ak to mate dohodnute (najlepsie je priamo v dohode - pisomne) nie je problem ani s danovou uznatelnostou.
Gitka*
06.07.06,08:43
Ďakujem. Bude teda stačiť, ak to uvediem len v dohode, alebo musí byť aj tá smernica?
DanielaT
06.07.06,08:45
pokial ste mala firma, tak staci to uviest v dohode. Pokial vsak mate tych dohod viac, bolo by dobre mat nejaku internu smernicu (vobec nie zlozitu), v ktorej si stanovite komu a za akych podmienok prinalezi stravne. Aby sa nestalo, ze jednemu dohodarovi date stravne a inemu nie.
Lekon
06.12.07,05:50
Dobrý deň, ja mám takýto problém k tejto téme. Zamestnanec je vyslaný na prácu do Holandska, má uzatvorenú DoPČ, avšak mesačne odpracuje maximalne 40 hodín, to mu ofic. vykazujeme. Ako môžeme vykázať a preplatiť diéty pre takéhoto pracovníka? Ďakujem.
Chobot
06.12.07,09:40
Dobrý deň, ja mám takýto problém k tejto téme. Zamestnanec je vyslaný na prácu do Holandska, má uzatvorenú DoPČ, avšak mesačne odpracuje maximalne 40 hodín, to mu ofic. vykazujeme. Ako môžeme vykázať a preplatiť diéty pre takéhoto pracovníka? Ďakujem.

Jednoducho - podľa trvania pracovnej cesty. Trvanie pracovnej cesty a doba výkonu práce sú dve veci a neposudzujú sa rovnako. Viac si pozri v mojich príspevkoch tu:

Pracovný čas počas pracovnej cesty (http://www.porada.sk/t35452-pracovny-cas-pocas-pracovnej-cesty.html)

Služobná cesta a práca nadčas (http://www.porada.sk/t8723-sluzobna-cesta-a-praca-nadcas.html)
a tu:
Pracovný čas na pracovnej ceste (http://www.porada.sk/t19788-pracovny-cas-na-pracovnej-ceste.html)
martina100
27.11.08,12:16
Ahojte poradaci, prosim o pomoc. Sme mala firma, vykon prace na Slovensku. Dvaja zamestnanci budu v decembri vyslani na zahr. prac. cestu do Prahy. Firma im preplati ubytovanie a vyplati cestovne nahrady v ceskych korunach. Cestovat budu firemnym autom. Okrem nich chceme zamestnant aj pracovnika na dohodu o vykonani prace. Ako mam uviest do dohody - vykon prace v CR? Tomuto dohodarovi mozem vyplatit cestovne nahrady a preplatit ubytovanie? A bude to pre firmu predstavovat vydavky ovpl. ZD? Dakujem za kazdu odpoved.
martina100
27.11.08,13:08
A pre tohto dohodara nebude miestom prace Ceska republika? Lebo s nim sme dohodu este nikdy nemali a vlastne kde bude potom jeho obvykle pracovisko. Mozete mi to prosim vysvetlit? Dakujem.