domacnost
06.07.06,11:53
Snažím sa pochopiť § 16 zákon o dani z príjmu, ale nepochopím ho dovtedy pokiaľ mi niekto nevysvetlí pojmy. Prosím vás aká to je osoba respek.daňovník :
- s obmedzenou daň.povinnosťou
- s neobmedzenou daň.povinnosťou
Ja to akosi nemôžem pochopiť.:o Nájde sa niekto kto mi laicky vysvetlí tieto pojmy.
KEJKA
06.07.06,10:02
s neobmedzenou daňovou povinnosťou je daňovník = tuzemec, ktorý poberá príjmy na území SR (hlavne Slovák a slovenská firma = zamestnanec, SZČO, sro, a.s. atp.)

s obmedzenou daňovou povinnosťou - cudzinec, ktorý má hlavné príjmy v zahraničí, ale dosahuje niektoré príjmy aj z činnosti na Slovensku, u ktorých náš ZDP stanovuje, ako ich musí zdaniť, resp. aj nezdaniť.
uko
06.07.06,10:03
ja to chápem zostručnene, laicky a nie celkom presne asi takto
s neobmedzenou - tí, ktorí sme tu domáci alebo všetci zo zahraničia, ktorý na slovensku pôsobia. všetci tu dosahujeme určité príjmy, ktoré musíme zdaňovať. tiež dosahujeme príjmy v zahraničí, ktoré tu musíme priznať a zdaniť.
s obmedzenou- cudzinci, ktorí tu trvale nedosahujú príjmy.alebo nezdržiavajú sa na slovensku s týmto účelom. ak sa im ale vyskytne, že by tu dosiahli určité zdaniteľné príjmy, musia ich priznať a zdaniť.
Johanka
06.07.06,11:09
Snažím sa pochopiť § 16 zákon o dani z príjmu, ale nepochopím ho dovtedy pokiaľ mi niekto nevysvetlí pojmy. Prosím vás aká to je osoba respek.daňovník :
- s obmedzenou daň.povinnosťou
- s neobmedzenou daň.povinnosťou
Ja to akosi nemôžem pochopiť.:o Nájde sa niekto kto mi laicky vysvetlí tieto pojmy.
Kým pochopíš § 16 alebo ktorýkoľvek iný, treba si naštudovať § 2 , kde sú vysvetlené základné pojmy. V Poradcovi 5-6/2006 je k § 2 ( podľa mňa ) výborný komentár . Stanovenie daňovej rezidencie nie je jednoduché ....
domacnost
06.07.06,11:25
Už som študovala,ale aj tak vám všetkým ďakujem .
Johanka
06.07.06,13:12
Možno by bolo dobré, keby si napísala konkrétny príklad o akého daňovníka ide - kde má trvalý pobyt, príp. koľko sa zdržuje na území SR, či za prácou do SR "dochádza" ..... ak ide o FO a pod. pre PO. Myslím, že tak by sme Ti pomohli viac ako omielaním teórie ;) .