evkap.
09.01.17,09:43
dobry den prosim vas o pomoc. syn ochorel a doktorka ma poslala s nim do nemocnice stym ze v nemocnici mi daju papier na OCR lenze v nemocnici mi odmietli dat OCR s tym ze ja nie som chora nech necham dieta tam a ja mozem ist do prace. detska lekarka mi OCR nechce vypisat lebo ze za pobyt v nemocnici nemoze a to ze ja 3,5 rocne dieta nenecham sama v nemocnici je moj problem. co teraz s tymi dnami? ako by som to vedela vysporiadt aby v praci nebol problem tolko dovolenky este nemam lebo je zaciatok januara len a ledva som odpracovala 2 dni.
veronikasad
09.01.17,08:47
Domov / Nezaradené / OČR ak rodič sprevádza dieťa v nemocnici
OČR ak rodič sprevádza dieťa v nemocnici
Pri sprievode dieťaťa nárok na ošetrovné ani nemocenské spravidla nevzniká

24.07.2015

V poslednom období sa vyskytlo viacero žiadostí o ošetrované pre rodiča, ak sprevádza svoje dieťa pri pobyte v zdravotníckom zariadení. Sociálna poisťovňa upozorňuje, že v čase hospitalizácie maloletého dieťaťa v ústavnom zdravotníckom zariadení je dieťa v starostlivosti personálu, a preto Žiadosť o ošetrovné, prípadne Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti sa spravidla nevystavuje a neuznáva. Sú však aj výnimky. Ak je však prítomnosť rodiča v zariadení nevyhnutná, napr. na základe odporúčania ošetrujúceho lekára maloletého dieťaťa, môže ústavné zdravotnícke zariadenie sprievodcovi vystaviť Potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti s diagnózou Z 76.3. (Zdravá osoba sprevádzajúca chorého), resp. potvrdenie o potrebe ošetrovania v prípade krátkej hospitalizácie na obdobie, kedy je prítomnosť rodiča nevyhnutná. Príslušný ošetrujúci lekár vystaví sprievodcovi aj Potvrdenie o nevyhnutnosti sprievodcu dieťaťa počas pobytu v ústavnej starostlivosti, v ktorom budú uvedené dôvody nevyhnutnosti prítomnosti rodiča počas hospitalizácie chorého dieťaťa. Sociálna poisťovňa upozorňuje, že ide o ojedinelé prípady, ako sú onkologické choroby alebo závažné psychické choroby, preto každý prípad individuálne preveruje.

Zdroj : https://www.google.sk/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwiRwoPh47TRAhUGFSwKHUoaDOoQFggnMAI&url=http%3A%2F%2Fwww.dokancelarie.sk%2F3885%2Focr-ak-rodic-sprevadza-dieta-v-nemocnici%2F&usg=AFQjCNE4yL16xMjj_nY6jwfIU9sjffbV-w&sig2=gZNT3jybQF0hhptb5p8iqA
ivka70
09.01.17,08:55
Dovolenka, nahradne volno, neplatene volno - dohodnut so zamestnavatelom.
Zamestnanec moze so suhlasom zamestnavatela cerpat aj dovolenku, na ktoru mu narok este nevznikol, ale je predpoklad, ze vznikne (do konca PP, do konca roka a pod.)
Dalsia moznost - prestriedat sa pri dietati v nemocnici (otec, matka, stari rodicia a pod.)
Narok na OCR nevznikol.
Tweety
09.01.17,08:56
SKús sa dohodnúť so zamestnávateľom, či by si ich nemohla odpracovať inokedy alebo sa dohodnite na NV. ALebo čerpať D, na ktorú ešte nárok ani nevznikol.
veronikasad
09.01.17,09:01
Naozaj zavisí od dgn. Kolegynin syn bol s dcérou v nemocnici, tam mu vystavili žiadosť o ošetrovne s dgn. Z 76,3 a SP ošetrovné bez problémov preplatila.
ivka70
09.01.17,09:03
Nebola to skor PNka? Priamo na otca dietata s touto diagnozou - to je DG zdrava osoba spravadzajuca choreho ?