uplnynovacik
07.01.17,11:47
Dobrý deň,

prosím vás v prípade že ste uzavreli s poberateľom odmeny Dohodu o nezdanovaní autorských odmien, čo píšete do oznamu pre Daňový úrad podla par. 43 ods 14 ?

(14) Z príjmov podľa odseku 3 písm. h) sa daň nevyberie, len ak sa daňovník vopred písomne
dohodne s platiteľom dane. Takúto dohodu je povinný platiteľ dane oznámiť správcovi dane najneskôr
do pätnásteho dňa po uplynutí kalendárneho roka, v ktorom bola uzavretá.

Stačí vyplnitť všeobecné podanie a oznámiť jednou vetou Meno, r.č. osoby a sumu aká bola vyplatená poberatelovi odmeny, ktoremu sa v priebehu roku nezrazila zražkova dan. Vopred dakujem za vaše rady.
Aknazuz
07.01.17,11:57
Ja som písala DÚ už 2x, aj v roku 2015, aj v roku 2016. Na školení mi poradili približne toto: Autori sa s s.r.o. písomne vopred dohodli, že si sami podajú DzP FO B za rok 2016. Samozrejme s príslušnými menami a nacionáliami. Sumu som ani neuvádzala, ani ich RČ, sú obaja konatelia s.r.o. Z DÚ Galanta mi ani nevolali, ani mi všeobecné podanie nevrátili. Zuzana
uplnynovacik
07.01.17,12:01
Super, ďakujem za praktickú informáciu. Ja som telefonovala na DU a tam mi povedali že nemaju presne definované tlačivo na tento oznam, takže mám dať iba základné údaje o osobe a vyplatenú sumu ak si dobre pamatam. Ale radšej som sa chcela opýtať či má niekto inú skúsenosť, ale tak vidím, že je to obdobné.
Idiotka
11.01.17,07:56
Prosím o doplňujúce info : SUMU, ktorá bola autorovi vyplatená a n e z d a n e n á, treba oznamovať DÚ ?
Aknazuz
11.01.17,08:14
ja som sumu DÚ neoznámila,autor podá DzP FO B a v ňom ju uvedie. ZB
Idiotka
11.01.17,09:05
Pýtam sa preto, že kedysi bola povinnosť oznámiť ....(hovorilo sa tomu bonzovací papier), a marí sa mi, že nebolo definované v ZoDP, ale v Z. o správe daní.

ani jeden zákon nie je príjemné čítanie
Sarlotka
15.01.18,21:23
bola tam novela zákona

3. Oznámenie o uzatvorení dohody o nevyberaní dane zrážkou – autorské honoráre

V roku 2017 som autorovi vyplatil autorský honorár, z ktorého som nezrazil daň vyberanú zrážkou, nakoľko sme v roku 2017 uzatvorili písomnú dohodu o nevyberaní dane zrážkou. V akej lehote som povinný podať Oznámenie o uzavretí dohody o nevyberaní dane zrážkou?

Oznámenie ste povinný podať správcovi dane najneskôr do 31.1.2018 a to na tlačive, ktorého vzor určilo finančné riaditeľstvo, a ktoré je zverejnené na webovom sídle finančnej správy.

tlacivo je tu

elektronicke samozrejme ešte nie je

https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/VzoryTlaciv/OZN4314v17.pdf



info na pisomny dopyt
Dobrý deň,

aktuálny vzor tlačiva OZN4314v17 – Oznámenie o uzavretí dohody s daňovníkom o nevyberaní dane zrážkou § 43 ods. 14 (platné od 1.1.2018) nájdete na portáli finančnej správy www.financnasprava.sk v časti Formuláre/Daňové a colné formuláre/Vzory tlačív v časti Správa daní/Daň vyberaná zrážkou/Oznámenie o uzavretí dohody s daňovníkom o nevyberaní dane zrážkou - https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/VzoryTlaciv/OZN4314v17.pdf .

Zároveň upozorňujeme, že zákonom č. 344/2017 Z. z., ktorým bol s účinnosťou od 1.1.2018 novelizovaný zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov, došlo aj k zmene ustanovenia § 43 ods. 14, podľa ktorého je platiteľ dane povinný túto skutočnosť (t.j. uzatvorenie písomnej dohody s autorom o nevyberaní dane zrážkou z príjmov podľa § 43 ods. 3 písm. h) zákona o dani z príjmov) oznámiť na príslušnom tlačive najneskôr do 31. januára 2018.

V prípade, že máte povinnosť komunikovať s finančnou správou elektronicky (v nadväznosti na ust. § 14 daňového poriadku) upozorňujeme, že ustanovený nový vzor oznámenia zatiaľ nie je dostupný v elektronickej forme. Nakoľko sa tlačivá do elektronickej podoby zapracovávajú postupne, nie je stanovený presný termín zverejnenia tohto tlačiva v elektronickej podobe, preto Vám odporúčame sledovať portál finančnej správy.

Ak sa rozhodnete neodkladne podať takéto oznámenie v čase, keď nový vzor ešte nie je k dispozícii v elektronickej forme, odporúčame nasledovný postup:

Príslušné tlačivo si vytlačíte, vyplníte, naskenujete a pošlete ako prílohu k tlačivu Všeobecné podanie – Správa daní, ktoré nájdete na portáli finančnej správy po prihlásení do Osobnej internetovej zóny v časti Katalógy/Katalóg formulárov/Správa daní/Podanie pre FS – Správa daní/Všeobecné podanie pre Finančnú správu Slovenskej republiky. Prílohu k tomuto Všeobecnému podaniu podáte tak, že najprv vyplníte celé tlačivo Všeobecného podania, zaškrtne „Súčasťou podania je príloha“ a následne stlačíte voľbu „Kontroluj“ a až po tejto kontrole cez tlačidlo „Prílohy“ je možné priložiť spomínanú prílohu. Odporúčaný formát prílohy je pdf. Veľkosť jedného súboru je najviac 15 MB.

Na záver upozorňujeme, že Finančná správa SR bude takéto podanie akceptovať ako elektronické podanie, ale len do času kým predmetné tlačivo nebude zapracované a sprístupnené na vyplnenie ako štruktúrované elektronické tlačivo na portáli finančnej správy. Elektronické tlačivo po zapracovaní do elektronických formulárov bude k dispozícii v Osobnej internetovej zóne v časti Katalógy/Katalóg formulárov/Správa daní/Daň vyberaná zrážkou.
misolga
17.01.18,09:13
do 31.01.2018 ste povinná podať na Daňový úrad nové tlačivo: " Oznámenie platiteľa dane o uzavretí dohody s daňovníkom o nevyberaní dane zrážkou...". V minulých obdobiach sa tiež posielali prehľady , ktoré však nemali predpísanú formu, za rok 2017 vymysleli toto nové oznámenie :-) , v ktorom sa uvádza meno, adresa, Dič -ak ho nemá pridelené tak rodné číslo, pokiaľ sa jedná o cudzinca tak dátum narodenia, dátum uzavretia dohody-výška odmeny sa neuvádza.. :-) https://pfseform.financnasprava.sk/Formulare/VzoryTlaciv/OZN4314v17.pdf
Sarlotka
17.01.18,09:23
este keby nam to tlacivo zapracovali a nemuseli sme ho vypisovat gulickovym perom.. je 17.1. a tlaičo v elektronickej podatelni nie je k dispozicii...