Letko
08.01.17,15:53
Ahojte,

je tento navod pravdivy?

http://vychytavkov.cz/mate-doma-plastova-okna-tyhle-2-veci-vam-pri-jejich-instalaci-zapomneli-rict/

Vraj sa tym meni pritlak okna.

Dakujem.
ivka70
08.01.17,14:55
morista
27.01.17,12:16
Myslím, že to je nejaká hlúposť, pozeral som na okná a ňu nič také tam nemám, čo je ale fakt a čo by som určite každému odporučil je aby pánty a ďalšie kovové veci na oknách čas od času premazali, keď sme okná kupovali pred rokom u vekry, tak to nám aj hovorili, že občas je fajn, na to pozrieť, ale to je podľa mňa rovnaké ako pri dverách, tiež je raz za pár rokov premazať a je pokoj.
Chobot
27.01.17,13:20
Nejedná sa o letný a zimný režim. Neviem prečo sa to tak zaužilo tvrdiť.

Niektoré kovania majú viac nastavovateľných prvkov, niektoré menej. Štandardne má skoro každé okno možnosť nastaviť výšku a horizontálne spodný pánt a zvyčajne aj horný, ak je okno otváravo sklopné. Niektoré navyše majú nastavovateľný aj prítlak tým, že kolíky kovania sú excentrické. Pootáčaním sa mení sila prítlaku okna k rámu.

Štandardne je prítlak od výroby menší. Ak je potrebné (že okno prefukuje pod tesnením), tak sa dá prítlak zväčšiť pootočením toho kolíka.

Podľa môjho názoru netesnosť tesnenia sa najlepšie zistí v zime, kedy je rozdiel teplôt väčší. Netesné okná prefukujú aj v lete, len to nezistíme. Preto v zime ľudia pristupujú k rôznym opatreniam, aby to odstránili. A jedným z nich je zväčšenie prítlaku, ak to je na okne možné.

Ale nie je to tým, že by v zime trebalo okná inak nastaviť. A už vôbec netreba tie isté okná v lete prestaviť naspäť.

Takže kto nemá problémy s tesnosťou okien v zime, nemusí na oknách nič nastavovať ani v zime ani v lete. Tie excentrické kolíky nie sú preto, aby sa v zime aj v lete inak nastavovali, ale aby si užívateľ mohol regulovať ten prítlak.

Takže žiadnu paniku, kto to nemáte, alebo kto ste to neurobili. Okná sa vám nepokazia.