para
08.01.17,16:46
Dodrý deň,

chcel by som sa opýtať na Váš názor na vypustenie vody z ústredného kúrenia v rodinnom dome.
Kúrenie bolo nainštalované pred cca 45 rokmi a chcem z neho vypustiť vodu, pretože si myslím že je zbytočné kúriť do 45 ročného systému. Je pravda že vypustením vody začne systém korodovať ale po 45 rokoch od nainštalovania je otázne v akom stave je potrubie a prípadný kupec si nenechá 45 ročné potrubie, naviac tento systém bol nainštalovaný ako otvorený, formou samotiaže / nie je tam čerpadlo/ a rozvod je potiahnutý hrubými rúrami. V súčasnosti sa rozvody ťahjú tenkými rúrami s tým že systém je uzavretý.
Môj švagor so svojou ženou sú presvedčeni, že tým že vypustíme vodu a nebudeme kúriť do systému, začne potrubie korodovať a tým znížime hodnotu domu pri prípadnom predaji. Pec na vykurovanie je na pevné palivo a kúri sa drevom.

Ďakujem všetkým za vyslovený názor.
ivka70
08.01.17,15:53
Priklanam sa k nazoru svagra, to ci sa pripadny kupec rozhodne kurenie zamenit alebo zreparovat existujuc, je jeho rozhodnutie. Ak nechas ale radiatory a rozvody zhrdzaviet, v podstate predavas dom bez kurenia - a teda znizis jeho hodnotu.
Je plno fungujucich domov, kde je 40-50 rocne plne funkcne vykurovanie.
afrikánka
08.01.17,16:16
V dome niekto býva v súčasnosti?
sosak
08.01.17,16:34
začne potrubie korodovať a tým znížime hodnotu domu pri prípadnom predaji
----------------------------------------------------------
Ja by som povedal,že nekúrením znížite hodnotu domu tak, že vzniknú na múroch praskliny a vlhkosťou splesnie omietka.
buchač
08.01.17,16:51
Je zbytočné vypúšťať vodu zo systému....švagor má pravdu.
Je zbytočné vykurovať dom, ak v ňom nik nebýva. Prípadné a občasné prikúrenie nemá tiež veľký význam...skôr uškodí, ako pomôže.
Je zbytočné polemizovať nad rozhodnutím prípadného kupca.
Je zbytočné ťahať nové rozvody do domu, ktorý ide na predaj...cenu mu aj tak nezvýši.

Ak by som dal zo svojich skúsenosti, tak moja chalupa "nemala" majiteľa zo tri (?) roky. Posledná majiteľka zomrela a dediči boli z druhého konca republiky.
No čo je dôležité, jedna susedka chodila pravidelne vetrať chalupu...ale aj tak mi to trvalo pár týždňov, pokiaľ sa ten typický pach vyvetral.

Ak mienite predať, tak čím skôr...čím dlhšie váhanie, tým horšie...cena pôjde len a len dole.
Z cenou by som tiež veľmi nešpekuloval...lepší vrabec v hrsti, ako ten holub na streche.
Terezia13
08.01.17,17:58
nevypúšťať, ale v týchto mrazoch by sa to zišlo prekúriť, pretože voda v radiátoroch môže zamrznúť, bolo by dobré dom občas prekúriť v lete vyvetrať, pretože plesnivý dom nikto nekúpi
afrikánka
08.01.17,18:18
Pri teplotách, ako sú tieto posledné dni, stačí nekúriť 5 dní a určite roztrhne nejaký radiator.....preverené