dobre
08.01.17,21:29
Chcem sa spýtať, ako mám odizolovať vonkajšie čelo ovocnej pivnice, ktorá je zapustená do svahu. (Foto prefabrikátu je priložené, avšak v mojom prípade toto čelo trčí von zo svahu po celej dĺžke). Čelo je z betónu hrúbky cca 12cm. Pôvodne som plánoval pred ním vymurovať kamenný múrik hrubý cca 30cm, ale bojím sa že to v zime bude premŕzať. Preto uvažujem, že by som na tú vonkajšiu stenu dal 10cm extrudovaného polystyrénu a následne by som vymuroval kamenný múrik.

1. Bude to fungovať? Jedná sa o ovocnú (vlhkú) pivnicu, bojím sa či XPS môže ísť na vlhký podklad.
2. Predpokladám že to treba kotviť, t.j. navŕtať diery a fyzicky to pripevniť. Vzhľadom na tenký betón čím to mám pripevniť? Alebo stačí lepidlo?
3. Múrik bude stavaný na existujúci, spoločný základ s pivniciou. Aby múrik držal, mám nechať z betónového čela trčať nejaké oceľové kotvy? Alebo to stačí obmurovať?

Ďakujem za Vaše rady a postrehy.
Mato
buchač
08.01.17,21:14
Len v krátkosti :

1. Na podlahu si šmaril beton...a to je veľká chyba.
2. Nepoužívaj polysterén, radšej daj hrubšiu vrstvu múru.
3. Na vrch daj vrstvu zeminy
4. Urob otvor na čelnej strane, niekde pri dverách
5. Urob komín

Všetko je totiž o vetraní...

P.S.:
Foto mojej rekonštrukcie pivničky nedávam (sorry), mám na to svoje dôvody.
dobre
09.01.17,08:08
Dobry den,
dakuje za radu. Len chcem upozornit, ze fotografia ktoru som tam dal nie je z mojej pivnice (mam len ten isty prefabrikat od toho isteho vyrobcu). Ale potesili ste ma, pretoze moja nema betonovu podlahu (iba zakladove pasy). Vrch je zasypany zemou, A mam tam aj kominy (spodny vpredu a horny vzadu).
Na rozdiel od fotografie ktoru som sem dal, ta moja pivnica bude mat celo (vchodovu stenu) vonku - trciacu zo svahu. Preto rozmyslam ako to zaizolovat. Tiez som povodne chcel dat len 40cm hruby kamenny murik, ale napr. momentalne je tu uz tyzden v noci okolo -12 a cez den -8 a bojim sa ze to pri takychto mrazoch proste komplet premrzne, co by ovociu uskodilo. Preto sa pytam na moznost pouzitia XPS.
buchač
09.01.17,11:59
Veľmi dobre...tak isto ako mám ja.

Osobne si ale myslím, že stavebné úpravy sa robia v teplejších časoch a nie teraz.
Nechaj teraz tak...nedávaj tie kamene, to nemá význam. Sa nadrieš jak ten kôň...to mi ver, robota s kameňom nie je sranda.
Neviem, o aké množstvo ovocia sa jedná...Ale radšej pouvažuj nad zateplením zvnútra...prípadne obloženie ovocia tým polystyrénom, dekami a podobne.
Kamene môžeš dávať niekedy v marci...ALE nedávaj medzi prefabrikát a kamene žiadnu chémiu.
chandler
10.01.17,10:54
1.fungovat to bude
2.staci lepidlo
3. teoreticky by to malo stacit obmurovat, ale ak to prikotvis bude to lepsie.

ale najednoduchsie sa mi zda spravit vonku ten murik a ak to bude premrzat tak das znutra polystyren - v tomto pripade sa zateplovat znutra moze.